Ανέτρεψε την ΑΕΖ και την ξεπέρασε!

Ο Οθέλλος κέρδισε με 2-1 και βγήκε από τη ζώνη του υποβιβασμού, όπου βρίσκεται πλέον η ομάδα του Ζακακιού

Σπουδαία νίκη πέτυχε ο Οθέλλος, που σε έναν αγώνα με πολλές… συγκινήσεις επικράτησε της ΑΕΖ με 2-1. Τα τέρματα των νικητών σημείωσε ο Ποπέσκου (63’ και 89’) κι ενώ το σκορ άνοιξε ο Κάστρο (29’) με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε η ΑΕΖ λόγω αποβολής του Σλόγκαρ (43’) με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ οι φιλοξενούμενοι έχασαν και πέναλτι με τον Κάστρο (48’).

Με αυτή τη νίκη η ομάδα της Αθηαίνου έφτασε στους εννέα βαθμούς, όσους μετρά και ο σημερινός της αντίπαλος, τον οποίο έριξε στη ζώνη του υποβιβασμού, για να ανέβει η ίδια στην ενδέκατη θέση (πλεονέκτημα λόγω του μεταξύ τους αποτελέσματος).

Α' Ημίχρονο

Με το που ξεκίνησε ο αγώνας καταγράψαμε την πρώτη ευκαιρία και ήταν για τον Οθέλλο, με τον Ανάνγκ ο οποίος δοκίμασε το πόδι του και είδε τον Μπέκερ να του λέει «όχι». Ήταν ένα αρκετά κλειστό παιχνίδι, όπου οι δυο ομάδες ελέγχαν πολύ τα νότα τους για να μην βρεθούν νωρίς πίσω στο σκορ.

Η πρώτη τελική για την ΑΕΖ ήρθε στο 21ο λεπτό με ένα πλασέ του Σλόγκαρ, χωρίς ωστόσο αυτό να απειλήσει. Στο 25ο λεπτό ο VAR θα στείλει τον Χριστοδούλου να δει την φάση για υποψία πέναλτι πάνω στον Χατζηβασίλη, με τον Κύπριο ρεφ να δείχνει ακολούθως την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κάστρο, που στο 29’ άνοιξε το σκορ.

Μετά από εκείνο το σημείο παρατηρήθηκε περισσότερη ένταση, παρά φάσεις μπροστά απ’ τις δύο εστίες. Στο 31ο λεπτό ο Χριστοδούλου θα πάει δεύτερη φορά στο on field review για να ακυρώσει την κόκκινη στο Ρουίθ και να την μετατρέψει σε κίτρινη. Ακολούθως ο Οθέλλος στο 37ο λεπτό θα σκοράρει με τον Κατσιάτη αλλά το γκολ θα ακυρωθεί μέσο του VAR για οφσάιντ.

Στην συνέχεια και μέσα σε 5 λεπτά, από το 38’ στο 43’, ο Σλόγκαρ θα αντικρίσει δυο κίτρινες κάρτες, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα ποδοσφαιριστές. Ακολούθως ο Οθέλλος ανέβηκε και θέλησε να κρατήσει μπάλα για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, αλλά δεν κατάφερε να δημιουργήσει ευκαιρίες.

Β' Ημίχρονο

Με την έναρξη της επανάληψης η ΑΕΖ κέρδισε δεύτερο πέναλτι με τον Κάστρο. Ο σκόρερ του πρώτου γκολ ανέλαβε την εκτέλεση ωστόσο αυτή τη φορά ο Ταουντούλ κατάφερε να βγει «νικητής». Στη συνέχεια της φάσης, μετά και την επαναφορά του Χατζηβασίλη, ο Ανάνγκ έκοψε με το κεφάλι πάνω στην γραμμή.

Στη συνέχεια, ο Οθέλλος ανέβασε στροφές και στο 63’ έφερε το ματς στα ίσα με δυνατό σουτ του Ποπέσκου. Η ομάδα από την Αθηαίνου συνέχιζε να πιέζει και στο 89’ κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς και πάλι με τον Ποπέσκου, ο οποίος σημείωσε ένα ακόμη υπέροχο γκολ. Στα εναπομείναντα λεπτά ο Οθέλλος κράτησε την ΑΕΖ στην άμυνα του και χωρίς να απειληθεί κράτησε την πολύτιμη νίκη και τους 3 βαθμούς.

Οθέλλος : Ταουντούλ, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ναρντίνι, Κυριάκου, Ράμος, Σούτο, Κατσιατής, Ζουνζάρεν, Ανάνγκ, Ουεσλάτι

Στον πάγκο: Τζιακουρής, Παναγιώτου, Χριστοδούλου, Μπραμπίγια, Λιπόμπε, Ποπέσκου, Καστάνας, Γκαρσία, Μαμαντού, Βενιζέλου, Ιωάννου, Κορίνους

ΑΕΖ : Μπέκερ, Παστελλής, Κ.Αντωνίου, Σλόγκαρ, Ντελμίρο, Κάστρο, Ρέινολντς, Φράγκος, Χατζηβασίλη, Ρουίθ, Γιουσούφ

Στον πάγκο: Μιλοσάβλιεβιτς, Στυλιανού, Φοστάβε, Σαρφό, Χριστοφή, Ρόχα Σάντος, Ματόνγκο, Μιχαηλίδης, Ελευθερίου, Σιφνέος, Χρίστου, Ιωσηφίδης

Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης

VAR: Κώστα Ροβέρτος

Σκόρερ: 62' και 89' Ποπέσκου / 27' Κάστρο(Π)

Κίτρινες: Σούτο, Ναρντίνι /  Ρουίθ, Σλόγκαρ, Φοστάβ