Αντίδραση και κορυφή

Iσοπεδωτική η Ανόρθωση

Ένα ημίχρονο που η ομάδα της Αμμοχώστου ήταν πραγματικά ισοπεδωτική, αρκούσε για να ξεπεράσει το εμπόδιο της Ένωσης και να κλείσει ιδανικά το 2019. Η Ανόρθωση έχοντας ένα εκπληκτικό Κατσιαράβα, που κατάφερε να σκοράρει δυο τέρματα και να δώσει και μια ασιστ, έβγαλε αντίδραση μετά την ήττα στην Λεμεσό και πλέον πάτησε κορυφή. Η ομάδα της Ένωσης δεν κατάφερε να απειλήσει την Ανόρθωση σε κανένα σημείο του αγώνα και δίκαια γνώρισε την ήττα.

Ά Ημίχρονο

Το πρώτο ημίχρονο ανήκει εξ ολοκλήρου στη Ανόρθωση. Η ομάδα του Τιμούρ μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 14΄ λεπτό, ο Καλτσάς καταφέρνει να ανοίξει το σκορ μετά από καταπληκτικό συνδυασμό με τον Κατσαράβα. Ο Ελλαδίτης, κάνει το πλασέ μέσα στην περιοχή νικώντας των εξουδετερωμένο Κλέιμαν.

Η Ανόρθωση δεν αρκέστηκε στο 1-0, ψάχνοντας και 2ο για να σκοτώσει την αναμέτρηση. Το 2ο γκολ ήρθε στο 24΄, αυτή την φορά από τον Οκριασβιλι, ο Ράγιος σέρβιρε και ο Γεωργιανός έγραψε το 2-0.

Από εδώ και πέρα η Ανόρθωση κυριάρχησε και κατά διαστήματα βλέπαμε από τους ποδοσφαιριστές εκπληκτικούς συνδυασμούς.

Στο 31΄, ο εξαιρετικός σήμερα Κατσιαράβα καταφέρνει να γράψει και αυτός το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ. Ο Μαρκάσα του δίνει μια πολύ έξυπνη μπαλιά πίσω από το κέντρο βγάζοντας τον μόνο με τον Κλέιμαν, σημειώνοντας το 3-0.

Στο 33΄, η Ένωση είχε την πρώτη της ουσιαστική επίθεση με τον Αγκίρι να μπαίνει μέσα στην περιοχή από τα πλάγια, αλλά να στέλνει την μπάλα στην εξωτερική μεριά των διχτύων.

Στην επόμενη φάση που οι Βυσσινί μπήκαν μέσα στην περιοχή με αξιώσεις κατάφεραν να σκοράρουν με τον ίδιο παίχτη τον Αγκίρι, που έκανε και την προηγουμένη φάση. Ο ποδοσφαιριστής της Ένωσης κάνει ένα πλασέ με την μπάλα να κοντράρει πάνω σε αρκετούς παίχτες, καταλήγοντας με ένα περίεργο τρόπο στην εστία του Λόρια.

Στην εκπνοή του ημίχρονου η Ανόρθωση «σκοτώνει» και πάλι την Ένωση, μηδενίζοντας τις όποιες ελπίδες της δημιουργήθηκαν μετά το γκολ. Στο 45΄ ο Νταουσβίλι δίνει μια κάθετή μπαλιά στον Κατσιαράβα με τον Γεωργιανό να πλασάρει νικώντας εκ νέου τον Κλέιμαν.

΄Β Ημίχρονο

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την ομάδα της Ανόρθωσης να έχει την κατοχή και να έχει επιθετική διάθεση.

Η πρώτη καλή ευκαιρία ήρθε στο 55΄, με ένα σουτ του Καλτσά, το οποίο απομάκρυνε ο Κλέιμαν. Στο 61΄ η Ανόρθωση απειλεί εκ νέου με σουτ αυτή την φορά με τον Ράγιος, ο οποίος κάνει ένα διαγώνιο σουτ με τον τερματοφύλακα της ΕΝΠ να διώχνει με τα πόδια.

Το μοναδικό που κατάφερε να κάνει η ομάδα της ΕΝΠ ήταν να απειλήσει με δυο σουτ, το ένα στο 63΄ με τον Ουντόζι και το άλλο στο 68΄ με τον Θεοδώρου, ωστόσο, κανένα από τα δυο δεν ανησύχησε τον Λόρια που μάζεψε εύκολα.

Στο 81΄, η ομάδα του Τιμούρ διευρύνει ακόμη περισσότερο το σκορ. Ο Ράγιος αναλαμβάνει να εκτελέσει φάουλ κοντά στην μεγάλη περιοχή, με τον Ισπανό να στέλνει την μπάλα στην αριστερή γωνιά του Κλέιμαν.

Στην συνέχεια του αγώνα δεν υπήρξε τίποτα αξιόλογο με την ομάδα της Ένωσης να γνωρίζει την βαριά ήττα με 5-1.

Διακριθέντες: Εξαιρετικό παιχνίδι για τον Κατσιαράβα που κατάφερε να σκοράρει δυο τέρματα και να δώσει και μια ασιστ, στα 65 λεπτά που αγωνίστηκε.

Απογοήτευσαν: Απογοητευτικό παιχνίδι για τον τερματοφύλακα της Ένωσης που φέρει ευθύνη, σε αρκετά από τα γκολ που δέχτηκε η ομάδα.

Ανόρθωση: Λόρια, Μαργκάσα, Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Ιωάννου, Κ. Αρτυματάς, Νταουσβίλι, Ράγιος, Οκριασβίλι (70΄ Βασιλακάκης), Καλτσάς (80΄ Μανθάτης), Κατσαράβα (65΄Ντούρις).

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Σταρόκιν, Αγγελή, Θεοδώρου ,Βαρέλα ( 36΄Κοσμάς ), Ουντόντζι (76΄ Ρουσιάς), Αμπαρτζουμιάν, Σπόλιαριτς, Αγκίρι (70΄ Βαλλιάνος), Ριέρα, Μαϊσουράτζε

Σκόρερ: Καλτσάς, Οκριασβίλι, Κατσαράβα Χ2, Ράγιος /Αγκίρι

Κίτρινες Κάρτες:-/ Σπόλιαριτς