Ανατρεπτική Δόξα… κι όσο ζει ελπίζει

Η ομάδα της Κατωκοπιάς κέρδισε (2-1) στο Δασάκι τον Εθνικό και αναπτέρωσε τις ελπίδες της για παραμονή

Πολύ μεγάλο διπλό ελπίδας πηρέ η Δόξα με ανατροπή κόντρα στον Εθνικό Άχνας, τον οποίο κέρδισε στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του δευτέρου γκρουπ με 2-1. Σκόρερ για την ομάδα της Κατωκοπίας ο Τρούγιτς στο 45+1 από το σημείο του πέναλτι και ο Βελκόφσκι στο 52ο λεπτό. Το σκορ άνοιξε ο Καμπρέρα στο 26ο λεπτό. Με τη νίκη αυτή η Δόξα έφτασε στους 25 βαθμούς και μείωσε στους 6 βαθμούς, με αγώνα περισσότερο, από την 11η Καρμιώτισσα. Ο αδιάφορος βαθμολογικά Εθνικός Άχνας έμεινε στους 40 βαθμούς.

Α΄ Ημίχρονο

Η γηπεδούχος ομάδα μπήκε καλυτέρα στην αναμέτρηση και πριν συμπληρώσουμε τα πρώτα δέκα λεπτά ο Καμπρέρα είχε δύο καλές ευκαιρίες, με πιο αξιόλογη βέβαια το δοκάρι στο 8’, μετά από σουτ που επιχείρησε εντός περιοχής.

Μάλιστα, ο Αργεντινός εκτός από πρωταγωνιστής στην επίθεση για την ομάδα του, ήταν και στην άμυνα, καθότι έδιωξε την μπάλα πάνω στην γραμμή στο 21ο λεπτό, έπειτα από σουτ του Τρούγιτς.

Ο Καμπρέρα συνέχισε να κλέβει τις εντυπώσεις και στο 26ο λεπτό έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Μεγάλη μπαλιά πίσω από το κέντρο για τον Εθνικό με τον Πούριτς να μην υπολογίζει σωστά και τον 24χρονο φορ να «κλέβει» την μπάλα, «νικώντας» τον Αντωνίου με ψηλοκρεμαστό σουτ.

Ακολούθως, η Δόξα προσπάθησε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα πριν την λήξη του ημίχρονου αλλά οι ποδοσφαιριστές του Εθνικού αμύνονταν αρκετά καλά...

Εξαίρεση αποτελεί η φάση του 37ου λεπτού, όταν ο Τραϊτσέφσκι πηρέ την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, αναγκάζοντας τον Παναγή σε σπουδαία επέμβαση.

Όλα αυτά μέχρι το 42’, όταν ο Φωτίου πήγε στο on field review για να εξετάσει περίπτωση πέναλτι για τους φιλοξενούμενους και συγκεκριμένα… το κατά πόσο ο Μπίκερ βρήκε την μπάλα με το χέρι.

Η απόφαση του ήταν να δείξει την άσπρη βούλα, την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Τρούγιτς, ο οποίος κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα. Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 1-1.

Β΄ Ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με πολλά λάθη από τις δύο ομάδες.

Ωστόσο στο 53ο λεπτό ο Αντουί με την επιμονή του βρέθηκε πολύ κοντά στην περιοχή, εκεί έδωσε την μπάλα στον Βελκόφσκι, ο οποίος τέλειωσε υποδειγματικά την φάση για να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του με 2-1.

Στην πορεία, ο Εθνικός ανέβηκε κρατώντας μπάλα χωρίς όμως να απειλήσει την αντίπαλη εστία.

Η ομάδα της Κατωκοπίας έκανε υποδειγματική διαχείριση του υπέρ της προβαδίσματος, παίρνοντας έτσι μια πολύ σημαντική νίκη.

Μοναδικη εξαίρεση αποτελεί η φάση του 93', όταν ο Αντωνιάδης έδιωξε για την ομάδα του πάνω στην γραμμή, μετά από προσπάθεια του Λίπσκι να φέρει το ματς στα ίσα.

Το 24sports σας φέρνει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης αναμεσά στον Εθνικό Άχνας και την Δόξα ΕΔΩ

Εθνικός Άχνας : Παναγή, Ντε Ιριόντο,(61. Σπιρόφσκι) Περατικός,(76. Ιωαννίδης) Λίπσκι, Μπίκερ, Π. Ιωάννου, Μ. Στυλιανού, Καμπρέρα, Μ. Ηλία,(61. Χριστοφή) Ντράζιτς,(61. Μπέκερ) Αγγελόπουλος(73. Πεχλιβάνης)

Στον πάγκο: Σταυρινού, Σπιρόφσκι, Κ. Ηλία, Πεχλιβάνης, Μεσκίτα, Νικολάου, Αρτυματάς, Μπέκερ, Ιωαννίδης, Λεμισκο, Περδίος, Χριστοφή

Δόξα : Αντωνίου, Τάντι, Τρούγιτς,(70.Σαντίκ) Τραϊτσέφσκι,(81. Χ. Κυριάκου) Βελκόφσκι,(70. Φοφανά) Αλσέους, Αντωνιάδης, Προβυδάκης, Αντουί,(55. Ασάντε) Μέσκα,(81. Χάνι) Πούριτς

Στον Πάγκο : Αγριμάκης, Π. Κυριάκου, Φοφανά, Σαντίκ, Ναμπί, Λοϊζίδης, Αντενόν, Ε. Κυριάκου, Χ. Κυριάκου, Ασάντε, Χάνι

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος
VAR: Σολωμού Δημήτρης
Σκόρερ: 26. Καμπρέρα / 45. Τρούγιτς (Π), 52.Βελκόφσκι
Κίτρινες: Καμπρέρα, / Τραϊτσέφσκι,Αντωνίου