Ανατροπή-νίκη με Κωστάκη… «βυθίζεται» το ΑΠΟΕΛ

Η Ανόρθωση κέρδισε το ΑΠΟΕΛ με 2-1, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αρτυματά

Νικήτρια στο μεγάλο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής αναδείχθηκε η Ανόρθωση, η οποία επικράτησε εντός έδρας του ΑΠΟΕΛ με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με γκολ του Κβιλιτάια (29’), ωστόσο η «Κυρία» ανέτρεψε τα εις βάρος της δεδομένα με δύο τέρματα του αρχηγού της, Κωστάκη Αρτυματά (37’ και 75’).

Καλός ο ρυθμός του αγώνα, ο οποίος στο πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένος, ωστόσο η ομάδα που πίεσε περισσότερο στην επανάληψη ήταν αυτή της Αμμοχώστου.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Ανόρθωση έφτασε τους 6 βαθμούς, ενώ το ΑΠΟΕΛ παρέμεινε στους 4.

Καλός ρυθμός, δύο γκολ, αρκετά αμυντικά λάθη και ορισμένες κλασικές ευκαιρίες είναι τα κύρια χαρακτηριστικά του πρώτου ημιχρόνου, στο οποίο οι δύο ομάδες είχαν τα καλά τους διαστήματα, ωστόσο καμία δεν μπόρεσε να επιβληθεί του αντιπάλου της.

«Κυανόλευκοι» και «γαλαζοκίτρινοι» άρχισαν τον αγώνα με πολύ καλή διάθεση, προσπαθώντας να επιβάλουν τον ρυθμό της, με τους γηπεδούχους να είναι εκείνοι που κατέγραψαν την πρώτη τελική στο στόχο, με αδύναμο σουτ του Λάφερτι στο 5’. Μπλόκαρε εύκολα ο Μιχαήλ.

Πέντε λεπτά αργότερα, το ΑΠΟΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, αφού στην προσπάθεια του να διώξει ο Λόρια, η μπάλα έφτασε στον Σόουζα, ο οποίος έκανε το σουτ και αφού η μπάλα βρήκε και στον Αραγιούρι… κατέληξε στο αριστερό δοκάρι.

Στο 14’ ο Λόρια μάζεψε εύκολα στο πλασέ που επιχείρησε ο Ντανίλο από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ενώ παρόμοια ήταν η κατάληξη και στη φάση του 22’, όταν ο Βραζιλιάνος πήρε από τον Σαμπάλα και σούταρε από το ίδιο σημείο.

Τις δύο φάσεις του μεσοεπιθετικού του ΑΠΟΕΛ… διαδέχθηκαν άλλες δύο του Καλτσά, ο οποίος στο 25’, πήρε εντός περιοχής, έκανε το κοντρόλ και στη συνέχεια σούταρε με δύναμη, στέλνοντας την μπάλα μόλις έξω, ενώ ένα λεπτό πιο μετά έκανε μια άστοχη κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι.

Το «γόρδιο δεσμό» έμελλε τελικά να λύσει ο Κβιλιτάια, ο οποίος στο 29’ σκόραρε κόντρα στην πρώην ομάδα του… χωρίς όμως να πανηγυρίσει. Ο Νατέλ πάτησε περιοχή, έκανε όμορφη ντρίμπλα και αφού ευνοήθηκε από την κόντρα, βρέθηκε φάτσα με τον Λόρια, ο οποίος δεν απόκρουσε σταθερά στο σουτ του Βραζιλιάνου και ο Κβιλιτάια που ακολούθησε τη φάση, σκόραρε από πολύ κοντά .

Τα πανηγύρια για τους φιλοξενούμενους δεν κράτησαν για πολύ, καθώς στο 37’ ο Αρτυματάς έστειλε την μπάλα στα δίκτυα… με τον τρόπο που ξέρει καλύτερα. Συγκεκριμένα, μετά από κακή απομάκρυνση των αμυντικών του ΑΠΟΕΛ, σούταρε μερικά μέτρα εκτός περιοχής και έφερε το ματς στα ίσα.

Τα δύο γκολ είχαν ως αποτέλεσμα ο ρυθμός του αγώνα να γίνει ακόμη πιο γρήγορος, με τα ατομικά λάθη να συνεχίσουν να υφίστανται… και ως εκ τούτου στο 40’ ο Κβιλιτάια βρέθηκε μόνος απέναντι στον Λόρια, ο οποίος απόκρουσε εντυπωσιακά.

Η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο ήρθε στο 44’, όταν μετά από σέντρα του Κορέια στην περιοχή, ο Λάφερτι ανενόχλητος έκανε την κεφαλιά, όμως ο Μιχαήλ έδιωξε σε κόρνερ.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο ρυθμός παρέμεινε καλός, ενώ η Ανόρθωση παρουσίασε καλύτερο πρόσωπο από τον αντίπαλο της.

Σημειώνεται επίσης ότι οι γηπεδούχοι συνέχισαν να αγωνίζονται με το σχηματισμό 3-5-2, ενώ με τον ίδιο παράταξε την ομάδα του στην επανάληψη και ο Τιμούρ.

Μια αλλαγή η οποία έκανε την ομάδα της Αμμοχώστου πιο επιθετική, αφού οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που κατέγραψαν τις τρεις πρώτες τελικές στο δεύτερο ημίχρονο.

Πρώτα ήταν ένα άστοχο σουτ του Κορέια, ακολούθησε ένα σουτ του Λάφερτι, που μπλόκαρε ο Μιχαήλ, ενώ στο 64’ ο Χριστοδουλόπουλος εκτέλεσε ένα φάουλ από μακρινή απόσταση και ανάγκασε τον κίπερ του ΑΠΟΕΛ σε μια φοβερή απόκρουση.

Η πρώτη απειλή του ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο μέρος ήρθε στο 67’, όταν ο Κβιλιτάια έδωσε στον Σόουζα, ο οποίος από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Η «Κυρία» συνέχισε να είναι πιο απειλητική και στο 75’ κατάφερε να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα με δεύτερο γκολ του αρχηγού της. Ο Αρτυματάς σούταρε και πάλι εκτός περιοχής, ο Μιχαήλ δεν μπόρεσε να αποκρούσει και η μπάλα κατέληξε στα δίκτυα. Αρχικά το γκολ δεν μέτρησε αφού ο βοηθός υπέδειξε οφσάιντ τον Πόποβιτς, τον οποίο έκρινε πως επηρεάζει τη φάση, ωστόσο το VAR είχε αντίθεση άποψη και έτσι το τέρμα μέτρησε κανονικά.

Στη συνέχεια το ΑΠΟΕΛ πίεσε για την ισοφάριση, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να σημειώσει δύο άστοχες προσπάθειες από πλευράς Σόουζα.

Ανόρθωση: Λόρια, Αρτυματάς, Κορέια, Λάφερτι (64' Χριστοδουλόπουλος), Πόποβιτς (81' Ιωάννου), Καλτσάς (84' Ντέλετιτς), Αραγιούρι, Χουσμπάουερ, Ρισβάνης, Κορρέα (46' Αντωνιάδης), Ουάρντα.

ΑΠΟΕΛ: Μιχαήλ, Καρώ, Σάβιτς, Πολυκάρπου (76' Ντογκαλά), Ζαμπάλα, Σόουζα, Λουντέμο (55' Νταουσβίλι), Ντανίλο (83' Εφραιμ), Θεοδώρου (55' Τσεμπάκ), Νατέλ, Κβιλιτάια.

Σκόρερ: 37' και 75' Αρτυματάς / 29' Κβιλιτάια.

Κίτρινες: - / 17' Πολυκάρπου, 59' Ντανίλο.

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης.