«Γκέλαρε» (και) στο Παραλίμνι… η Ανόρθωση

Νέες βαθμολογικές απώλειες για την «Κυρία» που εξήλθε ισόπαλη 1-1 με την Ένωση

Η Ανόρθωση ήταν η καλύτερη ομάδα κυρίως στο 2ο ημίχρονο, σπατάλησε πολλές ευκαιρίες και κυρίως με τον Νινγκα, με το τελικό σφύριγμα να φέρνει ένα ακόμη κακό αποτέλεσμα για την ομάδα της Αμμοχώστου. Η Ένωση πάλεψε με νύχια και με δόντια και πήρε ένα υπερπολύτιμο βαθμό.

Α΄ ημίχρονο

Δυναμικά ξεκίνησε η Ανόρθωση τον αγώνα κερδίζοντας και το πρώτο κόρνερ, το οποίο έφερε το σουτ του Γουαρίς με τον Κόστιτς να αποκρούει. Η συνέχεια του ματς έφερε περισσότερη κατοχή για την Ανόρθωση η οποία όμως δεν μπορούσε να ξεκλειδώσει την καλή αμυντική γραμμή της Ένωσης.

Σε 4ο και 5ο λεπτό ο διαιτητής του αγώνα έβαλε το χέρι στο τσεπάκι για να τιμωρήσει τους Αρτυματά και Νινγκά για τα φάουλ που έκαναν.

Η Ανόρθωση εξακολουθούσε να έχει πρωτοβουλίες στο παιχνίδι της και η μεγαλύτερη ευκαιρία ήρθε στο 12ο λεπτό. Ο Αντωνίου με μεταβίβαση στην περιοχή μετά από κόρνερ, βρήκε τον Νινγκά ο οποίος από εξαιρετικά πλεονεκτική θέση δεν μπόρεσε να τελειώσει την φάση. Το σκηνικό έμεινε ίδιο με την ομάδα του Μουνιόθ να απειλεί ξανά στο 17ο λεπτό με την άστοχη κεφαλιά του Ιωάννου.

Η Ένωση έκανε πάρα πολύ καλή δουλειά στην άμυνα και το μεγαλύτερο επίτευγμα ήταν το προβάδισμα που πήραν οι βυσσινί στο 27ο λεπτό. Ο Μέιρα εκτέλεσε το πρώτο κόρνερ για την ομάδα του Μαρίνου Σατσιά και ο Ντρέκσα με ωραία κεφαλιά νίκησε τον Λόρια για το 1-0. Ένα γκολ που έφερε έξαλλα πανηγύρια για τους γηπεδούχους.

Η Ανόρθωση στα επόμενα λεπτά μετά το γκολ που δέχθηκε έδειχνε λίγο επηρεασμένη μέχρι να βρει ξανά τα πατήματά της αλλά είχε θέματα δημιουργίας και δεν μπορούσε να βρει τις λύσεις κόντρα στην πολύ καλά οργανωμένη άμυνα των βυσσινί. Για να καταλάβετε η καλύτερη ευκαιρία ήταν ένα σουτ Γουαρίς στο 35ο λεπτό με την μπάλα να περνάει έξω.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο η ομάδα της Αμμοχώστου έβαλε περισσότερη πίεση. Στο 42ο λεπτό ο Σαμπό με ωραία ενέργεια από αριστερά ντρίπλαρε 2 παίκτες, έκανε το σουτ και ο Κόστιτς έδιωξε σε κόρνερ. Η ομάδα του Μουνιόθ δεν έμεινε όμως σε αυτή την ευκαιρία. Στο 46ο λεπτό μετά πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα την Ένωση και κατάφερε από εκτέλεση κόρνερ του Κορέια να ισοφαρίσει σε 1-1 με τον Μπαισίνιο.

Κάπου εκεί τελείωσε και το 1ο ημίχρονο.

Β΄ ημίχρονο

Πολύ δυναμικά ξεκίνησε στο 2ο ημίχρονο η Ανόρθωση καθώς από τα πρώτα λεπτά της επανάληψης έβαζε πίεση στην ομάδα της Ένωσης.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία έφερε και το γκολ για την Ανόρθωση στο 50ο λεπτο, όταν μετά από γύρισμα του Κορέια από αριστερά ο Νινγκά με κοντινό τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με τα πανηγύρια να ξεκινάνε. Δεν κράτησαν όμως πολύ καθώς μετά από υπόδειξη του ΒΑΡ το γκολ ακυρώθηκε για offside. Ο λόγος της ακύρωσης του γκολ ήταν ο εξής: Στο ξεκίνημα της φάσης και μετά το σουτ του Αρτυματά, η μπάλα έφτασε στον Χάρογιαν που ήταν σε αντικανονική θέση.

Πέντε λεπτά αργότερα ήρθε ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Κορεία ήταν αυτός που έκανε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει από κόντρα στον Νινγκά, ο οποίος από εξαιρετική θέση έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε και πήγε σε κόρνερ. Μετά και από αυτή την φάση ο ρυθμός άρχιζε να κοπάζει και η Ένωση από την πλευρά της να προσπαθεί να ανεβάσει ρυθμό. Από την φάση του Νινγκά στο 55ο λεπτό δεν σημειώθηκε κάτι άλλο μέχρι και το 74ο λεπτό. Σε εκείνο το λεπτό η Ανόρθωση απείλησε ξανά. Ο Κίκο σέντραρε από αριστερά και ο Ιωάννου που βρέθηκε στην περιοχή έκανε την κεφαλιά και ο Κόστιτς έδιωξε πολύ ωραία σε κόνρερ.

Η Ανόρθωση έβλεπε τον χρόνο να λιγοστεύει και τις ευκαιρίες της να μην γίνονται γκολ. Στο 79ο λεπτό σημειώθηκε ακόμα μία. Ο Πάντσεον από δεξιά και εντός περιοχής έκανε ωραία ενέργεια, γύρισε για τον Νινγκά αλλά ούτε και τώρα σκόραρε καθώς τελείωσε την φάση με το μυτάκι και έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο παιχνίδι έγιναν πολλές αλλαγές, ο Σίσκο Μουνιόθ έκανε αρκετές αλλαγές για να βοηθήσει την ομάδα του να βρει το γκολ, την ίδια ώρα που ο Μαρίνος Σατσιάς προσπαθούσε με τις αλλαγές του να βοηθήσει την ομάδα του να κρατήσει την ισοπαλία.

Η τελευταία αλλαγή της Ανόρθωσης ήταν ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος ο οποίος ένα λεπτό μετά την είσοδό του και πιο συγκεκριμένα στο 83ο λεπτό, απείλησε με σουτ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Εκείνη ήταν και η τελευταία φάση για την Ανόρθωση. Η συνέχεια δεν έφερε ξανά κάτι καλό για την ομάδα της Αμμοχώστου και μοιραία για αυτήν ήρθε ακόμα ένα κακό αποτέλεσμα στην φετινή σεζόν.

Για την Ένωση αυτός ήταν ένας υπερπολύτιμος βαθμός κόντρα σε μία μεγάλη ομάδα έστω και αν πιέστηκε αρκετά.

Για την Ανόρθωση ήταν ένα στραβοπάτημα και πλέον χρειάζεται άμεσα ανασύνταξη και συγκομιδή βαθμών.

Εντεκάδες:

Ενπ: Κόστιτς, Χριστοφή, Ντα Σίλβα, Λουσέρο, Ρουσιάς (77΄   Βουκσένοβιτς), Ντιαβαρά (88΄   Βούκσεβιτς), Μέιρα (58΄   Γεβρέμοβιτς), Κωνσταντίνου, Κοτσώνης (88΄   Ομέρ), Μαυρουδής (77΄  Κατσιαρής), Ντρέκσα

Ανόρθωση: Λόρια, Μπαϊσίνιο, Αρτυματάς (68΄   Πάντσεον), Κορέια (76΄   Ράντονιτς), Γουαρίς, Αντωνίου, Κίκο, Σάμπο, Νινγκά, Χαρογιάν, Ιωάννου (82΄   Λάζαρος)

Σκόρερ: 27' Ντρέκσα / 46΄   Μπαισίνιο

Κίτρινες: 44΄   Κοτσώνης, 54΄   Μαυρουδής, 70΄   Γεβρέμοβιτς, 80΄   Κωνσταντίνου, 95΄   Κόστιτς / 4' Αρτυματάς, 5' Νινγκά, 87΄   Χαρογιάν, 95΄   Λάζαρος

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας

VAR: Κώστα Ροβέρτος