Νέα Σαλαμίνα – ΑΕΛ 3-2: Την κέρασε πίκρα…(vid)

Η Σαλαμίνα δεν σεβάστηκε τα 89χρονα της ΑΕΛ

Φοβερή ματσάρα με 5 γκολ, μπόλικες φάσεις και την Νέα Σαλαμίνα να παίρνει το πολύτιμο τρίποντο με πρωταγωνιστή τον Ελουντού…γκολ και ασίστ!

Α’ ημίχρονο – Ανάλυση

Η ΑΕΛ μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Ωστόσο μόλις στο 8ο λεπτό ατύχησε, καθώς ο Αβραάμ σε μία περίεργη φάση τραυματίστηκε (μάλλον τράβηγμα) με αποτέλεσμα να περάσει στην θέση του ο Αντωνίου. Η Σαλαμίνα άρχισε να κερδίσει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Στο 17’ μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Λαμπότ έκανε το 1-0, η άμυνα της ΑΕΛ δεν λειτούργησε σωστά.

Η ΑΕΛ από το 25ο λεπτό και μετά «ξύπνησε». Κέρδισε την κατοχή της μπάλας και ήταν πιο δημιουργική. Αποτέλεσμα αυτού να φέρει το παιχνίδι στα ίσα στο 39’ και αυτή μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο, δίκαιο το αποτέλεσμα.

Χρήζει αναφοράς ότι και τα δύο γκολ σημειώθηκαν μετά από εκτελέσεις κόρνερ και τα δύο από κεντρικούς αμυντικούς.

Β' ημίχρονο - Ανάλυση

Η ΑΕΛ μπήκε πολύ δυνατά στο Β’ ημίχρονο. Μόλις στο 48’ ο Τεσέιρα με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-1, γυρίζοντας το ματς. Πέρασαν σχεδόν δέκα λεπτά για να αντιδράσει η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη. Πρώτα με τον Κωστή στο 60’ και μετά από οκτώ λεπτά με τον Ελουντού γύρισε ξανά το παιχνίδι. Χρυσή αλλαγή ο Ελουντού ο οποίος έδωσε και την ασίστι στον Κωστή στο 60 και σκόραρε λίγα λεπτά μετά. Πραγματικά πήρε από το χέρι τους «ερυθρόλευκους» και τους οδήγησε στην νίκη. Η ΑΕΛ προσπάθησε αλλά δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Ίσως το καλύτερο ματς της φετινής αγωνιστικής περιόδου.

Κρατάμε την φοβερή απόδοση Ελουντού, τα δύο γκολ Τεσέιρα, την απόδοση Κωστή.

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Τσιαμπούρης, Νουρ, Μαριάνοβιτς, Κινγκ, Σαν Ρομάν, Κωστή, Λαμπό, Χριστοφόρου, Ντιστέλ, Κορεια.

Στον πάγκο: Λύτρας, Σίπσον, Μαουρίτσιο, Ρέινολτς, Παναγή, Σιαθάς, Τσαμπούρης, Ελουντού, Νικολάου.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Ντόσα, Τεσέιρα, Γκαστανάγια, Μεντόγεβιτς, Αβραάμ, Γκαζαριάν, Μάε, Τόρες, Γουήλερ, Νιλς

Στον πάγκο: Πρόσεκ, Νταβόρ, Κάρλος, Αντωνίου, Μαρκόσκι, Αγκάνοβιτς, Γερολέμου, Γκοντάλ, Χουράδο

Σκόρερς: 17' Λάμπο, 39' Τεσέιρα, 48' Τεσέιρα, 60' Κωστή, 68' Ελουντού

Κίτρινες: 18' Γουήλερ, 23' Κορέια, 34' Μαριάνοβιτς, 46' Λάμπο, 84' Ιβάν Κάρλος, Τόρες, Κωστή

MVP: Αδιαμφησβήτητα ο Ελουντού με την ασίστ και το γκολ.

Κοουτσάρισμα:Πολύ θετικό κοουτσάρισμα από τον Σάββα Πουρσαϊτίδη. Οι αλλαγές του βοήθησαν τα μέγιστα. Η ομάδα του έβγαλε πίστη και συνοχή. Από την άλλη ο Βόσνιος κόουτς ήρθε αντιμέτωπος με την ατυχία καθώς από τα πρώτα λεπτά «έχασε» μία αλλαγή. Η ομάδα του μπήκε δυνατά στο Β’ ημίχρονο όμως μετά το 60 όλα πήγαν στραβά.