Αφεντικό της πόλης η «Κυρία»! (vid)

Χάρις στο γκολ του Μραζ η Ανόρθωση πήρε το Βαρωσιώτικο ντέρμπι

Από εκεί που έμεινε με την Ομόνοια συνέχισε η Ανόρθωση που επικράτησε με 1-0 της Νέας Σαλαμίνας στο «Αμμόχωστος». Η «Κυρία» ήταν αποτελεσματική στο Α’ μέρος και χάρης στο γκολ του εξαιρετικού και πάλι Μραζ στο 42’, πήρε για πρώτη φορά το δεύτερο της συνεχόμενο τρίποντο στο πρωτάθλημα.

Με αργό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στην Λάρνακα, με την «Κυρία» να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και τους γηπεδούχους να περιμένουν στο δικό τους μισό.

Η πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση ήρθε για τους «ερυθρόλευκους» στο 16’, με τον Ντορεγκαράι να βρίσκει τον Τσίκο μέσα στην περιοχή, τον τελευταίο να κάνει σε πρώτο χρόνο το σουτ και την μπάλα να βρίσκει σε σώμα αμυντικού προτού πάρει πορεία προς τα δίκτυα.

Στο 25’ ο Παρούτης έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίκτυα του Μελίσσα, ωστόσο μετά και από έλεγχο του VAR το γκολ ακυρώθηκε αφού ο εξτρέμ των φιλοξενουμένων χρησιμοποίησε τα χέρια του για να πάρει καλύτερη θέση.

Τέσσερα λεπτά μετά η ομάδα του Βέσκο Μιχαιλοβιτς απείλησε για πρώτη φορά στο ματς, με το μακρινό σουτ του Σάμπο να εξουδετερώνεται υπέροχα από τον Μελίσσα.

Στην επόμενη της φάση στο 42’, η «Κυρία» άνοιξε το σκορ με τον Μραζ! Με μια υπέροχη κάθετη πασά ο Γκερέρο έβγαλε φάτσα τον Σλοβάκο με τον Μελισσά, με τον φορ των «κυανολεύκων» να πλασάρει υπέροχα τον Ελλαδίτη πορτιέρο και να γραφεί το 1-0.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με την Ανόρθωση να έχει το προβάδισμα.

Με στόχο να φέρει στα ίσα το ματς ξεκίνησε δυναμικά την επανάληψη η Νέα Σαλαμίνα.

Στο 52’ οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη φάση με τον Κλίμοβιτς ο οποίος από την μικρή περιοχή πήρε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Λόρια.

Οκτώ λεπτά μετά η «Κυρία» απάντησε με τον Αμπαρτζουμιάν να παίρνει την κεφαλιά από την εκτέλεση φάουλ το Σάμπο και την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα γκολπόστ του Μελίσσα.

Στο 67’ η ομάδα του Βέσκο «ζευγάρωσε» τις ευκαιρίες της στο Β’ μέρος με το πλασέ του Παρούτη από τα αριστερά της περιοχής το οποίο εξουδετέρωσε με τα πόδια ο Μελίσσας.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με την Ανόρθωση να δίνει έμφαση στα μετόπισθεν και να μην επιτρέπει στην Νέα Σαλαμίνα να απειλήσει σημαντικά την εστία του Λόρια.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας! Ο Μαλεκκίδης βρέθηκε μόνος μέσα στην αντίπαλη περιοχή, επιχείρησε το διαγώνιο σουτ, στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Έτσι η «Κυρία» πήρε τη δεύτερη της συνεχόμενη νίκη και πάει με ανεβασμένη την ψυχολογία στην αναμέτρηση του κυπέλλου.

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Μελισσάς, Σεργίου, Μαλεκκίδης, Άδωνη (85' Φελίπε), Ντάτκοβιτς, Μιγκελίτο (65' Μαργκάσα), Τσίκο, Μάντσεκ, Σαλάλιχ (65' Τιάγκο), Ντορεγκαράι (74' Τολεμές), Ντιακιτέ (46' Κλίμοβιτς).

Ανόρθωση (Βέσκο):  Λόρια (77' Κεραυνός), Μπαϊσίνιο, Αντωνιάδης, Τεχέρα, Γκερέρο (55' Γουαρίς), Παρούτης (79' Νινγκά), Αμπαρτζουμιάν, Σάμπο, Χάρογιαν, Φερέιρα (70' Χριστοφή), Μραζ (79' Κορτέζ).

Σκόρερ: - / 42' Μραζ

Κίτρινες: 31' Ντορεγκαράι, 68' Κλίμοβιτς, 72' Σεργίου / 27' Σάμπο, 45' Τεχέρα, 51' Αντωνιάδης, 73' Παρούτης

Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης

VAR: Hugo Filipe