Τρίποντο με... δίμπαλο Τρισκόφσκι

Η ΑΕΚ επικράτησε με 4-2 του Ολυμπιακού με τον αρχηγό της για ακόμη μια φορά να κάνει την διαφορά

Τα κατάφερε στο τέλος η ΑΕΚ που επικράτησε με 4-2 του Ολυμπιακού στο Αρένα. Η ομάδα του Όλτρα πάρα την ισοφάριση από τον Ολυμπιακό βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και πήρε το πολύτιμο τρίποντο στις καθυστερήσεις. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Καρτασιάν (αυτ.) 7’, Τρισκόφσκι 44’, 93’ Χέντρικς 50’ και Ψύχας 56’ και Λόπεζ 92’.

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η ΑΕΚ που από τα πρώτα λεπτά επέβαλε τον ρυθμό της αναγκάζοντας τον Ολυμπιακό να κλειστεί στο δικό του μισό.

Μόλις στη πρώτη της επίσκεψη στη περιοχή του Μολ στο 7ο λεπτό, η Λαρνακιώτικη ομάδα άνοιξε το σκορ με τον Εγγλέζου να κάνει την παράλληλη σέντρα από τα αριστερά και τον Καρντασιάν να σπρώχνει την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του!

Τέσσερα λεπτά μετά η ομάδα του Όλτρα «άγγιξε» το δεύτερο γκολ με την κεφαλιά του Μάμα από τη εκτέλεση κόρνερ του Ναούμ να καταλήγει στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Ολυμπιακού.

Οι «κιτρινοπράσινοι» συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και απείλησαν ξανά στο 23’ με το μακρινό σουτ του Εγγλέζου να αναγκάζει τον Μολ να αποκρούσει με υπερπροσπάθεια τη μπάλα.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον πλήρη έλεγχο για τα υπόλοιπα λεπτά του ημιχρόνου και στο 43ο λεπτό διπλασίασαν το προβάδισμα τους με τον Τρισκόφσκι! Ο Χριστοφόρου έκανε τη σέντρα από τα δεξιά με τον αρχηγό της ΑΕΚ να πιάνει ανενόχλητος την κεφαλιά στη καρδία της περιοχής του Ολυμπιακού και να γραφεί το 2-0, το οποίο ήταν και το σκορ της ανάπαυλας.

Ισορροπημένα ξεκίνησε το Β’ μέρος στη Λάρνακα με τον Ολυμπιακό να βγαίνει μπροστά για να ανατρέψει τα εις βάρος του δεδομένα.

Στο 50’ η ομάδα της Λευκωσίας μείωσε στο σκορ με τον Χέντρικς να παίρνει την μπάλα μέσα στη περιοχή, να κάνει το πλασέ και να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα του Πίριτς.

Έξι λεπτά μετά, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε το παιχνίδι με τον Ψύχα να συγκλίνει υπέροχα μέσα στη περιοχή της ΑΕΚ, να κάνει το διαγώνιο πλασέ και να γράφει μέσα σε λίγα λεπτά το 2-2!

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 73’ με τον Άλτμαν να κάνει την παράλληλη πάσα από τα αριστερά, τον Τρισκόφσκι να κάνει με την μια το σουτ και τον Μολ να αποκρούει εξαιρετικά.

Δέκα λεπτά μετά η ΑΕΚ απείλησε ξανά με τον Εγγλέζου να βγαίνει απέναντι από τον Μολ, να κάνει το πλασέ και τον τελευταίο να αποκρούει την μπάλα με τα πόδια.

Στην ακριβώς επόμενη φάση ο Άλτμαν σημάδεψε το δοκάρι από το ύψος της περιοχής και έχασε μεγάλη ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του.

Στο 90+2’ ο Λόπεζ έδωσε την λύση για την ομάδα του. Ο Πορτογάλος έκανε το πλασέ από το ύψος της περιοχής και άφησε άναυδο τον Μολ για να γράψει το 3-2!

Το «κερασάκι στη τούρτα» ήρθε να προσθέσει δύο λεπτά μετά ο Τρισκόφσκι που σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

ΑΕΚ (Όλτρα): Πίριτς, Γκονζάλεθ, Τόμοβιτς, Τρισκόφσκι, Πονς, Εγγλέζου, Χριστοφόρου (71' Ροσάλες), Ναούμ (60' Ρομό), Άλτμαν, Μάμας (60' Λέδες), Ασάντε (71' Λόπεζ).

Ολυμπιακός (Πετράκης): Μολ, Καρτασιάν, Μπάρντι (46' Κυριάκου), Σάλι (74' Κορομά), Έσελινγκ (83' Μουχτάρης), Δόσης, Ευτυχίδης (66' Σλόγκαρ), Ιωάννου, Πεχλιβάνης, Χέντρικς, Νάνι (46' Ψύχας).

Σκόρερ: 7' Καρτασιάν (αυτ.), 44', 93' Τρισκόφσκι, 92' Λόπεζ / 50' Χέντρικς, 56' Ψύχας

Κίτρινες: 17' Τόμοβιτς, 20' Ναούμ, 22' Άλτμαν, 63' Εγγλέζου / 27' Νάνι, 38' Έσελινγκ, 63' Ψύχας, 70' Σάλι, 73' Δόσης, 75' Κορομά

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος