ΑΕΛ: Έβγαλε τις αδυναμίες της

Στοίχημα για τον Γιανέφσκι η περαιτέρω βελτίωση της ομάδας

Το νικηφόρο σερί της ΑΕΛ σταμάτησε απέναντι στην Πάφο, όπου γνώρισε την πρώτη της ήττα με τον Τσέντομιρ Γιανέφσκι στον πάγκο. Οι γαλαζοκίτρινοι ήξεραν από την αρχή ότι θα ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, απέναντι στην πρωτοπόρο που είναι αήττητη από την αρχή του πρωταθλήματος, ωστόσο παρουσιάστηκαν κατώτεροι των προσδοκιών.

Μέσα στον αγωνιστικό χώρο, έβγαλε όλες τις αδυναμίες της η ΑΕΛ, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα. Δεν μπήκε καθόλου καλά στο ματς η Λεμεσιανή ομάδα, και δεν κατάφερνε να περιορίσει τις επιθέσεις της Πάφου, με αποτέλεσμα να δέχεται πολλές φάσεις και να πηγαίνει στο ημίχρονο με την πλάτη στον τοίχο, αφού έχανε με 0-2.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης κάτι πήγε να γίνει, αφού μπήκε πιο αποφασιστικά και κατάφερε να μειώσει με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσιμπόλα. Εκεί που μείωσε νωρίς στο σκορ η ΑΕΛ, και θα περίμενε κανείς να πιέσει ακόμη περισσότερο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, αφού για μια ακόμη φορά, έκαναν την εμφάνιση τους τα κενά διαστήματα.

Κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο η ομάδα του Μπεργκ η οποία διαθέτει ποιοτικό ρόστερ, καταφέρνοντας να πετύχει και 3ο γκολ με το αυτογκόλ του Τεϊσέιρα, σε μια φάση που αντέδρασαν πολύ λάθος οι αμυντικοί της ομάδας. Από εκεί και πέρα, έγιναν ακόμη πιο δύσκολα τα πράγματα για τους γαλαζοκίτρινους, και δεν κατάφεραν να αντιδράσουν εκ νέου.

Σε κάποια φάση θα ερχόταν η ήττα, και πλέον αυτό που έχει σημασία είναι ο Γιανέφσκι να δουλέψει πολύ στις αδυναμίες που εμφάνισε και πάλι η ομάδα ώστε να μπορέσει να επανέλθει άμεσα στις επιτυχίες και να μην χαλάσει ότι έχτισε το τελευταίο διάστημα. Ακολουθούν κι άλλα ντέρμπι για τους γαλαζοκίτρινους, και μέσα από αυτή τη σειρά παιχνιδιών, θα διαφανεί μέχρι που μπορεί να φτάσει η φετινή ΑΕΛ.