Δευτεριάτικα... τα μοίρασαν

Από ένα βαθμό ΑΕΛ και ΑΕΚ

Δίνοντας περισσότερες δυνάμεις στο δεύτερο ημίχρονο, διάστημα κατά το οποίο βρήκαν από μια φορά δίχτυα, ΑΕΛ και ΑΕΚ πήραν από ένα βαθμό στο φινάλε της έκτης αγωνιστικής.

Η ομάδα της Λάρνακας φάνηκε επηρεασμένη από τις πολλές απουσίες αγωνιζόμενη με μια πειραματική γραμμή κρούσης, απέναντι σε μιαν ΑΕΛ η οποία κέρδισε την πλειοψηφία των προσωπικών μονομαχιών.

Ο Φιόλιτς στο 70ο λεπτό και ο Κάρλος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 79ο έγραψαν το όνομά τους στη λίστα των σκόρερ, με την ΑΕΚ να ανεβαίνει στους 10 βαθμούς και την ΑΕΛ στους 8.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η πρώτη προσπάθεια στον στόχο για την ΑΕΛ καταγράφηκε στο 3ο λεπτό με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκαστανιάγα να καταλήγει στην αγκαλιά του Τόνιο, ενώ ένα λεπτό αργότερα η κάθετη πάσα του Πλάνας προς τον Γιάννου κατέληξε στον Βοζίνια. Στο 6ο λεπτό ο Φιόλιτς με κεφαλιά δεν ανησύχησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, με τον μηνά Αντωνίου με δύο κινήσεις στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας σε 8ο και 9ο λεπτό να μην προσφέρει κάτι ουσιαστικό.

Στο 13ο λεπτό ο Ρουίθ δεν μπόρεσε να τροφοδοτήσει τον Φιόλιτς στη μεγάλη περιοχή λόγω παρέμβασης το Γκοντάλ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Γιάννου βρέθηκε φάτσα με τον Βοζίνια στέλνοντας τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Στο 23ο λεπτό ο Ρουίθ ξέφυγε από τον Γουίλερ και έκανε τη μπαλιά με τον Τεϊσέιρα να διώχνει με το κεφάλι, ενώ ένα λεπτό αργότερα με εξ επαφής προβολή μέσα από τη μικρή περιοχή, ο Μαέ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τόνιο.

Στο 26ο λεπτό ο Φιόλιτς φλέρταρε ακόμα και με την αποβολή σε προβολή στον Τεϊσέιρα, ενώ εφτά λεπτά αργότερα ένα πέσιμο του Χουράδο στη μεγάλη περιοχή δεν ήταν ικανό προκειμένου να στήσει τη μπάλα στην άσπρη βούλα. Μια εκτέλεση φάουλ του Γερολέμου στο 39ο λεπτό δεν κατέληψε στο κεφάλι κάποιου από τους προωθημένους αμυντικούς, ενώ ένα λεπτό αργότερα η ΑΕΛ κέρδισε το πρώτο της κόρνερ με τον Γκαρσία να απομακρύνει σέντρα του Χουράδο.

Στο 41ο λεπτό η γρήγορη επιστροφή του Φουίλερ απέτρεψε την εκδήλωση αντεπίθεσης από τους Σπόλιαριτς και Φιόλιτς με το σκορ να παραμένει στο 0-0 και στη δίλεπτη καθυστέρηση του πρώτου ημιχρόνου.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο 50ο λεπτό της αναμέτρησης ο Γερολέμου επιχείρησε με εκτέλεση φάουλ να μεταφέρει το σκηνικό στην αντίπαλη περιοχή με τον Γκονζάλες να απομακρύνει με το κεφάλι, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Γιάννου με δυνατό σουτ δεν μπόρεσε να ναικήσει τον εξελθόντα Βοζίνια. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού οι δύο προπονητές προχώρησαν στην πρώτη τους κίνηση με τον νεοεισελθόντα Γκαζαριάν να αναγκάζει τον Τόνιο σε απόκρουση στο 64ο λεπτό.

Έξι λεπτά αργότερα ο Φιόλιτς ξεκίνησε την προσπάθειά του από τη μεσαία γραμμή περνώντας τη μπάλα με ψυχραιμία πάνω από το σώμα του Βοζίνια για να κάνει το 0-1. Στο 76ο λεπτό ο προπονητής της ΑΕΛ έριξε τον Κάρλος στον αγώνα αντί του τραυματία Γκοντάλ, με τον Μαέ αμέσως μετά να ανατρέπεται από τον Γκονζάλες κερδίζοντας πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο νεοεισελθόντας Κάρλος στέλνοντας τη μπάλα αριστερά για το 1-1, με την ΑΕΛ να δείχνει αποφασισμένη να φτάσει στην ολική ανατροπή. Στο 86ο λεπτό μια πλαγιοκόπηση του Γουίλερ έφερε ένα κερδισμένο κόρνερ μετά από προβολή του Σάστρε, ενώ δύο λεπτά αργότερα με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Γκαζαριάν δεν μπόρεσε να σημαδέψει εστία.

Στο 91ο λεπτό ο Γιάννου σημάδεψε τον Φιόλιτς ο οποίος προσπάθησε με ανορθόδοξο τρόπο να σκοράρει για δεύτερη φορά, ενώ μια εκτέλεση φάουλ του Γκαζαριάν στο τελευταίο λεπτό απομακρύνθηκε από τον Γκαρσία.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΕ

Το άστρο του Ιβάν Φιόλιτς έλαμψε για δεύτερη σερί αγωνιστική με τον βραχύσωμο μέσο να παίρνει θέση στη γραμμή κρούσης και να βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα. Στο 70ο λεπτό ξεκίνησε μιαν προσπάθεια από τη μεσαία γραμμή και την κατάλληλη στιγμή με ψυχραιμία, έστειλε τη μπάλα πάνω από το σώμα του αντίπαλου τερματοφύλακα, ανοίγοντας το σκορ.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ

Φανέλα βασικού πήρε μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα ο Ρούμπεν Χουράδο χωρίς όμως να καταφέρει να κάνει αισθητή την παρουσία του. Ο επιθετικός της ΑΕΛ ζήτησε πέναλτι σε πέσιμό του στην περιοχή στο 33ο λεπτό ωστόσο γενικότερα δεν ικανοποίησε με τον προπονητή του να τον αποσύρει στο 67ο λεπτό.