Η νίκη αγνοείται… για Ολυμπιακό και ΑΕΛ

Χαμένο πέναλτι, ακυρωθέν γκολ και κόκκινη κάρτα για τους «γαλαζοκίτρινους»… που «κόλλησαν» στο 0-0 με την ομάδα του Τακτακαλά

Χωρίς νίκη στο φετινό πρωτάθλημα για Ολυμπιακό και ΑΕΛ που έμειναν στο 0-0 στο ΓΣΠ. Σε ένα παιχνίδι με λιγοστές φάσεις, η ΑΕΛ είχε στο Α’ μέρος την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά μετά την αποβολή του Μπάστο ο Ολυμπιακός ισορρόπησε χωρίς όμως να καταφέρει να πέτυχει το γκολ της νίκης.

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η ΑΕΛ που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων περιορίζοντας τον Ολυμπιακό στο δικό του μισό.

Μόλις στο 7ο λεπτό, ο διαιτητής της αναμέτρησης υπέδειξε την άσπρη βούλα υπέρ της Λεμεσιανής ομάδας για χέρι του Μπάρντι. Ο Τσέποβιτς ανέλαβε την εκτέλεση με τον Μολ να αποκρούει και να κρατάει το 0-0 για την ομάδα του.

Δέκα λεπτά μετά οι «γαλαζοκίτρινοι» απείλησαν ξανά με πρωταγωνιστή και πάλι τον Τσέποβιτς ο οποίος επιχείρησε το σουτ βρισκόμενος στο δεύτερο δοκάρι και τον Έσελινγκ να βάζει σωτήρια την προβολή.

Στο 26’ η ομάδα της Λεμεσού σκόραρε με τον Χάσα, με το τέρμα όμως να ακυρώνεται μετά από παρέμβαση του VAR καθώς ο Μιλιντσεάνου που έβγαλε την σέντρα  ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού κόπασε με τους φιλοξενούμενους να έχουν την κατοχή αλλά να μην μπορούν να απειλήσουν την εστία του Μολ.

Λίγα δευτερόλεπτα πριν την λήξη του Α’ μέρους η ΑΕΛ έχασε την μεγαλύτερη της ευκαιρία, με τον Χάσα να μπαίνει στη περιοχή από τα αριστερά, να κάνει την παράλληλη σέντρα και τον Τσέποβιτς από κοντινή απόσταση να στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Δεν ξεκίνησε καλά το Β’ μέρος για τους φιλοξενούμενους που έμειναν με δέκα παίκτες μετά το δυνατό μαρκάρισμα του Μπάστο πάνω στον Σάλι.

Με το αριθμητικό πλεονέκτημα να είναι υπερ του Ολυμπιακού, η αναμέτρηση συνεχίστηκε με τους γηπεδούχους να έχουν την κατοχή της μπάλας αλλά να μην μπορούν να απειλήσουν την εστία του Μούριελ.

Με τις πολλές δυνατές μονομαχίες να μην επιτρέπουν στον αγώνα να πάρει γρήγορο ρυθμό, η πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη ήρθε στο 83’ για τον Ολυμπιακό, με τον Γκεριέ να μπαίνει από τα αριστερά μέσα στη περιοχή, να κάνει την παράλληλη σέντρα και τον Πεχλιβάνη να βάζει την προβολή αλλά να μην μπορεί να νικήσει τον Μούριελ που απέκρουσε ενστικτωδώς.

Έξι λεπτά μετά οι γηπεδούχοι «ζευγάρωσαν» τις ευκαιρίες τους και πάλι με πρωταγωνιστή τον Γκεριέ ο οποίος έφυγε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΛ, έκανε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μούριελ.

Στο τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια διπλή ευκαιρία, με τον Τσιμπόλα να βάζει την προβολή από σέντρα που βγήκε από τα δεξιά στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι, με τον Κατσανίκλιτς να παίρνει στη συνέχεια το ριμπάουντ και να στέλνει και αυτός την μπάλα στο οριζόντιο του Μολ.

Έτσι οι δύο ομάδες έμειναν στην λευκή ισοπαλία αγνοώντας σε ακόμα μια αγωνιστική το τρίποντο.

Ολυμπιακός (Πετράκης): Μολ, Καρντασιάν (79' Πεχλιβάνης), Μπάρντι, Σάλι (51' Καπαρτής), Ντεσιρέ (79' Χέντρικς), Γκεριέ, Έσελινγκ, Ευτυχίδης (88' Δόσης), Ψύχας, Νάνι, Κυριάκου.

ΑΕΛ (Μ. Ζαχαρίου): Μούριελ, Τεϊξέιρα, Μπάστο, Χάσα (84' Κατσανίκλιτς), Ζντραφκόφσκι, Τσέποβιτς (65' Μπεραχίνο), Μακρής (65' Σις), Παντελή (84' Κοντινέλα), Τσιμπόλα, Μιλιντσεάνου (54' Φραντζής), Τζάλμα.

Σκόρερ: - / -

Κίτρινες: 40' Γκερίε, 80' Κυριάκου / 5' Τσιμπόλα, 22' Παντελή

Κόκκινες: - / 50' Μπάστο

Διαιτητής: Δημήτρης Κουμή