Πάτησε κορυφή… η «ανατρεπτική» ΑΕΚ! (vid)

Έστω και προσωρινά, η ομάδα της Λάρνακας ανέβηκε στην πρώτη θέση, κερδίζοντας εντός έδρας την Ομόνοια με 2-1

Πάτησε κορυφή η ΑΕΚ! Οι Λαρνακείς κέρδισαν την Ομόνοια με ανατροπή (2-1) και ανέβηκαν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με παιχνίδι περισσότερο από τον ΑΠΟΕΛ και την Πάφο. Η Ομόνοια άνοιξε το σκορ στο 21’ με τον Λανγκ και δέκα λεπτά αργότερα η ΑΕΚ ισοφάρισε με τον Φαράζ. Στο 80’ οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την ανατροπή με γκολ του Ράφα Λόπες.

Η ΑΕΚ μπήκε πιο ορεξάτα και είχε την κατοχή. Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Λουίς Όλτρα δεν μπορούσε να διασπάσει την άμυνα της Ομόνοιας και αρκέστηκε στο να κρατά την μπάλα.

Το «τριφύλλι» έδωσε χώρο στους Λαρνακείς και προσπαθούσε να απειλήσει στην κόντρα. Οι «πράσινοι» ήταν πιο επικίνδυνοι και δημιουργούσαν πιο ξεκάθαρες προϋποθέσεις από την ΑΕΚ.

Στο 21’ ο Ανσαριφάρντ έκανε το δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή και ανάγκασε τον Πίριτς να παραχωρήσει κόρνερ. Το γκολ ήρθε στην επόμενη φάση. Ο Μπρούνο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μίλετιτς έκανε το πλασέ στην κίνηση, ο Πίριτς απέκρουσε ασταθώς και η μπάλα αφού χτύπησε στο δοκάρι στρώθηκε στον Λανγκ που την έσπρωξε σε κενή εστία!

Η ΑΕΚ απάντησε άμεσα ισοφαρίζοντας με τον Φαράζ στο 31’ στην πρώτη της καλή φάση στο παιχνίδι. Ο Τόμοβιτς έκανε μια μαγική μπαλιά και ο μεσοεπιθετικός των «κιτρινοπράσινων» μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε υποδειγματικά τον Ουζόχο.

Αμέσως μετά οι γηπεδούχοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία να γυρίσουν το παιχνίδι. Ο Φαράζ βρέθηκε απέναντι από τον Ουζόχο ο οποίος απέκρουσε εντυπωσιακά το πολύ δυνατό σουτ του 23χρονου εξτρέμ.

Στα εναπομείναντα λεπτά και οι δύο ομάδες έψαξαν ένα δεύτερο γκολ ωστόσο δεν υπήρξε κάποια ξεκάθαρη ευκαιρία. Το 1-1 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης η ΑΕΚ έκλεισε την Ομόνοια στο δικό της μισό και είχε τον απόλυτο έλεγχο.

Η πρώτη ευκαιρία ήρθε στο 52’ με τον Λόπες να παίρνει την κεφαλιά μετά από μπαλιά του Γκαρθία αλλά ο Ουζόχο μάζεψε εύκολα. Η ΑΕΚ απείλησε και στο 54’ με τον Γκαρθία το σουτ του οποίου έφυγε πάνω από την εστία.

Στη συνέχεια η Ομόνοια ανέβηκε για μερικά λεπτά και έφτιαξε κάποιες προϋποθέσεις. Στο 57’ ο Κούσουλος πήρε την κεφαλιά σημαδεύοντας όμως τον Πίριτς. Δύο λεπτά αργότερα ο Λοΐζου έκανε το δυνατό σουτ εκτός περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Η επόμενη φάση στο ντέρμπι ήταν για τους γηπεδούχους. Στο 67’ ο Γκαρθία έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Άλτμαν πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά εκατοστά από το αριστερό δοκάρι του Ουζόχο.

Η ομάδα του Όλτρα βρήκε το γκολ στο 80’ με τον Λόπες ο οποίος πλάσαρε υποδειγματικά τον Ουζόχο μετά από πάσα πάρε-βάλε του Γκαρθία.

Το 2-1 ήταν και το τελικό σκορ. Η ΑΕΚ ανέβηκε στην κορυφή με 34 βαθμούς ενώ η Ομόνοια έμεινε κολλημένη στην 6η θέση με 22.

ΑΕΚ (Όλτρα): Πίριτς, Τόμοβιτς, Τρισκόφσκι (62' Ασάντε), Φαράζ (88' Κάσας), Λόπες, Γκαρθία, Μιλίσεβιτς, Ροσάλες, Πονς (77' Λέδες), Άλτμαν (77' Ρόμο), Μάμας (62' Σανχούρχο)

Ομόνοια (Φερέρα): Ουζόχο, Μάθιους (21' Ψάλτης), Λανγκ, Μίλετιτς, Λέτσιακς, Μπασιρού, Κούσουλος (69' Μπάρκερ), Χαραλάμπους (83' Μάταβζ), Λοΐζου (83' Κακουλλής), Μπρούνο, Ανσαριφάρντ (69' Χούπερ)

Σκόρερ: 31' Φαράζ, 80' Λόπες / 22' Λανγκ

Κίτρινες κάρτες: 62' Πονς, 64' Άλτμαν / 64' Ψάλτης

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Manganiello Gian Luca

VAR: Piccinini Marco