«Σφαλιάρα» από Ακρίτα… για Ανόρθωση

Η «Κυρία» ηττήθηκε με 1-0 και πλέον οι πιθανότητες για την εξάδα μειώνονται αισθητά

Νέα ήττα για την Ανόρθωση η οποία έχασε με 1-0 από τον Ακρίτα στο «Στέλιος Κυριακίδης». «Χρυσός» σκόρερ για τους «πράσινους» ο Λόπες. Η ομάδα της Χλώρακας ήταν καλύτερη και είχε πολύ περισσότερες ευκαιρίες από την «Κυρία». Η Βαρωσιώτικη ομάδα έμεινε κολλημένη στους 18 βαθμούς ενώ ο Ακρίτας ανέβηκε στους 10 και άφησε στην τελευταία θέση τον Ολυμπιακό.

Ο ρυθμός του αγώνα μέχρι το πρώτο εικοσάλεπτο ήταν πολύ αργός. Η Ανόρθωση είχε μεν την κατοχή ωστόσο δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία του Περντρέου.

Στη συνέχεια ο Ακρίτας έγινε αρκετά επιθετικός και έβαλε δύσκολα στην άμυνα της «Κυρίας».

Στο 20’ ο Ραμίρες έκανε το σουτ από πλάγια μέσα στην περιοχή αλλά ο Λόρια έδειξε ετοιμότητα και έδιωξε την μπάλα.

Τρία λεπτά αργότερα ο Ελ Τζεμιλί επιχείρησε να σκοράρει από τα όρια της περιοχής όμως η μπάλα έφυγε ψηλά, πάνω από τα δοκάρια.

Η Ανόρθωση δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα και έχανε σχεδόν όλες τις μονομαχίες στη μεσαία γραμμή δίνοντας την ευκαιρία στον Ακρίτα να ανανεώνει επιθέσεις.

Στο 31’ ο Γαβριήλ έκανε το δυνατό σουτ και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Λόρια.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν υπήρξε κάποια φάση με αποτέλεσμα το 0-0 να ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Η πρώτη φάση στην επανάληψη ήταν για τους γηπεδούχους. Στο 48’ ο Κονέ επιχείρησε ένα ξαφνικό σουτ στην κίνηση αλλά δεν βρήκε στόχο.

Η ομάδα της Χλώρακας συνέχισε να είναι πιο επικίνδυνη από την «Κυρία». Ο Γαβριήλ έκανε το πλασέ στο 52’ αλλά ο Λόρια μάζεψε χωρίς δυσκολία.

Η «Κυρία» πήρε την κατοχή στη συνέχεια ωστόσο δεν μπορούσε να διασπάσει την αμυντική λειτουργία του Ακρίτα.

Οι γηπεδούχοι κατέγραψαν άλλη μια τελική στο 67’ με τον Καραγιάννη το σουτ του οποίου κατέληξε άουτ.

Η ομάδα του Μπρούνο Ακράποβιτς βρήκε το γκολ στο 87' με τον Λόπες. Το νέο μεταγραφικό απόκτημα του Ακρίτα μπήκε στο 59' και στο ντεμπούτο του σκόραρε με ένα φανταστικό πλασέ εκτός περιοχής.

Το 1-0 ήταν και το τελικό σκορ. Η Ανόρθωση έμεινε κολλημένη στους 18 βαθμούς και πλέον οι πιθανότητες για να προλάβει το τρένο της εξάδας μειώνονται αισθητά.

Ακρίτας (Ακράποβιτς): Περντρέου, Κόρατς, Φοφανά, Ντραμέ, Κονέ, Άμπραχαμ, Ελ Τζεμιλί (59' Λόπες), Γαβριήλ (59' Αραούχο), Σέχιτς, Ραμίρες (85' Αμπντουσαλάμοφ), Καραγιάννης

Ανόρθωση (Μουνιόθ): Λόρια, Αντωνίου, Χάρογιαν, Κορέα, Κορέια, Σάμπο (46' Πάντσεον), Τεχέρα, Ιωάννου (77' Αμπαρτζουμιάν), Εμπραλίτζε, Χριστοφή (68' Παρούτης), Γουαρίς (46' Φερέιρα)

Σκόρερ: 87' Λόπες / -

Κίτρινες κάρτες: 14' Φοφανά / 90+3' Αντωνίου

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Παναγιώτης Χατζηγεωργίου

VAR: Δημήτρης Σολωμού