Ανόρθωση – Πάφος FC 2-0: Έπεισε η «Κυρία»

Ευχάριστο απόγευμα για την ομάδα της Αμμοχώστου στο «ΠΑΠ»

Εξαιρετική ήταν η Ανόρθωση του Τιμούρ Κετσπάγια, κέρδισε ευκολά την ομάδα της Πάφου με 2-0. Ήταν ένα πολύ όμορφο απόγευμα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» με πολλά χαμόγελα από τους φίλους των γηπεδούχων.

Σκόρερ οι Σίλντενφελντ και Ράγιος, με τον δεύτερο να ξεχωρίζει λίγο περισσότερο από τους υπόλοιπους ποδοσφαιριστές της «Κυρίας». Απογοητευτική η εικόνα της Πάφου, δεν κατάφερε να γίνει επικίνδυνη παρά μόνο με κάποια σουτ εκτός περιοχής. Οι φίλοι της Ανόρθωσης στο τέλος του αγώνα κάλεσαν την ομάδα να κερδίσει τον Απόλλωνα στο ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής. Γενικά υπήρχε ένα όμορφο κλίμα στο «ΠΑΠ», γεμάτο αισιοδοξία.

Καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου ήταν η «Κυρία». Ό, τι σημαντικό καταγράφηκε στα πρώτα 45 λεπτά ήταν από πλευράς των γηπεδούχων. Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 8’ για την Ανόρθωση, όπου το σουτ του Καλτσά εντός περιοχής από δεξιά, πέρασε έξω. Στο 11’ ο Γκαλίτσιος επιχείρησε ένα σουτ από τα αριστερά, το οποίο όμως κατέληξε ψηλά. Μια καλή μπαλιά από τα δεξιά από τον Γκαλίτσιο δεν εκμεταλλεύτηκε σωστά ο Αρτυματάς, ο οποίος πήγε να τελειώσει τη φάση εντυπωσιακά χωρίς να τα καταφέρει. Φθάνουμε στο 23’, όπου ο Ράγιος προσπάθησε με μια λόμπα να ξεγελάσει τον τερματοφύλακα, η μπάλα όμως έφυγε ψηλά. το αμέσως επόμενο λεπτό, εκτέλεσε κόρνερ ο Ράγιος προς το κεφάλι του Βόρκ, ο τελευταίος όμως την έστειλε ξανά ψηλά. Στο 32’ μετουσιώνεται η υπεροχή των γηπεδούχων σε γκολ. Μετά από πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Ράγιος από δεξιά, ο Σίλντενφελντ με μια εξαιρετική κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο πλεκτό και έγραψε το 1-0. Η Ανόρθωση συνέχισε να έχει την κατοχή, και το τελευταίο 15λεπτο κύλησε χωρίς κάτι το αξιόλογο. Η Πάφος έκανε ένα πολύ κακό πρώτο μέρος.

Ιδανικό ξεκίνημα στο Β μέρος για τους γηπεδούχους! Με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Ράγιος έκανε το 2-0 στο 48’, δίνοντας μεγάλο προβάδισμα στην Ανόρθωση. Στο 54’ ο Ράγιος εκτέλεσε ένα φάουλ από δεξιά προς το κεφάλι του Γκαλίτσιου, η κεφαλιά του όμως πέρασε λίγο εκτός. Ο Μαργκάσα είχε μια φοβερή προσπάθεια στο 53’ όπου πέρασε την μπάλα πάνω από αμυντικό και ήταν έτοιμος να σουτάρει, όμως τον πρόλαβαν τελικά και η μπάλα πήγε κόρνερ. Έπεσε ο ρυθμός στη συνέχεια, η Πάφος δυσκολευόταν πολύ να βρει χώρους και να γίνει επικίνδυνη. Στο 69’ είχε μια καλή προσπάθεια με τον Πάντσεον να κάνει το δυνατό σουτ, χωρίς όμως να βρίσκει στόχο. Η Ανόρθωση διαχειριζόταν εξαιρετικά το υπέρ της προβάδισμα. Στο 73’ ήταν η σειρά του άλλου ποδοσφαιριστή της Πάφου που προέρχεται από την Πρέμιερ Λιγκ, του Γουίλιαμς, ο οποίος έπιασε ένα πολύ δυνατό σουτ από μακριά, αλλά πέρασε λίγο έξω η μπάλα. Η Ανόρθωση μετά από ώρα απείλησε ξανά στο 76’ με ένα πολύ δυνατό σουτ από τον Μαργκάσα να περνά λίγο έξω. Τα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικά με την Πάφο να συμβιβάζεται με την ήττα και να μην μπορεί να κάνει κάτι περισσότερο. Εύκολο απόγευμα αποδείχθηκε για την Ανόρθωση που στέλνει πολύ θετικά μηνύματα για τη συνέχεια.

Διακρίθηκε: Πολύ καλοί όλοι όσοι κινούνταν στην επιθετική γραμμή της Ανόρθωσης, πίσω από τον Σαντίκ. Πολύ κινητικός ο Ράγιος, όπως και οι ακραίοι επιθετικοί, Καλτσάς και Οκριασβίλι. Καθοριστικός ο αρχηγός Σίλντενφελντ, που με δική του κεφαλιά άνοιξε το σκόρ. Πολύ καλός και ο Καλίτσιος, ανέβηκε πολλές φορές από δεξιά με επικίνδυνες μπαλιές. Αν θα ξεχωρίζαμε έναν από όλους, αυτός θα ήταν ο Ράγιος.

Απογοήτευσε: Όλη η παρουσία της Πάφου ήταν απογοητευτική, αν υπολογίσουμε τους στόχους και το μπάτζετ της ομάδας.

Κοουτσάρισμα:

Τιμούρ Κετσπάγια (Ανόρθωση): 4-3-3 η επιλογή του σχήματος, ενώ η σημερινή του ενδεκάδα ήταν αυτή που προετοίμαζε όλο το καλοκαίρι ο Γεωργιανός για να παρουσιάσει στο φετινό πρωτάθλημα. Εξαιρετική η Ανόρθωση σε όλες τις γραμμές.

Ζέλικο Κόπιτς (Πάφος FC): 4-3-3 και για τον Κόπιτς, η εικόνα της ομάδας του όμως ήταν κατώτερη των προσδοκιών.

Ανόρθωση: Λορια, Γκαλίτσιος, Σίλντενφελντ, Βόρκ, Σελίν, Μαργκάσα, Αρτυματάς, Ράγιος, Οκριασβίλι(77' Νταουσβίλι), Κάλτσας(63' Μανθάτης), Σαντίκ(74' Ντούρις)

Πάφος FCΡουντγκο, Πανός(46' Αντωνίου), Αραχούρι(46' Λελουκίν), Λαφράνς, Φιλιώτης, Γουίλιαμς, Μπεσάρα, Πάντσεον, Σακό, Ράσιτς(60' Σάνι), Νέμετς

Σκόρερς: 32' Σίλντενφελντ, 48' Ράγιος/-

Κίτρινες Κάρτες: Σελίν, Μανθάτης/Ράσιτς, Πανός, Φιλιώτης