Στο νέο της σπίτι... με το δεξί (vid)

Με νίκη συνόδεψε την πρώτη της εμφάνιση στο «Στάδιο Αλφαμέγα» η ΑΕΛ, που κέρδισε τον Ολυμπιακό με 2-0

Πρώτη «ιστορική» νίκη στο νέο της «σπίτι» για την ΑΕΛ που επικράτησε του Ολυμπιακού με 2-0 με γκολ του Παπαφώτη και του Μπεραχίνο. Με αυτή την επικράτηση η ΑΕΛ φτάνει στους 21 βαθμούς και αρχίζει να πλησιάζει την εξάδα. Ο Ολυμπιακός ήταν άτυχος στον αγώνα καθώς βρήκε δύο δοκάρια και αυτή η ήττα τον αφήνει στην πρότελευταια θέση.

Α Μέρος

Tο παιχνίδι άρχισε με τις δύο ομάδες ψάχνουν να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Στο πρώτο δεκάλεπτο δεν είχαμε κάτι το ουσιαστικό καθώς  ήταν παιχνίδι κέντρου. Η πρώτη φάση στο παιχνίδι εκδηλώθηκε στο 16ο λεπτό με τον Σάντος να σουτάρει αλλά ο Μολ να αποκρούει εύκολα.  Στο 19ο λεπτό ήταν η σειρά του Ολυμπιακού να απειλήσει με τον Κόρομα να σουτάρει αλλά ο Μπολιβάρ να βάζει την κόντρα και να αποσοβεί το μοιραίο για την ομάδα του. Η επόμενη φάση του αγώνα και συγκεκριμένα στο20ο λεπτό έμελλε να είναι και το πρώτο γκολ της ΑΕΛ στο νέο της γήπεδο μετά απο σέντρα του Κάσα και τον Παπαφώτη να παίρνει τη κεφαλιά γράφοντας το 1-0 για τους «γαλαζοκίτρινους». Οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο  36ο λεπτό λίγο έλειψαν να φτάσουν στην ισοφάριση με τον Πεχλιβάνη να σουτάρει αλλά ο Μπολιβάρ να μπαίνει στην πορεία και να σώζει την ομάδα του. Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός απείλησε και πάλι αλλά η κεφαλιά του Έσελιγκ κτύπησε στο δοκάρι. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την ΑΕΛ να προηγείται με 1-0 χάρις στο γκολ του Παπαφώτη

Β Μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε στο ίδιο μοτίβο με το πρώτο καθώς η ΑΕΛ είχε την κατοχή και τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να γίνεται απειλητικός κυρίως με σέντρες. Χαρακτηριστικό του ημιχρόνου ότι η πρώτη ουσιαστική φάση του δευτέρου ημιχρόνου πραγματοποιήθηκε στο 67ο λεπτό μετά απο λάθος στην άμυνα της ΑΕΛ και τον Ευτυχίδη στην πρώτη του επαφή να πλησιάζει στο γκολ αλλά ο Μούριελ ήταν ο νικητής στο τετ α τετ. Η μεγαλύτερη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος ήταν και πάλι για τους «φιλοξενούμενους» και συγκεκριμένα στο 77ο λεπτό με τον Γκεριέ να πλασάρει αλλά η μπάλα να μην του κάνει το χατήρι και να κτυπάει στο δοκάρι. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού άρχισαν να παίρνουν μέτρα και να βγαίνουν πιο μπροστά αφήνοντας ανοικτου΄ς χώρους πίσω. Στο 89ο λεπτό μετά απο κάθετη πάσα του Μακρή ο Μπεραχίνο προσπέρασε τον Μολ και έγραψε το 2-0 για την ομάδα του καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή με την ΑΕΛ να πανηγυρίζει την πρώτη της «ιστορική» νίκη στο νέο της «σπίτι».

Ενδεκάδες

AΕΛ (Γιαννέφσκι): Μούριελ Τεσέιρα, Κάσα, Ζτραβκόφσκι, Παπαφώτης, Μιραλάς, Σάντος, Μιλιντσεάνου, Μπιλοβάρ, Τζάλμα, Σις

Ολυμπιακός ( Σεργίδης): Μολ, Λιασίδης, Μουκτάρης, Γκεριέ, Έσελινγκ, Δόσης, Ιωάννου, Πεχλιβάνης, Νάνι, Κυριάκου Κορόμα

Σκόρερ: 29 Παπαφώτης,89 Μπεραχίνο/-

Κίτρινες: Σάντος/Μουκτάρης, Ιωάννου, Δόσης