Μηδέν από μηδέν...μηδέν

ΑΕΛ κα Άρης συμβιβάστηκαν στην λευκή ισοπαλία

Σε ένα παιχνίδι που είχε πολλά φάουλ, πολλές κίτρινες αλλά και μία αποβολή, ΑΕΛ και Άρης συμβιβάστηκαν και πήραν ένα βαθμό που δεν θα έλεγα ότι ικανοποιεί κάποιον από τους δύο.

Με διάθεση επιθετικά ξεκίνησε τον αγώνα ο Άρης, με το 1ο σουτ να έρχεται στο 3ο λεπτό όταν ο Καζού από αριστερά προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Μπέκερ, ο οποίος μπλόκαρε εύκολα.

Η συνέχεια στο παιχνίδι δεν έφερε είναι η αλήθεια ένα καλό ρυθμό, με τον Άρη να έχει μια ανούσια κατοχή χωρίς να μπορεί να απειλήσει την εστία του Μπέκερ. Η ΑΕΛ που αδυνατούσε να πατήσει την περιοχή του Άρη, μετά το 10ο λεπτό ισορρόπησε και στο 16ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μιραλάς ο Χάσα στην εξέλιξη έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 19ο λεπτό ο Άρης απείλησε με Γκομίς που κινήθηκε κάθετα στην περιοχή, έκανε το σουτ με παίκτη της ΑΕΛ να απομακρύνει πάνω στην γραμμή, αλλά την φάση να μην μετράει καθώς ο Γκομίς ήταν σε θέση οφσάιντ.

Από το 20ο λεπτό μέχρι και το 39ο δεν σημειώθηκε κάποια άλλη φάση. Η ΑΕΛ κρατούσε περισσότερο μπάλα αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει με νέα ευκαιρία, ενώ ο Άρης έδειχνε αδυναμία στην τελική πάσα έτσι ώστε να γίνει επικίνδυνος.

Στο 35ο λεπτό ο Μπάστο έκανε φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τον Άρη, με τον παίκτη της ΑΕΛ να τραυματίζεται σοβαρά και να περνάει εκτός ως αλλαγή. Για τον Μπάστο υπάρχουν φόβοι για τα χειρότερα όσον αφορά τον τραυματισμό του. Το φάουλ αυτό εκτελέστηκε στο 39ο λεπτό από τον Μαγιαμπέλα, με τον Μπέκερ να αποκρούει εντυπωσιακά στην δεξιά του γωνία και να στέλνει την μπάλα σε κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο αλλά στην εξέλιξη ο Μπένγκτσον έκανε το σουτ με την μπάλα να περνάει άουτ.

Μετά και από αυτή την φάση τίποτα άλλο δεν σημειώθηκε κάτι άλλο αξιοσημείωτο και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 0-0.

Ο Άρης ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο με 2 αλλαγές. Στεπίνσκι και Γιαγκό μπήκαν στις θέσεις των Γκομίς και Καζού. Ο Στεπίνσκι με την είσοδο του στον αγώνα χρειάστηκε λίγα δευτερόλεπτα για να απειλήσει. Σε μία γρήγορη αντεπίθεση από πλευράς του Άρη ο Μαγιαμπέλα έπαιξε κάθετα με Μπένγκτσον, ο οποίος γύρισε στον Στεπίνσκι που έκανε το σουτ και τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Μπέκερ.

Στο 48ο λεπτό ο Άρης απείλησε ξανά. Ο Μπένγκτσον από αριστερά πήρε την μπάλα, την κράτησε ωραία, γύρισε για τον Μαγιαμπέλα ο οποίος σούταρε από το ύψος της περιοχής και έστειλε την μπάλα άουτ. Από εκείνο το σημείο και μετά δεν έγινε κάποια άλλη φάση παρά μόνο αρκετά φάουλ και αρκετές κίτρινες ειδικά σε παίκτες του Άρη που ήταν και στο όριο.

Τα πολλά φάουλ και οι κίτρινες συνεχίστηκαν με παίκτες της ΑΕΛ να τιμωρούνται επίσης από τον διαιτητή. Μέσα σε όλα αυτά οι ισορροπίες άλλαξαν στο 72ο λεπτό. Χάσα και Μουσούντα μονομάχησαν από δεξιά όπως προσπάθησε να επιτεθεί η ΑΕΛ, με τον αμυντικό του Άρη στην προσπάθεια του να κερδίσει μπάλα έκανε χέρι και δόθηκε φάουλ. Αυτή η φάση ελέγχθηκε από το ΒΑΡ με τον διαιτητή να χρησιμοποιεί το on field review και να βγάζει απευθείας κόκκινη κάρτα στον Μουσούντα καθώς όπως αποφάσισε ο κύριος Αργυρού, ο λόγος της κόκκινης με το χέρι δεν άφησε τον Χάσα να φύγει απέναντι από τον Βάνα Άλβες.

Μετά την αποβολή ξανά δεν είχαμε απολύτως τίποτα σε θέμα φάσεων. Η ΑΕΛ αδυνατούσε να εκμεταλλευτεί θετικά το αριθμητικό πλεονέκτημά της, ενώ ο Άρης με 10 ποδοσφαιριστές δεν δυσκολευόταν ιδιαίτερα. Στο διάστημα αυτό μέχρι και το 90ο λεπτό έγιναν και αλλαγές από τους 2 προπονητές χωρίς να αλλάξει κάτι.

Στις καθυστερήσεις που ήταν και 7 λεπτά, η ΑΕΛ επιδίωξε να πετύχει το γκολ αλλά μάταια, με τον Άρη να έχει την ευκαιρία στο τέλος για την νίκη αλλά στο κόρνερ που κέρδισε δεν μπόρεσε να απειλήσει.

Τελικό αποτέλεσμα 0-0 στο Τσίρειο, με έναν Άρη να μην μπορεί να κάνει γκολ τις ευκαιρίες που έφτιαξε στα πρώτα λεπτά του 2ου ημιχρόνου και με την ΑΕΛ την ίδια ώρα να μην καταφέρνει να δυσκολέψει την ζωή του Βάνα Άλβες, παρά το γεγονός ότι έπαιζε για πάνω από 20 λεπτά με παίκτη περισσότερο.

ΑΕΛ (Γιανέφσκι):  Μπέκερ, Τεξέιρα, Μπάστο (37' Μπιλοβάρ), Μεντόγεβιτς (80' Νταβόρ), Κάσα, Μιραλλάς (80' Παπαφώτης), Σάντος, Τσιμπολά, Μιλιτσιάνου (68' Μπεραχίνο), Τζαλμά, Σίς (68' Μακρής).

Άρης (Σπιλέφσκι): Άλβες, Καζού (46' Γιαγκό), Μπρόρσον, Μουσούντα, Μποακί, Μπράουν, Στρούσκι, Μαγιαμπέλα (67' Τζαβέ), Μπάμπικα, Μπέγκστον (81' Γιαμπλόνσκι), Γκομίς (46' Στεπίνσκι)

Σκόρερ: - / -

Κίτρινες κάρτες: 36' Μπάστο, 38' Τεξέιρα, 61' Μιλιτσιάνου, 73' Τσιμπόλα, 74' Μεντόγεβιτς / 41' Γκομίς, 48' Μπένγκτσον, 60' Μπρόρσον

Αποβολές: - / 72΄  Μουσούντα

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας

VAR: Κώστα Ροβέρτος

ΑΕΛ: Τελευταία Ενημέρωση