Ανόρθωση: Γκέλα που... πόνεσε

Δυο παιχνίδια στο «ΠΑΠ», ισάριθμες απώλειες για την ομάδα του Μίλανιτς

Δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στα επιτυχή αποτελέσματα η Ανόρθωση που έμεινε στο 1-1 με τον Ακρίτα Χλώρακας στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Η ομάδα του Ντάρκο Μίλανιτς πάρα τις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησε κυρίως στο Β' μέρος, δεν κατάφερε να πετύχει το γκολ της νίκης.

Με τις καλύτερες συγκυρίες ξεκίνησε το παιχνίδι για την «Κυρία» αφού μόλις στο 8ο λεπτό ο Σαραβάνια αντίκρισε την κόκκινη κάρτα και άφησε τον Ακρίτα από νωρίς με δέκα ποδοσφαιριστές. Η γηπεδούχοι παρά το αριθμητικό τους πλεονέκτημα δεν απείλησαν ιδιαίτερα την εστία του Περντρέου με εξαίρεση μια κεφαλιά του Ουάρντα στα μισά του ημιχρόνου.

Στο Β’ μέρος, κόντρα την ροή του αγώνα οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 48’ με τον Ραμίρες, αλλά δύο λεπτά μετά η Βαρωσιώτικη ομάδα έφερε στα ίσα το παιχνίδι με αυτογκόλ του ίδιου ποδοσφαιριστή. Για κάτι περισσότερο από 40 λεπτά η ομάδα του Μίλανιτς έκλεισε τον αντίπαλο στο δικό του μισό, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, κυρίως με σέντρες στην αντίπαλη περιοχή, αλλά βρήκε μπροστά της τον Περντρέου ο οποίος ήταν σχεδόν «ανίκητος» και έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα της Χλώρακας.

Αναμφίβολα ο βαθμός δεν αφήνει κανένα ικανοποιημένο στα στρατόπεδο των «κυανόλευκων» αφού και πάλι η ομάδα παρουσίασε χτυπητές αδυναμίες. Για ακόμη μια φορά η ομάδα του Σλοβένου τεχνικού σπατάλησε ένα ημίχρονο αφού στο Α’ μέρος δεν ήταν καθόλου δημιουργική και αδυνατούσε να βρει τον τρόπο να ξεκλειδώσει την καλά οργανωμένη άμυνα του αντιπάλου. Χαρακτηριστικό ήταν ότι η «Κυρία» τελείωσε το ημίχρονο με μόλις τρείς τελικές, έναντι πέντε του Ακρίτα που είχε και εκείνος κάποιες καλές στιγμές για να βρεθεί μπροστά στο σκορ.

Στην επανάληψη, η Βαρωσιώτικη ομάδα μετά και τις αλλαγές τον Ουαρίς και Ράντονιτς, έβγαλε αντίδραση και ήταν υποχρεωμένη να το κάνει, αλλά δεν κατάφερε να πετύχει το γκολ της νίκης.

Πλέον, η Ανόρθωση έχει χάσει ήδη πέντε βαθμούς στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος και μάλιστα αγνοεί ακόμη την νίκη στην έδρα της. Ο Ντάρκο Μίλανιτς καλείται να βρει την κατάλληλη «φόρμουλα» όσο είναι σχετικά νωρίς, ούτως ώστε οι ποδοσφαιριστές του να αρχίσουν να βγάζουν τις αρετές που διαθέτουν στον αγωνιστικό χώρο.

Με το επόμενο παιχνίδι κόντρα στην ΑΕΚ στην «Αρένα» να είναι προγραμματισμένο σε δύο εβδομάδες (προηγείται η διακοπή λόγω των υποχρεώσεων της Εθνικής), άπαντες στο «Αντώνης Καράς» θα έχουν την ευκαιρία να δουλέψουν πάνω στις αδυναμίες της ομάδας με στόχο η Ανόρθωση να παρουσιαστή βελτιωμένη ενόψει της απαιτητικής συνέχειας.

Σημαντικό για την «Κυρία» είναι να επιστρέψει στα επιτυχή αποτελέσματα για να «αντικρίσει» την συνέχεια με περισσότερη αισιοδοξία...