Κούκλα στο «κάστρο» και… φουλ για τίτλο!

Η ΑΕΚ λύγισε τον ΑΠΟΕΛ με 2-1 στην απόρθητη Αρένα και ξέφυγε στο +4

Σπουδαία νίκη για την ΑΕΚ που επικράτησε με 2-1 του ΑΠΟΕΛ και άνοιξε τη διαφορά στο +4. Το σκορ άνοιξε ο Γκαρσία στο 2’ και ο Φαράζ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στο 59’. Για τους «γαλαζοκίτρινους» διαμόρφωσε το τελικό σκορ ο Μαρκίνιος στο 88’.

Με το καλημέρα η ΑΕΚ κατάφερε να βρει το γκολ και να πάρει το προβάδισμα μόλις στο 2’. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκιούρτσο, ο Λόπες ανάγκασε τον Μπέλετς σε δύσκολη απόκρουση και στη συνέχεια ο Πονς σέρβιρε στον Γκαρσία ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίκτυα με κεφαλιά σε κενό τέρμα.

Ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει από τα πρώτα λεπτά που βρέθηκε πίσω στο σκορ. Στο 10’ ο Κβιλιτάια με σόλο προσπάθεια μπήκε στην περιοχή αλλά ο Πίριτς έδειξε ετοιμότητα και απέκρουσε σωτήρια. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Φεράρι έκανε το σουτ εκτός περιοχής αλλά ο κίπερ της ΑΕΚ μάζεψε εύκολα.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» μονολογούσαν στον τομέα των ευκαιριών. Στο 19’ ο Σαρφό κουβάλησε την μπάλα μπαίνοντας στην περιοχή από τα δεξιά αλλά ο Πίριτς έδειξε ξανά ετοιμότητα και έδιωξε με τα πόδια.

Οι γηπεδούχοι μετά το γκολ δυσκολεύονταν να κρατήσουν μπάλα και έδωσαν αρκετά μέτρα στον ΑΠΟΕΛ. Χαρακτηριστικό το γεγονός ότι απείλησε ξανά μετά από τριάντα λεπτά. Στο 34’ ο Φαράζ σύγκλινε από τα δεξιά και έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Μπέλετς. Οι «κιτρινοπράσινοι» βρήκαν και δεύτερη φάση στο «καπάκι» με ένα σουτ στην κίνηση από τον Λόπες το οποίο κατέληξε άουτ.

Το 1-0 ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» όπως ήταν αναμενόμενο μπήκαν πολύ δυνατά στην επανάληψη και άσκησαν μεγάλη πίεση στην άμυνα της ΑΕΚ.

Η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς βρισκόταν συνεχώς έξω από τα καρέ των γηπεδούχων και έψαχνε ανοικτούς χώρους για να δημιουργήσει προϋποθέσεις για γκολ.

Στο 50’ ο Εφραίμ έκανε ένα ψηλοκρεμαστό σουτ και η μπάλα αφού σταμάτησε στο δοκάρι στη συνέχεια βρήκε στην πλάτη του Πίριτς και κατέληξε κόρνερ.

Πέντε λεπτά αργότερα, η ΑΕΚ έχασε διπλή κλασσική ευκαιρία. Αρχικά ο Λόπες πήρε την κεφαλιά και ο Μπέλετς απέκρουσε σωτήρια με τον Άλτμαν να κάνει το σουτ σαν ήταν στο έδαφος και να στέλνει την μπάλα άουτ από το ένα μέτρο.

Η ομάδα του Όλτρα βρήκε το δεύτερο γκολ στο 59’ με ένα φοβερό σουτ του Φαράζ μέσα από την περιοχή.

Από εκείνο το σημείο και μετά, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά. Ο ΑΠΟΕΛ εμφανώς επηρεασμένος από το δεύτερο γκολ της ΑΕΚ, δυσκολευόταν να αγωνιστεί με καθαρό μυαλό. Το έργο της Λευκωσιάτικης έγινε ακόμη πιο δύσκολο με την φυσιολογική οπισθοχώρηση των γηπεδούχων.

To μόνο που κατάφεραν οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν να μειώσουν στο 88’ με τον Μαρκίνιος ο οποίος έσπρωξε με το στήθος την μπάλα σε κενή εστία μετά από σέντρα του Ντονγκαλά.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Κβιλιτάια από πολύ κοντά έκανε το πλασέ αλλά έστειλε την μπάλα πάρα πολύ ψηλά.

Το 2-1 ήταν και το τελικό σκορ. Η ΑΕΚ ανέβηκε στους 50 βαθμούς και άνοιξε τη ψαλίδα στο +4 από τον σημερινό της αντίπαλο.

ΑΕΚ (Όλτρα): Πίριτς, Τόμοβιτς, Λέδες, Λόπες (78' Σανχούρχο), Φαράζ (89' Μίκελ), Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες, Πονς (89' Ρομό), Γκαρσία, Γκιούρτσο (40' Γιάκολις), Άλτμαν (78' Κάσας)

ΑΠΟΕΛ (Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Σούσιτς, Ντβάλι, Κρέσπο, Φεράρι, Κοσταντίνοφ, Σαρφό, Ντάλσιο (78' Ντονγκαλά), Μπεν (64' Μαρκίνιος), Εφραίμ (64' Μακέντα), Κβιλιτάια

Σκόρερ: 2' Γκαρσία, 59' Φαράζ / 88' Μαρκίνιος

Κίτρινες κάρτες: 54' Γκαρσία, 66' Τόμοβιτς, 84' Σανχούρχο, 90+2' Ροσάλες / 70' Φεράρι

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Jose Verissimo

VAR: Dos Santos Moreira