Απόλλων-ΑΕΛ: Κουμάντο στο λιμάνι οι «Λέοντες»

Τεράστια νίκη για την ΑΕΛ, πήρε το λεμεσιανό ντέρμπι με ανατροπή

Η ΑΕΛ ήταν η ομάδα που πήρε το λεμεσιανό ντέρμπι καθώς επικράτησε του Απόλλωνα με 1-2 στο Τσίρειο Στάδιο στα πλαίσια της 7ης  αγωνιστικής  του Πρωταθλήματος CYTA. Το σκορ άνοιξε ο Απόλλωνας με τον Καρ στο 37ο λεπτό, ωστόσο η ΑΕΛ απάντησε άμεσα με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ιβάν Κάρλος. Στο 2ο ημίχρονο είδαμε πάθος και ένταση και από τις δύο ομάδες, ωστόσο η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ κέρδισε πέναλτι στο 80', το οποίο εκτέλεσε ο Χουράδο, διαμορφώνοντας το τελικό 1-2.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά του ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν δυνατά. Η ΑΕΛ είχε δύο καλές στιγμές πριν την συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου, αρχικά με το μακρινό σουτ του Αντωνίου και στην συνέχεια με την καλή εκτέλεση φάουλ του Γκαζαριάν που αποκρούστηκε από τον Μολ.

Στο 27’ ο Σαρδινέρο έβγαλε υπέροχη κάθετη πάσα προς το μέρος του Γιαννιώτα, το τελείωμα του όμως ήταν πολύ κακό.

Στο 37ο λεπτό η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή πήρε το προβάδισμα. Ο Μάρκοβιτς έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Καρ και κατέληξε στα δίχτυα του Βοζίνια για το 1-0.

Η απάντηση της ΑΕΛ ήταν άμεση καθώς στο 42’ ο Ιβάν Κάρλος εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα κόντραρε στο τείχος και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1, που ήταν και το αποτέλεσμα του 1ου ημιχρόνου

Στο 55’ από την εκτέλεση κόρνερ η μπάλα βρήκε στον Τεσέιρα και για λίγο δεν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για την ΑΕΛ.

Στο 66΄ο Καρ βρέθηκε σε καλή θέση, αλλά το πλασέ του δεν ήταν καλό και έτσι δεν απείλησε την εστία του Βοζίνια.

Στο 79’ ο Μολ ανέτρεψε τον Τόρες μέσα στην περιοχή και ο Χουράδο δεν αστόχησε από τα έντεκα βήματα για το 1-2 της ΑΕΛ.

Δεν άλλαξε κάτι μέχρι τέλους και έτσι η ΑΕΛ πήρε μια τεράστια νίκη με 1-2.

Διακρίθηκαν:

Πολύ καλή αμυντική λειτουργία από τους «γαλαζοκίτρινους», περιόρισαν όσο μπόρεσαν τις επιθέσεις των αντιπάλων τους. Συνεισφορά στο αμυντικό κομμάτι και από τον Μηνά Αντωνίου. Βοήθησε και ο Χουράδο όταν πέρασε ως αλλαγή, σκοράροντας μάλιστα το νικητήριο γκολ.

Απογοήτευσαν:

Μέτριο ματς από τον Γιαννιώτα, είχε κάποιες καλές στιγμές, ωστόσο δεν μπορούμε να πούμε πως έθελξε με την απόδοση του.

Απόλλων: Μολ, Αγκίρε, Νσούε, Σάλαϊ, Γιούστε, Μπιντά (Σακέτι 46'), Μάρκοβιτς, Γιαννιώτας (Παπουλής 77'), Σαρδινέρο, Γκακπέ (Περέιρα 65'), Καρ

ΑΕΛ: Βοζίνια, Γκοντάλ (Ράσο 86'), Α. Τεϊσέιρα, Γκαστανιάγα, Γουίλερ, Αντωνίου, Μεντόγεβιτς, Νταβόρ, Γκαζαριάν, Ιβάν Κάρλος (Τόρες 50'), Μαέ (Χουράδο 21')

Σκόρερς: Καρ / Κάρλος, Χουράδο

Κίτρινες Κάρτες:  Νσούε, Καρ, Μπιντά / Αντωνίου, Γουίλερ, Μεντόγεβιτς, Τεϊσέιρα