Λέοντες με βρυχηθμό… έσπασαν το αήττητο του Μιλόγεβιτς!

Η ΑΕΛ υποχρέωσε τον ΑΠΟΕΛ στην 1η του ήττα με τον Σέρβο στον πάγκο

Σημαντική νίκη για την ΑΕΛ η οποία επικράτησε με 1-0 του ΑΠΟΕΛ και ανέβηκε στους 25 βαθμούς. «Χρυσός» σκόρερ για τη Λεμεσιανή ομάδα ο Μακρής (55’). Οι «γαλαζοκίτρινοι» της Λευκωσίας δέχθηκαν τη 2η τους ήττα στο πρωτάθλημα και παραμένουν στη δεύτερη θέση με 40 βαθμούς.

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε πιο επιθετικά και είχε την κατοχή της μπάλας. Στον αντίποδα, η ΑΕΛ είχε πιο παθητικό ρόλο με αποτέλεσμα να βρίσκει εύκολα χώρους η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς.

Παρ’ όλα αυτά, η πρώτη καλή στιγμή στο ντέρμπι ήταν για τους γηπεδούχους. Στο 13’ ο Μπεραχίνο έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά δεν βρήκε σωστά την μπάλα με αποτέλεσμα ο Μπέλετς να μαζέψει εύκολα.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» της Λευκωσίας απάντησαν στην αμέσως επόμενη φάση με τον Μαρκίνιος. Ο Βραζιλιάνος από πολύ πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να βρει στόχο.

Η Λεμεσιανή ομάδα ισορρόπησε το παιχνίδι ωστόσο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν μια ανούσια κατοχή.

Σε φάση αντεπίθεσης στο 26’, ο Σάντος βρέθηκε έξω από την περιοχή του ΑΠΟΕΛ και έκανε το σουτ το οποίο ήταν πάρα πολύ άστοχο.

Η Λευκωσιάτικη ομάδα απείλησε στο 32’ με ένα δυνατό πλασέ του Σατσιά αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μούριελ.

Η καλύτερη ευκαιρία της ΑΕΛ ήρθε στο 45+1’ με ένα δυνατό σουτ του Μιραλάς αλλά ο Μπέλετς έδειξε ετοιμότητα και απέκρουσε σωτήρια.

Το 0-0 ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» μπήκαν πολύ επιθετικά στην επανάληψη και σε δύο περιπτώσεις μπορούσαν να ανοίξουν το σκορ.

Αρχικά στο 52’ ο Κβιλιτάια μετά από ωραία ενέργεια μέσα στην περιοχή, έκανε το ψηλοκρεμαστό σουτ και έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο επόμενο λεπτό ο Ντάλσιο μετά από παράλληλη σέντρα του Δώνη έστειλε την μπάλα απελπιστικά έξω από πολύ πλεονεκτική θέση.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ κόντρα στη ροή του αγώνα στο 56’. Ο Μιραλάς με πολύ ωραία μπαλιά βρήκε τον Μακρή και αυτός με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Μπέλετς.

Στη συνέχεια όπως ήταν αναμενόμενο, η ΑΕΛ κλείστηκε στο δικό της μισό για να διαφυλάξει το υπέρ της σκορ. Ο ΑΠΟΕΛ κυκλοφορούσε την μπάλα ωστόσο δυσκολευόταν να απειλήσει ουσιαστικά και να δημιουργήσει προϋποθέσεις για γκολ.

Η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς έχασε την πιο κλασική ευκαιρία του αγώνα στο 81’, με τον Μούριελ να λέει «όχι» σε τετ α τετ με τον Εφραίμ.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι με αποτέλεσμα το 1-0 να είναι και το τελικό σκορ.

ΑΕΛ (Γιανέφσκι): Μούριελ, Σάντος, Τεϊσέιρα, Μπιλοβάρ, Τζάλμα, Νταβόρ, Τσιμπόλα, Μιραλάς (88' Παπαφώτης), Σις (90+6' Μιλιντσεάνου), Μπεραχίνο, Κάσα (36' Μακρής)

ΑΠΟΕΛ (Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Καρώ, Φεράρι, Κρέσπο, Σούσιτς, Σατσιάς (69' Ντονγκαλά), Ντάλσιο, Σαρφό, Μαρκίνιος (69' Εφραίμ), Δώνης (73' Ηλία), Κβιλιτάια

Σκόρερ: 55' Μακρής / -

Κίτρινες κάρτες: 75' Τεϊσέιρα, 88' Σις / 25' Δώνης, 58' Σατσιάς, 68' Φεράρι, 75' Εφραίμ

Αποβολές: - / 90+4' Εφραίμ

Διαιτητής: Duje Strukan

VAR: Vidulin Marin