Το βιολί της και το ’24 η «Κυρία»

Νίκησε την Καρμιώτισσα και ανασαίνει στο σβέρκο του ΑΠΟΕΛ, τον οποίο θα κοντράρει το ερχόμενο Σάββατο

Τρίποντο υψίστης σημασίας πέτυχε η Ανόρθωση με 1-0 κόντρα στην Καρμιώτισσα μέσα στο «Παπαδόπουλος» για την 17η αγωνιστική και ανέβηκε στους 37 βαθμούς και στο -2 από το πρώτο ΑΠΟΕΛ που θα το αντιμετωπίσει το ερχόμενο Σάββατο στο ντέρμπι κορυφής του ΓΣΠ. Η «Κυρία» σε γενικές γραμμές ήταν καλύτερη από τον αντίπαλο της, ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο κατάφερε να προηγηθεί με τον Γκασάμα στο 14’ να σκοράρει εν τέλη το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης. Στο δεύτερο μέρος η Καρμιώτισσα είχε τις ευκαιρίες της για να κάνει τη ζημιά, όμως ο Νεόφυτος Μιχαήλ «φώναξε» παρών εκεί που χρειάστηκε, ενώ και οι παίκτες του Χαραλάμπους δεν ήταν εύστοχοι. Η Ανόρθωση μπορούσε και για δεύτερο γκολ, καθώς έχασε αρκετές ευκαιρίες, όμως το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος, με την «Κυρία» να παίρνει μια πολύτιμη νίκη.

Στο πρώτο μέρος στα πρώτα λεπτά η Ανόρθωση μπήκε δυνατά, κρατώντας μπάλα με σκοπό να απειλήσει και να φτάσει πρώτη στο γκολ. Εντούτοις την πρώτη φάση στο ματς βρήκε η Καρμιώτισσα, στο 8’ μετά από φάουλ, έδιωξε με γροθιές ο Μιχαήλ, έπιασε την κεφαλιά ο Φουρ, όμως μάζεψε εκ νέου ο κίπερ της Ανόρθωσης.

Από εκεί και πέρα η «Κυρία» είχε ένα μονόλογο μέσα στο γήπεδο, χάνοντας τρεις ευκαιρίες από το 10’ μέχρι το 13’, με τους Γκασάμα, Καστέλ και Ουαρίς να μην καταφέρνουν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα.

Όμως στο 14’ η Ανόρθωση κατάφερε να φτάσει στο γκολ με τον Γκασάμα. Η φάση ξεκίνησε από την μπαλιά του Κορέια στον Ουαρίς, αυτός πήρε μπάλα εντός περιοχής, γύρισε στο πέναλτι στον Καστέλ, έκανε το πλασέ, απέκρουσε ο Άντος, όμως από κοντά ο Σενεγαλέζος φορ έκανε το 1-0.

Από εκεί και πέρα η Ανόρθωση έλεγξε το παιχνίδι, κρατώντας μπάλα και περιόρισε την Καρμιώτισσα, η οποία δεν βρήκε τον τρόπο να βγάλει αντίδραση.

Στη συνέχεια του ημιχρόνου δεν είχαμε αρκετές φάσεις, με την ομάδα του Γκαγιέγο να έχει την κατοχή και να απειλείται μόνο μία φορά στις καθυστερήσεις με μακρινό σουτ του Κοβάσεβιτς, όμως ο Μιχαήλ ήταν στη θέση που έπρεπε και μάζεψε.

Έτσι το πρώτο ημίχρονο έληξε με 1-0 υπέρ της Ανόρθωσης.

Στο δεύτερο μέρος και πάλι η Ανόρθωση μπήκε πιο δυνατά, κρατώντας μπάλα με σκοπό να ψάξει γρήγορα το δεύτερο γκολ. Μόλις στο 49’ έχασε τεράστια ευκαιρία, μετά από μπαλιά του Φερέιρα, ο Καστέλ έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Μετά το 50’ η Καρμιώτισσα ανέβηκε και αυτή και κατάφερε να βρει διπλή ευκαιρία και να απειλήσει στο 55’. Πρώτα ο Θεοδώρου εντός περιοχής έκανε το σουτ, ο Μιχαήλ απέκρουσε, μετά ο Σουκ έπιασε νέο σουτ, όμως η μπάλα έφυγε έξω.

Στη συνέχεια του αγώνα, υπήρχε καλός ρυθμός με την Καρμιώτισσα να ανεβαίνει όλο και περισσότερο και στο 68’ απείλησε ξανά με τον Κατσαντώνη εντός περιοχής σε καλή θέση να μην βρίσκει στόχο.

Δύο λεπτά αργότερα απάντησε η Ανόρθωση, με τον Καστέλ να κάνει το παράλληλο γύρισμα προς τον Γκερέρο, αυτός απέναντι από την εστία δεν πρόλαβε να βρει την μπάλα

Μετέπειτα η Ανόρθωση ανέκτησε κατοχή και έλεγξε το παιχνίδι, ενώ στο 74’ έχασε καλή ευκαιρία για να σκοτώσει το ματς, όμως ο Καστέλ από καλή θέση, έκανε το σουτ, με τον Άντος να πέφτει και να μαζεύει.

Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι και η Ανόρθωση, κατάφερε να κρατήσει το 1-0, πετυγχαίνοντας μία τεράστιας σημασίας νίκη.

Εντεκάδες:

Ανόρθωση: Μιχαήλ, Μαρμούκ, Κορέια, Τεχέρα, Καστέλ, Φερέιρα, Γουαρίς, Γκασαμά, Αντωνίου, Κορρέα, Χρυσοστόμου.

Στον πάγκο οι Πισιήας, Κεραυνός, Ουαγκέ, Γκερέρο, Τιουνέ, Παρούτης, Κίκο, Τζουλίου, Κωνσταντίνου, Μουσοντά.

Καρμιώτισσα: Άντος, Νεοφύτου, Φουρ, Παντελή, Ρόσι, Γκραντινάρου, Χριστοφόρου, Κατσαντώνης, Κοβάσεβιτς, Ματθαίου, Σουκ.

Στον πάγκο οι Σπόλιαριτς, Βιολάρης, Μελετίου, Αβραάμ, Ντούμπια, Μιχαήλ, Θεοδώρου, Αγγελή, Ταβελούδης, Μπεν Σαλάμ, Αριστείδου.

Σκόρερ: 14' Γκασάμα/