«One man show με… Τσέποβιτς»

Με δύο γκολ του Σέρβου η ΑΕΛ πήρε την νίκη απέναντι στον Εθνικό

Εύκολη επικράτηση της ΑΕΛ επί του Εθνικού για την 5η αγωνιστική της Β΄ φάσης του πρωταθλήματος. Η ομάδα της Λεμεσού με δύο γκολ του Τσέποβιτς στο πρώτο ημίχρονο (9’ και 12’), κατάφερε να έχει ένα ήσυχο και χαλαρό απόγευμα Σαββάτου. Ο Εθνικός έχασε ακόμη μια ευκαιρία για να αποφύγει τις θέσεις που οδηγούν στην Β’ κατηγορία, μένοντας στην 5η θέση με 20 βαθμούς.

Α’ Μέρος

Χαλαρό ξεκίνημα στον αγώνα με τις δύο ομάδες να μην δημιουργούν κάτι στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Ο Εθνικός κρατούσε περισσότερο την μπάλα, χωρίς όμως να κάνει κάτι ουσιαστικό.

Στην πρώτο κατέβασμα της ΑΕΛ, στο 9’, ο Ριέρα βρήκε τον Σάντος στα δεξιά, έκανε την σέντρα στη περιοχή, που εκεί βρισκόταν ο Τσέποβιτς και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0. Τρία λεπτά αργότερα, από τα αριστερά ο Μιλετσιάνου κέρδισε την μπάλα από τον Άδωνη, έκανε την σέντρα στην περιοχή δίνοντας έτοιμο τέρμα στον Τσέποβιτς που βρισκόταν απέναντι από την εστία του Χριστοδούλου, όπου και έκανε το 2-0.

Στο 14’ ο Εθνικός βρήκε μεγάλη ευκαιρία, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μάζουρεκ, ο Μέγιερι δύσκολα απέκρουσε σε κόρνερ.

Σε δυο αναγκαστικές αλλαγές προχώρησε ο Σάββας Παντελίδης, αφού οι Μιλετσιάνου και Τεσέιρα δεν μπόρεσαν να συνεχίσουν τον αγώνα, με τους Τόρρες και Σωτηρίου να μπαίνουν στην θέση τους.

Β’ Μέρος

Μόλις στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους, η ΑΕΛ έχασε την ευκαιρία με τον Ριέρα να κάνει τα τέρματά της τρία. Ο Ισπανός από ευνοϊκή θέση, μετά από σέντρα του Ρεϊνολντςδεν κατάφερε να κάνει το σωστό τελείωμα στέλνοντας την μπάλα εκτός.

Στο 60’ ο Εθνικός βρήκε την μεγάλη ευκαιρία, με τον Μάριο Ηλία. Πήρε την κεφαλιά μετά από σέντρα, ασταθώς ο Μέγιερι απέκρουσε, έκανε το πλασέ ο Ηλία, αλλά ξανά ο Ούγγρος είπε «όχι».

Δείτε τον αγώνα εδώ

ΑΕΛ (Παντελίδης): Μέγερι, Σάντος (45' Μ. Αντωνίου), Ντάφερφελντ, Τεσεϊρα (30' Σωτηρίου), Ριστέφσκι, Φραντζής (62' Μεντόγεβιτς), Ρεϊνολντς, Ριέρα, Έουλερ (55' Μαζάν), Τσέποβιτς, Μιλιντσεάνου (30' Τόρρες)

Εθνικός (Ράζντρε): Χριστοδούλου, Πηλέας (45' Μ. Ηλία), Άδωνη, Περατικός, Άμπραχαμ (70' Κουμής), Χουντόμπιακ, Ζάκπα (91' Ντόλεζαλ), Γκόρουμπετς (77' Κυπριανού), Ιωάννου, Μάζουρεκ (77 Ελουντού), Ντούρις

Σκόρερ: 9',12' Τσέποβιτς /-

Κίτρινες: 45' Σάντος, 77' Ρεϊνολντς / 39' Πηλέας, 67' Περατικός, 90+3 Άδωνη