Τακτακαλίτικο τρένο... ολοταχώς για κούπα!

Έκλεισε με νίκη το πρωτάθλημα και πάει... τρένο στο μεγάλο ραντεβού

Δεν πα’ να ‘ναι για το κύπελλο ή για το πρωτάθλημα, δεν πα’ να ‘ναι σε παιχνίδια που «καίνε» (για τον αντίπαλο τουλάχιστον) ή σε αμοιβαία βαθμολογικά αδιάφορα, ο Ολυμπιακός τον χαβά του!

Η αήττητη πορεία των «μαυροπρασίνων» που ξεκίνησε από τον πρώτο ημιτελικό κόντρα στην ΑΕΛ συνεχίστηκε για έκτο σερί ματς (τα πέντε εξ αυτών, μάλιστα, νικηφόρα) στις δύο διοργανώσεις, με την ομάδα του Τσέντομιρ Γιανέφσκι να ολοκληρώνει ιδανικά τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα επικρατώντας με 2-1 σε βάρος των «γαλαζοκιτρίνων» στο Μακάρειο, λίγες μέρες πριν το μεγάλο ραντεβού με την Ανόρθωση στον τελικό του κυπέλλου.

Ο Γκουστάβο με δύο γκολ (15’, 34’) έβαλε τις βάσεις για τη νίκη των γηπεδούχων από το πρώτο 45λεπτο (ανάμεσα στα γκολ του Βραζιλιάνου μάλιστα ο Κεραυνός έπιασε πέναλτι του Μάντζη), που αποδείχτηκαν στέρεες παρά τη μείωση του σκορ νωρίς στο δεύτερο μέρος (49’) από τον Νικολεττίδη.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το παιχνίδι ήταν υποτονικό και δεν έπιασε σε κανένα σημείο του πρώτου ημιχρόνου ιδιαιτέρως ψηλό τέμπο. Ακόμα κι έτσι, ωστόσο, η υπεροχή του Ολυμπιακού ήταν εμφανής και αδιαμφισβήτητη. Μετά το σχετικά ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, οι «μαυροπράσινοι» ανέλαβαν τα ηνία του αγώνα, ήταν πολύ πιο δημιουργικοί και απειλητικοί σε σχέση με τους αντιπάλους τους και έβαλαν από το πρώτο μέρος γερές βάσεις για να φτάσουν στη νίκη, εκμεταλλευόμενοι, πέραν της δικής τους καλής παρουσίας, και τα πολλά και εύκολα λάθη στην άμυνα της ΑΕΛ.

Ένα τέτοιο λάθος ήταν που έδωσε τη δυνατότητα στον Γκουστάβο να ανοίξει το σκορ στο 15’, με όμορφο πλασέ αφότου έκλεψε την μπάλα από τον Αβραάμ λίγο έξω από την αντίπαλη περιοχή. Ένα ακόμα λάθος έδωσε τη δυνατότητα στον Βραζιλιάνο να διπλασιάσει τόσο τα προσωπικά του γκολ όσο και αυτά της ομάδας του με υπέροχο σουτ από το ύψος της περιοχής στο 34’. Ενδιάμεσα, δε, ο Μάντζης έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 19’ για να σκοράρει κι αυτός με εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος, αλλά απέκρουσε στην αριστερή του γωνία ο Κεραυνός, ενώ οι παίκτες του Γιανέφσκι κατέγραψαν στο ενεργητικό τους δύο ακόμα καλές στιγμές στο πρώτο μέρος δευτερόλεπτα πριν το πρώτο γκολ ξανά με τον Γκουστάβο και στο 23’ με τον Σωτηρίου.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με το που πάτησε χορτάρι για το δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΛ έδειξε πρόθεση να αναλάβει τα ηνία του αγώνα. Ευνοϊκή συγκυρία στην προσπάθειά της το γεγονός ότι μόλις στο 49’ κατάφερε να βρει γκολ, με τον Νικολεττίδη (που είχε περάσει στο ματς ως αλλαγή μετά την ανάπαυλα) να ευνοείται από τις κόντρες και να μειώνει με εξ επαφής προβολή στο κενό τέρμα.

Η επιβολή της ΑΕΛ, πάντως, δεν είχε διάρκεια και δεν πέρασε πολλή ώρα μέχρι να ισορροπήσει το παιχνίδι ο Ολυμπιακός. Εντούτοις, με την σαφώς βελτιωμένη πια εικόνα της ΑΕΛ, το παιχνίδι έγινε σαφώς πιο ανταγωνιστικό και πολύ καλύτερο από πλευράς ρυθμού και θεάματος. Ευκαιρίες καταγράφονταν και στις δύο περιοχές, όμως τόσο ο Μιχαήλ όσο και ο Κεραυνός δεν νικήθηκαν από κανένα από τα σουτ που έγινε (από Κα, Ζαχαρίου και Γκουστάβο για τους γηπεδούχους και Μπάμπιτς και Γεωργίου σε δύο περιπτώσεις για λογαριασμό της ΑΕΛ). Ως εκ τούτου, το 2-1 έμεινε αναλλοίωτο ως το τέλος.

Συνθέσεις

Ολυμπιακός (Τσέντομιρ Γιανέφσκι): Μιχαήλ, Ψάλτης (46' Μανρίκε), Σαμπίνια (59' Νάνι), Σωτηρίου, Κυριάκου, Γαρουφαλιάς, Σαρφό, Γκουστάβο, Σάλι (46' Κα), Ζαχαρίου (64' Χάνι), Μάντζης (76' Κοστόφ).

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Κεραυνός, Κυριάκου, Πάντιτς, Ψισιέ (70' Ευσταθίου), Δ. Αβραάμ (46' Μελαναρκίτης), Νταβόρ, Αντάμοβιτς (46' Νικολεττίδης), Παπαφώτης (59' Μαρνέρος), Α. Γεωργίου, Κωνσταντινίδης (70' Γεωργίου), Μπάμπιτς.

Στάδιο: Μακάρειο.

Σκόρερ: Γκουστάβο (15', 34') / Νικολεττίδης (49')