Όταν κοιτάς από ψηλά...

Η γκολάρα του Αρτυματά έκανε την διαφορά

Πολύ μεγάλη νίκη για την Ανόρθωση καθώς επικράτησε της ΑΕΚ με 1-0 στο λαρνακιώτικο ντέρμπι που διεξήχθη στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» στα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος CYTA. Το γκολ για την ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια σημείωσε με εκπληκτικό σουτ από απόσταση ο Αρτυματάς, χαρίζοντας έτσι στην ομάδα του τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς. Μέτριο ματς από πλευράς ΑΕΚ, απείλησε ελάχιστα την εστία του Λόρια σε ολόκληρο το 90λεπτο.

Στο 3ο λεπτό η Ανόρθωση έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, καθώς έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ο Αρτυματάς έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Στο 8’ η Ανόρθωση πήρε το προβάδισμα με μια πραγματική γκολάρα του Αρτυματά ο οποίος από απόσταση έπιασε τρομερό βολέ για το 1-0.

Στο 12’ ο Ναράνχο έπιασε την κεφαλιά αλλά για λίγο δεν κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα. Στο 14’ ο Χριστοφή έφυγε στη πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ και με ψιλοκρεμαστό πλασέ θέλησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά αυτή πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 28’ η ΑΕΚ απείλησε με τον Τρισκόφσκι ο οποίος έκανε το πλασέ εντός περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε εκτός.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να ανεβάσεις στροφές στο 2ο ημίχρονο και να γίνει απειλητική για την αντίπαλη εστία. Ο κακός ρυθμός και οι πολλές λανθασμένες φάσεις ήταν το αποκορύφωμα στο δεύτερο 45λεπτο, με την Ανόρθωση να κρατάει το υπέρ της προβάδιδμα και την ΑΕΚ να μην απειλεί ιδιαίτερα.

Στο 71’ ο Αρτυματάς έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε εκτός. Το 1-0 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα με την Ανόρθωση να παίρνει τους τρεις βαθμούς.

Ανόρθωση: Λόρια, Γκαλίτσιος, Κ.Αρτυματάς, Σίλντελφελντ, Νταουσβίλι, Οκριασβίλι, Μανιάς (Καλτσάς 75'), Μίχα (Ελουντού 60'), Βργκοτς, Σελίν, Χριστοφή (Μαργκάσα 52')

ΑΕΚ: Τέουνκενς, Τρουγιόλς, Σπιρόφσκι, Άμπραχαμ (Σπόλιαριτς 7'), Τριτσκόφσκι, Χέιτλι, Φερνάντες, Μικέλ, Ιωάννου (Νάντο 74'), Ναράνχο, Μακρής (Φλοριάν 74')

Σκόρερς: Αρτυματάς /-

Κίτρινες Κάρτες:  Βργκοτς, Μαργκάσα / Ιωάννου, Χέιτλι