Σκόρσο μεν... Πρόκριση δε

Έστω και με ισοπαλία η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει την πρόκριση επί της μαχητικής Τορπέντο

Χωρίς να εντυπωσιάσει η ΑΕΚ εξήλθε ισόπαλη 1-1 με την Τορμπέντο και σε συνδυασμό με την εκτός έδρας νίκη πήρε τη πρόκριση στον επόμενο γύρο του Κόνφερενς Λιγκ.

Α' Μέρος

Οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ μπήκαν κάπως «μουδιασμένα» κατά την έναρξη του αγώνα. Απο την άλλη οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο αποφασισμένοι στις μεταβίβασεις τους.

Η πρώτη τελική στο παιχνιδί έγινε στο 13ο λεπτό για την ΑΕΚ με τον Σολ να παίρνει τη μπάλα μέσα στη περιοχή και να κάνει το σουτ αλλά βρήκε έτοιμο τον τερματοφύλακα της Τορμπέντο ο οποίος απέκρουσε.

Τέσσερα λεπτά αργότερα οι Λευκορώσοι έφτασαν κοντά στο γκολ με τον Οβόνοφ να κάνει τη κεφαλιά και τον Πίριτς να απεκρούει δύσκολα. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν και πάλι στο 24ο λεπτό με τον Σεφτσένκο να κάνει το πλασέ έξω απο την περιοχή αλλά ο Πίριτς απέκρουσε σταθερά.

Δύο λεπτά αργότερα η ΑΕΚ προσπάθησε να απειλήσει και πάλι με τον Σολ ο οποίος πήρε τη κεφαλιά μέσα στη περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά.

Στο 30ο λεπτό μετά απο ωραία συνεργασία των ποδοσφαιριστών της ΑΕΚ απο δεξιά και τον Σάντσες να κάνει τη σέντρα με τελικό αποδέκτη τον Γκαρσία ο οποίος έκανε το σουτ και τον Αμπράμοβιτς να απεκρούει με δυσκολία.

Στα επόμενα λεπτά η ΑΕΚ άρχισε να «πατά» καλύτερα στο γήπεδο αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα.

Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στη «λευκή» ισοπαλία.

Β Μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε στα ίδια επίπεδα με το πρώτο καθώς οι Λευκορώσοι ήταν καλύτεροι στο γήπεδο.

Οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ με κοντινές πάσες έψαχναν τους τρόπους να βρουν τους διαδρόμους να απειλήσουν αλλά δεν μπόρεσαν σε καμία περίπτωση να τα καταφέρουν.

Στο 56ο λεπτό ο Φαράζ έκανε το πλασέ αλλά ο τερματοφύλακας των Λευκορώσων απέκρουσε εύκολα.

Η πρώτη μεγάλη φάση στο δεύτερο ημίχρονο έγινε στο 73ο λεπτό με τον Φαράζ που πέρασε δευτερόλεπτα πριν στον αγωνιστικό χώρο να κάνει το σουτ αλλά για κακή του τύχη η μπάλα κτύπησε στο δοκάρι του Αμπράμοβιτς.

Η ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά του αγώνα προσπάθησε να διαχειριστεί το υπέρ της προβάδισμα με τους ποδοσφαιριστές της να οπισθοχωρούν έτσι ώστε να κρατήσουν το σκορ πρόκρισης.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα διαδραματίστηκαν όσα δεν έγιναν στο υπόλοιπο ενενηντάλεπτο του αγώνα. Μετά απο αντεπίθεση ο Τρισκόφσκι έδωσε τη πάσα στον Πέρε Πονς ο οποίος με κεφαλιά νίκησε τον Αμπράμοβιτς και «σφράγισε» τη πρόκριση.

Οι φιλοξενούμενοι στην αμέσως επόμενη φάση κατάφεραν και αυτοί να σκοράρουν στο 98ο λεπτό με τον Γκορμπάτσικ απο κοντά να νικάει τον Πίριτς και να ισοφαρίζει στον αγώνα.

Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα με την ΑΕΚ να παίρνει μια αγχωτική πρόκριση στον επόμενο γύρο του Κόνφερενς Λιγκ κόντρα σε ένα μαχητικό αντίπαλο και πλέον

Η εξέλιξη του αγώνα live εδώ

ΑΕΚ (Όλτρα): Πίριτς, Σάντσεζ, Μιλίσεβιτς, Τόμοβιτς, Γκαρσία, Πονς, Λέδες, Γκιούρτσο, Φαράζ, Σολ, Λόπες

Τορμπέντο (Μόλας):  Αμπράμοβιτς, Μπούρκο, Γκλουστσένκοφ, Πρεμούντροφ, Μάλκο, Μπαντιάντσεφ, Μιάκις, Ποπουντέι, Σεφτσένκο, Ξενοφόντοφ, Οβόνο

Σκόρερ: Πονς (90+5′)/ Γκόρμπαρτσικ (90+8′)

Κίτρινες: Σάντσες/ Μιάλκο, Ζοατίνιο