Ανόρθωση: Η καμπάνα… χτύπησε με την Πάφο!

Παρουσιάστηκαν τα αμυντικά προβλήματα της «Κυρία» στο τελευταίο φιλικό.

Πολλά συμπεράσματα βγήκαν από το τελευταίο φιλικό που έδωσε η Ανόρθωση κόντρα στην Πάφο εντός έδρας και την ήττα με 4-3 που δέχθηκε η ομάδα. Σε ένα παιχνίδι όπου η «Κυρία» παρουσίασε τις επιθετικές της αρετές, δείχνοντας μπροστά στον κόσμο της ότι στο μεσοεπιθετικό κομμάτι είναι αρκετά καλή. Σε αντίθεση όμως στο αμυντικό κομμάτι φάνηκε ότι η ομάδα του Ντάρκο Μίλανιτς έχει μεγάλα προβλήματα και πρέπει να βελτιωθεί άμεσα πριν το παιχνίδι της πρεμιέρας με τον Ολυμπιακό Λευκωσίας.

Τα τρία δεν ήταν αρκετά

Συγκεκριμένα τα εύκολα λάθη στο χώρο της άμυνας και τα κενά που υπήρχαν είναι κάτι που προβλημάτισε έντονα τον Μίλανιτς, αλλά και το γεγονός ότι η ομάδα του σκόραρε τρία γκολ και δεν ήταν αρκετά για να χαρίσουν τη νίκη ή τουλάχιστον την ισοπαλία. Αντιθέτως η Ανόρθωση δέχθηκε τέσσερα γκολ σε ένα ματς που δεν απειλήθηκε και ιδιαίτερα πέραν από τα γκολ που δέχθηκε. Με λίγα λόγια σχεδόν η κάθε επίθεση της Πάφου μετουσιώθηκε σε τέρμα, πράγμα που ήχησε την καμπάνα σε όλους στην ομάδα.

Αλλαγή εικόνας

Πλέον αυτό που πρέπει να δει ο Ντάρκο Μίλανιτς είναι να αλλάξει εντελώς την μεσοαμυντική εικόνα της ομάδας, να περιορίσει τα εύκολα λάθη, αλλά και να κλείσει τρύπες, οι οποίες δίνουν ευκαιρία στον αντίπαλο να κάνει τη ζημιά. Από την άλλη βέβαια το φιλικό με την Πάφο έβγαλε και κάποια θετικά, όσο αφορά το επιθετικό κομμάτι, καθώς η ομάδα παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να αντιδράσει και να σκοράρει ένα λεπτό αμέσως μετά, ενώ μέσα σε ένα δεκάλεπτο οι παίκτες του Μίλανιτς γύρισαν το παιχνίδι. Το γεγονός ότι η ομάδα πέτυχε τρία γκολ, έφτιαξε φάσεις και επιθετικά ήταν καλή, αφήνει ένα αίσθημα ικανοποίησης, όμως το μεγάλο ζήτημα είναι να υπάρξει αλλαγή εικόνας ως προς το καλύτερο στο αμυντικό κομμάτι, ενόψει της πρεμιέρας με τον Ολυμπιακό.