Αναρρίχηση μέσω ΑΕΛ… στο -2 από την κορυφή

Η Ανόρθωση επέστρεψε στις νίκες και πλέον αναπνέει στο σβέρκο του ΑΠΟΕΛ

Η Ανόρθωση επέστρεψε έστω και δύσκολα στα νικηφόρα αποτελέσματα, επικρατώντας με 1-0 της ΑΕΛ στο ΠΑΠ χάρη στο γκολ του Γκασάμα. Η ομάδα της Αμμοχώστου έφτασε τους 40 βαθμούς και πλέον βρίσκεται στο -2 από τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ.

Α ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο ξεκίνησε το πρώτο 10ο λεπτό με τις δύο ομάδες να φαίνονται μουδιασμένες. Η ΑΕΛ είναι αυτή που δημιούργησε την πρώτη ευκαιρία μετά το γύρισμα του Σρνιτς και το σουτ του Μεντόζα στο ύψος τη περιοχής, να απομακρύνεται από τον Αρμπολέδα.

Το πρώτο σουτ από πλευράς Ανόρθωσης ήρθε στο 16ο λεπτό με τον Γκερέρο αλλα η μπάλα κόντραρε σε σώματα.

Έπρεπε να περιμένουμε μέχρι το 29ο λεπτό να δούμε την πρώτη καλή ευκαιρία για την Ανόρθωση με τον Φερέιρα να αστοχεί από το ύψος της περιοχής, μετά από εξαιρετική επέλαση του Κορέια από τα αριστερά.

Πολύ κάτω ο ρυθμός και στην συνέχεια, με το δεύτερο σουτ του Φερέιρα από πολύ μακριά στο 39ο λεπτό να είναι απελπιστικά άστοχο.

Η Ανόρθωση στο πρώτο ημίχρονο ήταν ακίνδυνη και είχε μια μέτρια αγωνιστική εικόνα ενώ η ΑΕΛ κατάφερε να περιορίσει αποτελεσματικά τους παίκτες-κλειδιά της Κυρίας.

Β ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Στο 50ο λεπτό καταγράφηκε η πρώτη τεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση στον στόχο με τον Γκασάμα. Μετά από γύρισμα πάρε-βάλε του Καστέλ, το τελείωμα του Γκασάμα βρήκε έτοιμο τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ. Στην ίδια φάση μετα από κόρνερ του Γκερέρο ξανά ο Ολιβέιρα είπε όχι σε κεφαλιά του Κορρέα.

Η Ανόρθωση μετουσίωσε το καλό της ξεκίνημα με το γκολ του Γκασάμα στο 53ο λεπτό. Μετά από εξαιρετική κάθετη του Κίκο στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΛ , ο Κορεία έδωσε πάσα πάρε-βάλε και ο Γκασάμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ολιβέιρα από κοντά.

Στο 66ο λεπτό ο διαιτητής έδωσε πέναλτι υπέρ της ΑΕΛ αλλά μετα από παρέμβαση του VAR, το πήρε πίσω καθώς οι επαναληπτικές προβολές έδειξαν ότι η μπάλα χτύπησε στον ώμο και όχι στο χέρι του Κορέια.

Στο 78ο λεπτό μετά από άστοχη έξοδο του Αρμπολέδα, η μπάλα στρώθηκε στον Φιλίποβιτς που με πλασέ έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του τερματοφύλακα της Ανόρθωσης.

Στα τελευταία λεπτά η ομάδα του Κόσκελα ρίσκαρε ανεβάζοντας τις γραμμές της για να ψάξει το γκολ της ισοφάρισης. Στο 87’ ο Γερολέμου έκανε ένα μακρινό σουτ όμως η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Αρμπολέδα και κάπου εκεί όλα τέλειωσαν.

Στις καθυστερήσεις δεν καταγράφηκε κάποια αξιόλογη φάση, με την ολοκλήρωση του αγώνα να βρίσκει την Ανόρθωση νικήτρια με 1-0.

Το 24sports σας φέρνει ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Ανόρθωση: Αρμπολέδα, Ουαγκέ, Μαρμούκ, Κορέια, Καστέλ (Μακούν 90'), Γκερέρο (Αντωνίου 90'), Φερέιρα, Γκασάμα(Γουαρίς 73'), Κίκο (Ιωάννου 73'), Κορρέα, Χρυσοστόμου.

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κεραυνός, Κάργας, Τιουνέ, Μακούν, Παρούτης, Γουαρίς, Αντωνίου, Ιωάννου, Τζούλιου, Μουσοντά.

ΑΕΛ: Ολιβέιρα, Φραντζής (Σωτηρίου 90'), Μπάστο, Μεντόγεβιτς ( Μπεραχίνο 68'), Μεντόσα (Μορέιρα 55'), Παπαφώτης, Σρνιτς, Μας, Φιλίποβιτς, Μόρσει( Γερολέμου 55'), Μακρής

Στον πάγκο: Ανέστης, Σωτηρίου, Ανδρέου, Μπεραχίνο, Μορέιρα, Σιλβέστρος, Πέρεζ, Κολίας, Νεοφύτου, Γερολέμου, Θεμιστοκλέους

Σκόρερ: Γκασάμα 53' /-

Κίτρινες: Κίκο, Καστέλ, Φερέιρα, Αρμπολέδα /Παπαφώτης, Μαρς