Με τον αέρα του Σιμόν… φουλάρει για εξάδα!

Η ΑΕΚ νίκησε την ΑΕΛ στο ντεμπούτο του Ισραηλινού

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 3-0 της ΑΕΛ στην Αρένα, στο ντεμπούτο του Ραν Μπεν Σιμόν στον πάγκο. Η ομάδα της Λάρνακας πιστοποίησε ότι βρίσκεται σε ανοδική πορεία παίρνοντας μια καθαρή νίκη απέναντι στους «γαλαζοκίτρινους».

Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι Γκαρσία, Τόνγκια και Ράφα Λόπες. Οι «κιτρινοπράσινοι» έφτασαν τους 19 βαθμούς και έπιασαν τη Νέα Σαλαμίνα στην 6η θέση.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η ΑΕΚ μπήκε στο ματς με επιθετικές διαθέσεις, δείχνοντας από την αρχή τις προθέσεις της. Η ομάδα της Λάρνακας εξαργύρωσε το καλό της ξεκίνημα με ένα γρήγορο γκολ, καθώς στο 6ο λεπτό ο Γκαρσία έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ντίμερς. Στο 9’ ο Μορέιρα έκανε ένα επικίνδυνο γύρισμα στην περιοχή της ΑΕΚ όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να απομακρύνουν έγκαιρα τη μπάλα. Στο 20΄ ο Ντίμερς επιχείρησε να απειλήσει με μια μακρινή εκτέλεση φάουλ όμως η μπάλα έφυγε κατευθείαν έξω. Στο 34’ ο Φαράζ έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά δεν βρήκε στόχο. Η πιο μεγάλη και ξεκάθαρη ευκαιρία του ημιχρόνου καταγράφηκε στο 44’ για λογαριασμό της ΑΕΛ. Ο Χέντι έβγαλε τον Ανδρέου μόνο του απέναντι στον Πίριτς όμως το πλασέ του νεαρού ήταν άστοχο. Η ολοκλήρωση του ημιχρόνου βρήκε την ΑΕΚ να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα.

Η ΑΕΚ έκανε το 2-0 στο 55ο λεπτό, πετυχαίνοντας γκολ στα πρώτα λεπτά της επανάληψης όπως έκανε και στο πρώτο ημίχρονο. Ο Σολ πάτησε όμορφα τη μπάλα στον Φαράζ ο οποίος έπιασε το σουτ το οποίο απόκρουσε ασταθώς ο Μπέκερ. Ο Τόνγκια πήρε το ριμπάουντ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με σουτ από κοντά. Στη συνέχεια η ομάδα της Λάρνακας έκανε σωστή διαχείριση χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα από την ΑΕΛ, με τον Ράφα Λόπες να βάζει το κερασάκι στην τούρτα στο 86’ με κοντινή προβολή (μετά από γύρισμα του Γκιούρσκο) και να διαμορφώνει το τελικό 3-0.

ΓΚΟΛ: 6' Γκαρσία, 55' Τόνγκια, 86' Λόπες.

ΑΕΚ (Μπεν Σιμόν): Πίριτς, Τόμοβιτς, Λέδες, Τόνγκια (64' Καπτουμ), Σολ (82' Γκιούρσκο), Φαράζ (75' Λόπες), Γκαρσία, Πονς, Ρομπέρζ, Σάντσες, Ντίμερς (64' Μιλίτσεβιτς).

ΑΕΛ (Τόνι Κόσκελα): Μπέκερ, Μπάστο, Μεντόγεβιτς (65' Μακρής), Ανδρέου (65' Τζάλμα), Παπαφώτης, Σρνιτς, Μορέιρα (81' Κα), Χέντι, Φιλίποβιτς, Τσούκα (46' Φραντζής), Ντέγοεστ (65' Τσέρνιχ ).

Κίτρινες κάρτες: Πονς, Σολ - Ανδρέου, Ντέγοεστ, Μπάστο, Φραντζής.