«Τούμπαρε» τον Άρη… η ΑΕΚ

Οι Λαρνακείς επικράτησαν με 2-1 και ανέβηκαν στους δέκα βαθμού

Σπουδαία νίκη για την ΑΕΚ η οποία επικράτησε με 2-1 του Άρη στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» και ανέβηκε στους δέκα βαθμούς. Οι Λαρνακείς άνοιξαν το σκορ στο 23’ με τον Τρισκόφσκι. Ο Άρης ισοφάρισε στο 33’ με τον Κακόριν. Τη νίκη στους «κιτρινοπράσινους» έδωσε ο Ρόμο στο 72’.

Οι δύο ομάδες μπήκαν ορεξάτες ωστόσο μέχρι το πρώτο εικοσάλεπτο δεν κατάφεραν να βρουν κάποια κλασσική ευκαιρία.

Η ΑΕΚ κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 23’, κόντρα στην ροή του αγώνα καθώς ο Άρης είχε τον έλεγχο της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Εγγλέζου έκανε το σουτ στην κίνηση, ο Βανά απέκρουσε ασταθώς και ο Τρισκόφσκι από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα με κεφαλιά.

Οι Λαρνακείς έχασαν καλή ευκαιρία με τον Τρισκόφσκι για να κάνουν το 2-0 στο 29’. Ο αρχηγός των «κιτρινοπράσινων» έκανε το δυνατό σουτ εκτός περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» κατάφερε να απαντήσει άμεσα και να ισοφαρίσει στο 33’ με τον Κακόριν. Ο Ρώσος με υποδειγματικό πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε νίκησε τον Πίριτς και έκανε το 1-1.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Γκομίς έχασε μοναδική ευκαιρία να γυρίσει το σκορ. Ο μεσοεπιθετικός του Άρη βρέθηκε απέναντι από τον Πίριτς και ενώ είχε όλο τον χρόνο να κάνει το πλασέ προτίμησε να κάνει «τακουνάκι» το οποίο δεν ανησύχησε καθόλου τον κίπερ της ΑΕΚ.

Το 1-1 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Άρης πιο ορεξάτος και έδειξε να έχει περισσότερες απαιτήσεις από την ΑΕΚ για να ψάξει το δεύτερο γκολ.

Μετά το 60’ η ΑΕΚ ανέβασε ρυθμούς και κυκλοφορούσε καλύτερα την μπάλα. Στο 68’ ο Ρόμο εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι η μπάλα δεν απομακρύνθηκε από την περιοχή του Άρη μετά από κόρνερ αλλά το πλασέ του κατέληξε στα χέρια του Βανά Άλβες.

Ο Βενεζουελάνος έκανε τέσσερα λεπτά αργότερα ότι δεν έκανε στην ευκαιρία που του παρουσιάστηκε προηγουμένως. Μετά από αντεπίθεση, ο Πονς έκανε την μπαλιά με στόχο τον Ρόμο ο οποίος πέρασε τον εξερχόμενο Βανά και σε κενή εστία έκανε το 2-1 στο 72’.

Ο Άρης έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση στο 83’ όταν ο Γκομίς σημάδεψε το δοκάρι με κεφαλιά μετά από σέντρα του Τζαβέ.

Το 1-2 ήταν και το τελικό σκορ. Με αυτό το τρίποντο η ΑΕΚ ανέβηκε στους δέκα βαθμούς με τον Άρη να μένει στους 12.

Άρης (Σπιλέφσκι): Βανά, Καζού, Μποακί, Μπέγκστον (81' Τζαβέ), Γκομίς, Μαγιαμπέλα (66' Μπαμπίκα), Στρούσκι (66' Μπράουν), Μουσούντα, Μπρόρσον, Σόκε (74' Σπόλιαριτς), Κακόριν

ΑΕΚ (Όλτρα): Πίριτς, Μίκελ, Μιλίτσεβιτς, Χριστοφόρου, Ναούμ (86' Γκαρσία), Εγγλέζου, Λέδες, Πονς (75' Σανχούρχο), Ασάντε (60' Ρόμο), Τρισκόφσκι (86' Τόμοβιτς), Ολατούντζι (60' Φαράζ)

Σκόρερ: 33' Κακόριν / 23' Τρισκόφσκι, 72' Ρόμο

Κίτρινες κάρτες: 12' Μαγιαμπέλα / -

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Χρυσοβαλάντης Θεουλή

VAR: Federico Dionisi