Σούπερ ματς, σούπερ Ομόνοια

Δεύτερο σερί σούπερ καπ για τους πράσινους

Πάθος, δύναμη, ένταση, ανατροπές και γενικώς διαφήμιση του φούτσαλ στον αγώνα του σούπερ καπ, με την Ομόνοια να επικρατεί του ΑΠΟΕΛ με 7-3 στην παράταση και να κατακτά τον τίτλο. Δυο γκολ του Αλεξίου στο δεύτερο μέρος της παράτασης έκαναν τη δουλειά για τους «πράσινους», με τον ΑΠΟΕΛ να προηγείται μέχρι και 3-1 αλλά δεν μπόρεσε να αντέξει μέχρι το τέλος.

Ο αγώνας

Σε ένα ματς που ξεκίνησε μέτρια αλλά εξελίχθηκε σε γκραν γκινιόλ, ΑΠΟΕΛ και Ομόνοια χρειάστηκαν έξτρα χρόνο για να λύσουν τις διαφορές τους. Οι «πράσινοι» πήραν προβάδισμα από νωρίς στο παιχνίδι, στο 2’ με τον Μάντελι, και κρατούσαν το προβάδισμά τους χωρίς κόπο αφού δεν υπήρχαν ιδιαίτερες φάσεις στον αγώνα. Αυτό μέχρι το 18’ που ο Περικλέους ισοφάρισε σε 1-1.

Η δράση που δεν είδαμε στο πρώτο, μας ήρθε μαζεμένη στο δεύτερο μέρος αφού ο ΑΠΟΕΛ βρήκε δυο γκολ σε δυο λεπτά για να πάρει καθαρό προβάδισμα με Ιακώβου και Αλμέιδα, αλλά η Ομόνοια δεν το έβαλε κάτω. Έβγαλε τερματοφύλακα και μπόρεσε να ανατρέψει την κατάσταση με τα γκολ του Γκόμες, το δεύτερο με κομπίνα σε φάουλ. Είχε μάλιστα και δεκάμετρο πέναλτι με τον Μάντελι να προηγηθεί αλλά δεν υπήρξε εύστοχος. Στο φινάλε ήταν ο ΑΠΟΕΛ που βρήκε τις φάσεις, αλλά επίσης έχασε τις ευκαιρίες και έτσι το 3-3 έμεινε.

Παράταση

Η κούραση ήταν εμφανής στους φουτσαλιστές από το φινάλε της κανονικής διάρκειας ακόμα, κάτι που επηρέασε τις προσπάθειές τους. Οι όποιες φάσεις υπήρξαν ήταν ημιτελείς υπό την έννοια πως οι παίκτες εκτελούσαν από μακριά χωρίς να πατάνε περιοχή. Στο δεύτερο μέρος τα δεδομένα άλλαξαν νωρίς καθώς Μανώλη και Αλεξίου συνδυάστηκαν άψογα για το ωραίο τελείωμα του δεύτερο και το 4-3 της Ομόνοιας. O ΑΠΟΕΛ βγήκε μπροστά για να βρει την ισοφάρισε αλλά ήταν και πάλι ο Αλεξίου που μίλησε! Με ένα κοντρόλ κλάσεως έφερε τη μπάλα μπροστά του και με διπλή προσπάθεια πλάσαρε για το 5-3. Αυτόματα ο ΑΠΟΕΛ έβγαλε τον τερματοφύλακά του, πίεσε αλλά εκεί μίλησε ο Σκαμπύλης με δυο επεμβάσεις που κράτησαν την Ομόνοια και κέρδισε και δεκάμετρο πέναλτι από τον Περικλέους. Στα 1:33’ πριν το τέλος ο Μανώλη το έκανε γκολ και καθάρισε το ματς με το 6-3. Όλα είχαν κριθεί και ο Λακκούφης με μακρινό σουτ μεγάλωσε κι άλλο το προβάδισμα στο ένα λεπτό πριν τη λήξη.