«Τρίσκο» ο λυτρωτής...η Ευρώπη στα πόδια της!

Η ΑΕΚ ισοφάρισε στο 90+2' με τον αρχηγό της και απέφυγε την ήττα από την Πάφο

Ισόπαλες με 1-1 αναδείχθηκαν ΑΕΚ και Πάφος στην «Αρένα». Οι «γαλάζιοι» άνοιξαν το σκορ στο 38’ με ωραίο γυριστό του Κβίντα. Οι Λαρνακείς πίεσαν, έφτιαξαν ευκαιρίες και στο τέλος κατάφεραν να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας χάρη σε γκολ του Τρισκόφσκι στο 90+2' μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκιούρτσο.

Η ΑΕΚ μπήκε με περισσότερες απαιτήσεις και είχε την κατοχή της μπάλας στα πρώτα στάδια του αγώνα. Η πρώτη καλή στιγμή για την ομάδα του Λουίς Όλτρα ήρθε στο 7’. Ο Γκιούρτσο με σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή ανάγκασε τον Ίβουσιτς σε δύσκολη απόκρουση.

Οι Λαρνακείς είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων ωστόσο η Πάφος έκλεινε καλά τους χώρους και δυσκόλευε το έργο των γηπεδούχων. Στο 13’ ο Λέδες επιχείρησε να σκοράρει με σουτ εκτός περιοχής αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Δύο λεπτά αργότερα απελπιστικά άστοχο ήταν και το σουτ του Γκιούρτσο.

Η Πάφος δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα και να απειλήσει. Η πρώτη της τελική προσπάθεια μετουσιώθηκε σε γκολ στο 38’. Μετά από κόρνερ και φάση διαρκείας στην περιοχή της ΑΕΚ, ο Κβίντα έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Πίριτς με ωραίο γυριστό.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου μέρους αλλά δεν το κατάφερε.

Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου η Πάφος έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Τάνκοβιτς καθώς ο Σουηδός έκανε σκληρό φάουλ στον Γιάκολις.

Το 0-1 ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Όπως ήταν αναμενόμενο, οι γηπεδούχοι πίεσαν από την αρχή του δευτέρου μέρους ούτως ώστε να βρουν άμεσα το γκολ της ισοφάρισης.

Παρ’ όλα αυτά, η πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη ήταν για τους φιλοξενούμενους. Στο 55’ ο Κβίντα επιχείρησε να σκοράρει από αρκετά μακριά αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Πίριτς.

Η ΑΕΚ απάντησε στο 58’ με τον Λόπες. Ο Πορτογάλος προσπάθησε να ψηλοκρεμάσει τον εξερχόμενο Ίβουσιτς αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Η ομάδα του Όλτρα έκλεισε την Πάφο στο δικό της μισό και βρισκόταν συνεχώς έξω από την περιοχή του Ίβουσιτς. Ωστόσο, έλειπε η φαντασία και η σωστή τελική πάσα ούτως ώστε να έρθει το γκολ.

Στο 66’ ο Ροσάλες έκανε το παράλληλο γύρισμα αλλά ο Τρισκόφσκι δεν μπόρεσε να βρει στόχο από κοντά καθώς η μπάλα ερχόταν με αρκετή δύναμη.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν μια ανάσα από την ισοφάριση στο 78’ όταν ο Γκιούρτσο έκανε το δυνατό σουτ εντός περιοχής και ο Κβίντα έδιωξε πάνω στη γραμμή.

Η Πάφος έχασε διπλή ευκαιρία στο 86’ για να τελειώσει το ματς. Αρχικά ο Πίριτς έκοψε το πλασέ του Μπρούνο και στην εξέλιξη της φάσης ο Λέδες έβαλε σωτήρια την κόντρα στο σουτ του Πελάζιο.

Το γκολ για την ΑΕΚ ήρθε στο 90+2' μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκιούρτσο και κοντινή κεφαλιά του Τρισκόφσκι.

Το 1-1 ήταν και το τελικό σκορ.

ΑΕΚ (Όλτρα): Πίριτς, Γκονζάλες (73' Νίκολιτς), Λέδες, Λόπες, Γκαρσία, Μιλίσεβιτς, Ροσάλες, Πονς (83' Σανχούρχο), Γιάκολις (64' Γκρόμοφ), Γκιούρτσο, Μάμας (45' Τρισκόφσκι)

Πάφος FC (Σαλγκάδο): Ίβουσιτς, Κβίντα, Παλάσιος, Χότσκο, Κανέ (89' Μιχαήλ), Ικόκο, Αμπντουραχίμι (71' Μπρούνο), Ζουνίνιο, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι (56' Πελάζιο), Μπάιριτς (71' Ντράγκομιρ)

Σκόρερ: 90+2' Τρισκόφσκι / 38' Κβίντα

Κίτρινες κάρτες: 43' Λόπες, 49' Γκαρσία / 44' Παλάσιος, 44' Ικόκο

Αποβολές: - / 42' Τάνκοβιτς

Διαιτητής: Dario Bel

VAR: Ivan Bebek