Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία… για Ακρίτα!

Η ομάδα της Χλώρακας κέρδισε την ΑΕΛ με 1-0 και στα εναπομείναντα ματς θα κυνηγήσει τις λιγοστές πιθανότητες που της αναλογούν

Δεν τα βάζει κάτω ο ουραγός Ακρίτας, ο οποίος επικράτησε με 1-0 της ΑΕΛ μέσα στο «Στέλιος Κυριακίδης» για την 10η αγωνιστική της β’ φάσης του πρωταθλήματος. Η ομάδα της Χλώρακας με το γκολ του Ντραμέ στο 39’ «λύγισε» την ΑΕΛ που δεν είχε καθόλου καλή εμφάνιση και δέχθηκε ήττα μετά από πέντε αγωνιστικές. Ο Ακρίτας με αυτή τη νίκη ανέβηκε στους 26 βαθμούς στο -9 από την προνομιούχα θέση που χαρίζει την παραμονή στην κατηγορία, ενώ πλησίασε στον βαθμό τον προτελευταίο Ολυμπιακό. Η ομάδα της Λεμεσού παρέμεινε στους 45 βαθμούς και στην 4η θέση του β’ ομίλου.

Στο πρώτο μέρος ο ρυθμός του αγώνα δεν ήταν καθόλου καλός, χωρίς τις πολλές φάσεις, με τις δύο ομάδες να μην έχουν την όρεξη που θα έπρεπε για να δημιουργήσουν ευκαιρίες.

Η ΑΕΛ στα πρώτα λεπτά κρατούσε μπάλα και τις ελάχιστες φορές που πήγε να δημιουργήσει φάση το έπραξε με μακρινά σουτ, χωρίς να απειλήσουν την εστία του Καστελάνι.

Από την άλλη ο Ακρίτας είχε ένα πιο αμυντικογενής πλάνο, χωρίς ούτε αυτός να φτιάξει αρκετές ευκαιρίες, έχοντας στο μυαλό του να αμυνθεί και να χτυπήσει στην κόντρα είτε να απειλήσει από μια στημένη φάση.

Στο 39’ η ομάδα της Χλώρακας κατάφερε να φτάσει στο γκολ, μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Ντραμέ πιο ψηλά από όλους έπιασε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για να κάνει το 1-0 υπέρ του Ακρίτα.

Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι και ο Ακρίτας πήγε στα αποδυτήρια με το 1-0 υπέρ του.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα του ματς ήταν πανομοιότυπη, καθώς και πάλι δεν είχαμε πολλές φάσεις και ο ρυθμός του αγώνα ήταν αρκετά χαμηλός.

Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να απειλήσουν κυρίως με μακρινά σουτ, ο Γαβριήλ για τον Ακρίτα στο 52’ και ο Τσέρνιχ στο 54’ για την ΑΕΛ, όμως κανένας δεν κατάφερε να σκοράρει.

Η ΑΕΛ δυσκολευόταν να βγάλει αντίδραση μέσα στο γήπεδο εύκολα με τον Ακρίτα να αμύνεται και πάλι πολύ καλά, θέλοντας να χτυπήσει στην αντεπίθεση.

Στο 67’ η ομάδα της Χλώρακας έχασε τεράστια ευκαιρία για το 2-0 με τον Λόπες εντός περιοχής σε πλεονεκτική θέση να στέλνει την μπάλα έξω.

Στα τελευταία λεπτά η ΑΕΛ προσπάθησε να ανέβει περισσότερο και να δημιουργήσει ευκαιρίες ώστε να φτάσει στην ισοφάριση.

Στο 90+2 η ομάδα του Χαραλάμπους απείλησε με τον Μακρή εντός περιοχής να κάνει το πλασέ από πλάγια θέση, όμως η μπάλα πέρασε έξω. Ένα λεπτό μετά ο Τόρες έχασε τεράστια ευκαιρία για τον Ακρίτα να κάνει το 2-0, όμως απέναντι από τον Μούριελ έστειλε την μπάλα έξω.

Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι και ο Ακρίτας πήρε τη νίκη με 1-0.

Εντεκάδες

Ακρίτας: Καστελάνι, Πάουγκεϊν, Ντραμέ, Κονέ, Κλεμέντε, Μεντίμορετς, Γαβριήλ, Φόριελ, Πική, Αραούχο, Λόπες

Στον πάγκο: Περντρέου, Ονόντι, Σουλεϊμάν, Άμπραχαμ, Λίμα, Ντούμποφ, Εράσο, Δημοσθένους, Σέχιτς, Τόρες, Σαραβάνια, Καραγιάννης

ΑΕΛ: Μούριελ,Φραντζής, Νταβόρ, Παπαφώτης, Παντελή, Φιλίποβιτς, Τσέρνιχ, Μιλιτσεάνου, Μπίλοβαρ, Τζάλμα, Κοντινέλα

Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Κυριάκου, Τεϊσέιρα, Μεντόγεβιτς, Χασά, Μπεραχίνο, Μακρής, Ανδρέου, Συλβέστρος, Κολιάς, Ιωάννου, Ντέγοεστ

Σκόρερ: 39' Ντραμέ/

Κίτρινες: /Τσέρνιχ