Γκέλα η «Κυρία»… έκπληξη ξανά ο Ολυμπιακός

Μετά το 1-1 απέναντι στην Πάφο, η ομάδα του Τακτακαλά ήρθε ισόπαλη με το ίδιο σκορ και κόντρα στην Ανόρθωση

Δεν τα κατάφερε ούτε κόντρα στον Ολυμπιακό η Ανόρθωση, η οποία «γκέλαρε» ξανά, καθώς εξήλθε ισόπαλη 1-1 με τους «μαυροπράσινους» μέσα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Η «Κυρία» στο πρώτο μέρος ήταν πολύ καλύτερη από τον αντίπαλο της, έφτιαξε ευκαιρίες χωρίς όμως να καταφέρει να σκοράρει.

Στο δεύτερο μέρος έμεινε με δέκα παίκτες από το 55’ λόγω αποβολής του Αντωνιάδη με δεύτερη κίτρινη κάρτα, όμως ο Ουάρντα στο 58’ κατάφερε να βάλει την ομάδα του σε θέση οδηγού. Όμως ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση με τον Κα, ο οποίος πέρασε αλλαγή στο 72’ και στο 73’ κατάφερε να σκοράρει διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Με αυτή την ισοπαλία η Ανόρθωση παραμένει στην 7η θέση και ανεβαίνει στους 18 βαθμούς, ενώ ο Ολυμπιακός ανέβηκε στους οκτώ βαθμούς και παρέμεινε στην 13η θέση.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ανόρθωση μπήκε καλύτερα από το ξεκίνημα του αγώνα και έψαξε το γκολ, δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες απέναντι στην αντίπαλη εστία. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς ήρθε στο 11ο λεπτό με τον Νινγκά και τον Ουάρντα να συνδυάζονται ωραία, ο τελευταίος πήρε την μπάλα, έκανε το πλασέ εντός περιοχής, όμως έδιωξε ο Μολ σε κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα χάθηκε ακόμη μία ευκαιρία μετά την εκτέλεση κόρνερ, ο Αμπαρτζουμιάν έπιασε την κεφαλιά, η οποία πέρασε παράλληλα από την εστία και έφυγε έξω.

Από εκεί και πέρα το σκηνικό ήταν το ίδιο με την Ανόρθωση να κρατά μπάλα, να κυκλοφορεί και να ψάχνει ανοιχτούς διαδρόμους να απειλήσει την εστία του Μολ. Από την άλλη ο Ολυμπιακός, προσπάθησε να περιορίσει την Ανόρθωση, να κλείσει καλά τους διαδρόμους του και όταν βρει την ευκαιρία να χτυπήσει στην κόντρα. Η ομάδα του Μάκη Σεργίδη κλείστηκε στο δικό της μισό και περιόρισε σε μεγάλο βαθμό την Ανόρθωση, πράγμα που ήταν και το πλάνο του Κύπριου τεχνικού.

Η Ανόρθωση στο 32’ απείλησε εκ νέου με τον Σαμπό να πιάνει το «ψαλιδάκι» η μπάλα να κοντράρει στον Λιασίδη και να φεύγει ελάχιστα έξω από την εστία του Μολ.

Στα τελευταία δέκα λεπτά η Ανόρθωση άσκησε μεγαλύτερη πίεση για το γκολ, όμως ο Ολυμπιακός ήταν καλά κλειστός στα νότα του, κρατώντας το 0-0. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ανόρθωση ξεκίνησε το ματς με τρεις αλλαγές, με τους Φερέιρα, Ιωάννου, Χρυσοστόμου να παίρνουν τις θέσεις Κίκο, Χριστοφή, Νινγκά. Αλλαγή έκανε και ο Ολυμπιακός, ο Πεχλιβάνης στη θέση του Ψύχα. στα πρώτα δέκα λεπτά σημειώθηκε μία αρνητική εξέλιξη για την Ανόρθωση. Ο Αντωνιάδης μέσα σε τέσσερα λεπτά δέχθηκε δύο κίτρινες κάρτες και αποβλήθηκε, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα.

Λίγα λεπτά αργότερα η Ανόρθωση βρήκε το γκολ που έψαχνε από το πρώτο μέρος. Στο 59’ ο Κορέια έκανε την μπαλιά από τα αριστερά και ο Ουάρντα με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του.

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός ανέβηκε και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, πράγμα που κατάφερε στο 73’ με τον Κα, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο ένα λεπτό πριν και με δυνατό σουτ εκτός περιοχής έκανε το 1-1 για την ομάδα του.

Από εκεί και πέρα το ματς ήταν μοιρασμένο με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ της ισοφάρισης και την Ανόρθωση αν και με παίκτη λιγότερο να πιέζει και να προσπαθεί να φτιάξει φάσεις.

Μπορεί στα τελευταία λεπτά να πίεσε αρκετά η Ανόρθωση, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει και έτσι το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Εντεκάδες:

Ανόρθωση: Λόρια, Μπαϊσίνιο, Αντωνιάδης, Αρτυματάς, Κορέια, Αμπαρτζουμιάν, Σαμπό, Νινγκά, Κίκο, Χριστοφή, Ουάρντα.

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Ράντονιτς, Φερέιρα, Παρούτης, Γουαρίς, Αντωνίου, Κορρέα, Ιωάννου, Χρυσοστόμου.

Ολυμπιακός: Μολ, Λιασίδης, Μπάρντι, Μουκτάρης, Γκεριέρ, Ντόσις, Ιωάννου, Ψύχας, Νάνι, Κυριάκου, Κορομά

Στον πάγκο: Ντα Σίλβα, Πισίηας, Σάλι, Μάρκοβιτς, Κα, Πουέρτας, Χριστοδούλου, Πεχλιβάνης, Σλόγκαρ, Χέντρικς, Ζεύκη, Χατζημιτσής

Σκόρερ: 58' Ουάρντα/ 73' Κα

Κίτρινες: Σαμπό, Αντωνιάδης, Ουάρντα, Κορέια/ Ιωάννου

Αποβολές: / Αντωνιάδης

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Φωτίου