Τελευταίο του Σάββα στο Τσίρειο με τρίμπαλο

Η ΑΕΛ κέρδισε εντός έδρας τη Δόξα με 3-1

Στην έκτη της νίκη στα πλέι-οφ έφτασε η ΑΕΛ, που στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής κέρδισε τη Δόξα με 3-1. Σκόρερ για τους νικητές οι Μιλιντσεάνου (8’), Τεσέιρα (31’) και Ανδρέου (89’), ενώ προσωρινά για τους φιλοξενούμενους μείωσε ο Μπένι.

Ανώτερο ήταν στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα το συγκρότημα του Σάββα Παντελίδη, ο οποίος σήμερα έδωσε το τελευταίο του εντός έδρας ματς ως τεχνικός των «γαλαζοκίτρινων».

Η ομάδα της Λεμεσού, μετρά πλέον 44 βαθμούς, συνεχίζοντας να βρίσκεται στη δεύτερη θέση του ομίλου της, ενώ στους 31 βαθμούς παρέμεινε η 10η Δόξα.

Με γκολ… από τα αποδυτήρια άρχισε ο αγώνας, καθώς ο Μιλιντσεάνου ευστόχησε από τα έντεκα βήματα στο 8’. Το πέναλτι κερδήθηκε από τον Παπαφώτη, καθώς μετά από σουτ του Κύπριου χαφ η μπάλα βρήκε στο χέρι του Καραμανώλη. Εκ πρώτης, ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί ο αγώνας, ωστόσο μετά από παρέμβαση του VAR κι αφού έπρεπε να περάσουν συνολικά πέντε λεπτά, εν τέλει ο Δημήτρης Κουμή έδειξε την άσπρη βούλα.

Παρότι ο ρυθμός του ματς ήταν ιδιαίτερα χαμηλός, με την ΑΕΛ να ελέγχει το ρυθμό και να κρατάει περισσότερο μπάλα, σε μια ανύποπτη φάση στο 21’, η Δόξα έφερε το ματς στα ίσα με τον Μπένι. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Εμπραλίτζε, αρκετά μέτρα εκτός περιοχής, η μπάλα στρώθηκε στον Μπένι, που όντας αμαρκάριστος εντός περιοχής δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-1.

Τα δύο τέρματα δεν άλλαξαν την εικόνα της αναμέτρησης, με την ομάδα της Λεμεσού όμως να καταφέρνει όπως πάρει εκ νέου προβάδισμα με γκολ του Τεσέιρα στο 31’. Ο Πορτογάλος αμυντικός σκόραρε με κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Έουλερ.
Ακολούθως, οι «γαλαζοκίτρινοι» συνέχισαν να υπερέχουν στην κατοχή της μπάλας, ενώ στο 36’ απείλησαν με άστοχη εκτέλεση φάουλ του Παπαφώτη, από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο σημειώθηκε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Κοβάσεβιτς σούταρε από διαγώνια θέση εντός περιοχής, με τον Μέγιερι να αποκρούει.

Το 2-1 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Ίδιο ήταν το σκηνικό στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, καθώς η Δόξα δυσκολευόταν να βγάλει αντίδραση και ενώ η ΑΕΛ, που υπερείχε στην κατοχή της μπάλας, δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητική.

Η πρώτη αξιόλογη στιγμή στο δεύτερο μέρος ήρθε στο 55’ και άνηκε στους γηπεδούχους. Συγκεκριμένα, στο 55’ του ματς ο Τσέποβιτς ανέλαβε την εκτέλεση ενός φάουλ, μερικά μέτρα εκτός περιοχής, με την μπάλα να κτυπά αρχικά στο τοίχος, αλλά στη συνέχεια της φάσης ο Σέρβος φορ έκανε ένα δυνατό σουτ, αστοχώντας για πολύ λίγο.

Έπρεπε να περάσουν 15 λεπτά μέχρι να έρθει η επόμενη φάση του αγώνα, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Τσέποβιτς έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Σισκόφσκι.

Οι χαμένες ευκαιρίες του έμπειρου επιθετικού δεν στοίχησαν στους γηπεδούχους, που συνέχισαν να είναι καλύτεροι… κι ενώ στο 89' κατάφεραν να σκοράρουν και τρίτο γκολ, με όμορφο τελείωμα του Ανδρέου εντός περιοχής.

Οι ενδεκάδες

AE΄Λ: Μέγιερι, Φραντζής (82' Αντωνίου), Τεϊσέιρα, Μεντόγεβιτς, Ζντραφκόφσκι, Τσέποβιτς, Έουλερ (60' Σωτηρίου), Παπαφώτης (86' Ζαχαρία), Μαζάν, Μιλιντσεάνου (60' Μπαλντέ), Μαρόσα (82' Ανδρέου).

Δόξα: Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι, Ασαμόα (45' Φασουλιώτης), Σαντίκ (81' Σάσι), Κοβάσεβιτς, Τραϊτσέφσκι (71' Σαίθ), Στυλιανού, Καραμανώλης, Εμπραλίτζε (71' Ντρόλε), Μέσκα (45' Τιντζανί).

Σκόρερ: 8' Μιλιντσεάνου, 31' Τεσέιρα, 89' Ανδρέου / 21' Μπένι.

Κίτρινες: 9' Νταβόρ, 20' Παπαφω΄της / 34' Τραιτσέφσκι, 39' Σαντίκ, 67' Στυλιανού.

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης.