Δυο σου, δυο μου… και μοιρασιά! (vid)

ΑΕΛ και Ακρίτας έμειναν στο 2-2 με την Λεμεσιανή ομάδα να εστιάζει στο παιχνίδι του Κυπέλλου

ΑΕΛ και Ακρίτας μοιράστηκαν απο ένα βαθμό καθώς έμειναν ισόπαλοι 2-2. Ο Ακρίτας προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο ενώ η ΑΕΛ σε τρία λεπτά έφερε «τούμπα« το ματς στην επανάληψη με τον Κατσανίκλιτς. Η ομάδα της Χλώρακας κατάφερε να σώσει τον ένα βαθμό με τον Τόρες να ισοφαρίζει σε 2-2.

Α Μέρος

Ο αγώνας άρχισε με τα πρώτα λεπτά να είναι αναγνωριστικά . Η ΑΕΛ είχε την κατοχή της μπάλας και έψαχνε να μπεί με αξιώσεις στην περιοχή του Ακρίτα. Η πρώτη φάση του παιχνιδιού ήταν για την ΑΕΛ με τον Μιραλάς να κάνει το σουτ εκτός περιοχής και τον Πεντρέου να απεκρούει δύσκολα.

Ο Ακρίτας άρχιζε να παίρνει μέτρα και να γίνεται απειλητικός και στο 22ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Γαβριήλ να αδειάζει εντυπωσιακά τον Φιλίποβιτς και με ωραίο σουτ νίκησε τον Μούριελ.

Το γκολ έδωσε ψυχολογία στους ποδοσφαιριστές του Ακρίτα που ένα λεπτό αργότερα πλησίασε στο δεύτερο γκολ αλλά ο Τόρες απο κοντά δεν κατάφερε να κάνει την προβολή.

Οι ποδοσφαιριστές του Τσέντομιρ Γιαννέφσκι έψαξαν στην αντίδραση και στο 31ο λεπτό έχασαν την μεγαλύτερη τους ευκαιρία στο πρώτο μέρος. Ο Μιραλάς με απευθείας εκτέλεση φάουλ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Πεντρέου.

Αυτές ήταν και οι κυριότερες φάσεις του πρώτου μέρους με τον Ακρίτα να πηγάινει στα αποδυτήρια και να προηγείται με 1-0 της ΑΕΛ.

Β Μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Γιαννέφσκι να προχωράει σε τριπλή αλλαγη. Στον αγωνιστικό χώρο πέρασαν οι Ρόμο,Μπιλοβάρ και Κατσανίκλιτς στη θέση των Φιλίποβιτς,Μιλιτσεάνου και Μιραλάς.

Η πρώτη φάση ήταν για τουτς γηπεδούχους με τον Κατσανίκλιτς στο 52ο λεπτό απο κοντά να μην μπορεί να νικήσει τον Πεντρέου. Στο 58 ο Γαβριήλ έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα απο το δοκάρι του Μπέκερ.

Δύο λεπτά αργότερα ο Τεϊσέιρα έκανε το σουτ, ,με τον Περντρέου να αποκρούει ασταθές και τον Κατσάνικλιτς να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα!

Μέσα σε ένα τρίλεπτο η ΑΕΛ έφερε «τούμπα» το ματς και πάλι με τον Κατσανίκλιτς με πλασέ μέσα στη περιοχή να νικάει για δεύτερη φορά τον Πεντρέου.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 72 ο Τόρες με κεφαλιά κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα.
Οι δύο ομάδες προσπάθησαν στα επόμενα λεπτά προσπάθησαν να σημειώσουν ένα τρίτο γκολ που θα τους έδινε τη νίκη αλλά στο τέλος συμβιβάστηκαν στην ισοπαλία και στο ένα βαθμό.

Το 24sports σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης ΕΔΩ.

ΑΕΛ: Μπέκερ, Τεϊσέιρα, Κάσα, Ζντραβκόφσκι, Παπαφώτης, Μιραλάς, Παντελή, Φιλίποβιτς, Μιλιντσεάνου, Ντζιάλαμ, Μεντόζα

Ακρίτας: Περντρέου, Κονέ, Άμπραχαμ, Εράσο, Μεντίμορετς, Γαβριήλ, Σέχιτς, Τόρες, Σαραβάνια, Καραγιάννης, Αραούχο.

Σκόρερ: 61′, 63′ Κατσάνικλιτς / 23′ Γαβριήλ, 72′ Τόρες

Κίτρινες:  Ρόμο, Ζντραβκόφσκι / Αραούχο, Γαβριήλ