Ζακάκι check και τώρα… ΑΠΟΕΛ

Η Ανόρθωση πέρασε νικηφόρα από το «Αμμόχωστος» και πλέον επικεντρώνεται στο ντέρμπι της Κυριακής

Με νίκη της Ανόρθωσης 2-0 επι της ΑΕΖ στο «Αμμόχωστος - Επιστροφή» ολοκλήρωσαν και οι δύο ομάδες τις υποχρεώσεις τους για την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Πρώτα ο Τσίκο άνοιξε το σκορ στο (18’) και ο Καστέλ (42’) στην συνέχεια με πέναλτι σημείωσαν τα δύο τέρματα για την ομάδα του Γκαγιέγο.

Δοκάρι είχαν οι Κλε και Γκασάμα και για τις δύο ομάδες, ενώ δύο τέρματα για λογαριασμό της Ανόρθωσης ακυρώθηκαν λόγω οφσάιντ.

Βαθμολογικά η Ανόρθωση παραμένει στην 6η θέση και στους 47 βαθμούς. Απο την άλλη ουτε η ΑΕΖ στην 12η θέση και στους 16 βαθμούς.

Α ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε όπως θα το περίμενε κανείς, με την Ανόρθωση να βάζει πίεση από τα πρώτα λεπτά, ενώ κατάφερε να κρατήσει μπάλα και να απειλήσει την αντίπαλη εστία.

Η πρώτη φάση στο παιγνίδι δεν άργησε να έρθει για την Ανόρθωση, καθώς στο 10ο λεπτό έγινε το σουτ από τον Τσικό, όμως βρήκε έτοιμο τον Μιλοσάβλεβιτς που έστειλε την μπάλα σε κόρνερ.

Η Ανόρθωση συνέχισε να πάτα καλύτερα και στο 18ο λεπτό μετά από κάθετη πάσα του Καστέλ στον κενό χώρο, ο Τσίκο βγήκε απέναντι από τον τερματοφύλακα και με έξυπνο πλασέ έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

Μετέπειτα η ΑΕΖ δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση με την Ανόρθωση να ελέγχει πλήρως το ματς.

Στο 35' χάθηκε καλή ευκαιρία για την Ανόρθωση με τον Κίκο, όπου μέσα από την μεγάλη περιοχή επιχείρησε το σουτ χωρίς ωστόσο να βρει στόχο.

Η ομάδα του Γκαγιέγο διαχειρίστηκε το προβάδισμα στην συνέχεια και διπλασίασε τα τέρματα της, μετα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καστέλ στο 42ο λεπτό. Πέναλτι που κέρδισε ο Κορέια σε μαρκάρισμα του Αντωνίου και ο διαιτητής χρησιμοποίησε onfield review μετα από παρέμβαση του VAR.

Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Β ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ΑΕΖ να προσπαθεί να κρατήσει μπάλα και να έχει περισσότερη διάθεση να επιτεθεί με δεδομένο και το προβάδισμα της Ανόρθωσης.

Η πρώτη φάση του παιγνιδιού ήρθε με σουτ του Κίκο δυνατό, ευθύβολο στο 50ο λεπτό και απόκρουση του Μιροσάβλεβιτς.

Ψάχνει το δεύτερο του προσωπικό γκολ ο Καστέλ που με ένα εξαιρετικό σουτ στο 56ο λεπτό απείλησε με την μπάλα που πέρασε μόλις δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Στο 60ο λεπτό σκοράρε ο Τσικο όμως ακυρώνεται σωστά αφού ο Αγκολέζος επιθετικός ήταν σε αντικανονική θέση μετά από κεφαλιά πάσα του Κάργα.

Πρώτη μεγάλη φάση για την ομάδα από το Ζακάκι στο 66ο λεπτό. Μετα από πολύ ωραία κάθετη πάσα του Σάντος στην πλάτης της άμυνας της Ανόρθωσης με τον Κλε να φεύγει μόνος του απέναντι στον Αρμπολέδα και αλλά το πλασέ του από πλάγια αριστερά βρήκε δοκάρι.

Δοκάρι βρήκε και η Ανόρθωση με τον Γκασάμα. Στο 78ο λεπτό μετά από την εκτέλεση κόρνερ και στην συνέχεια της φάσης το σουτ του Αντώνιου απομάκρυνε στην γραμμή ο Ρέινολντς.

Ακυρώθηκε εκ νέου τέρμα για την Ανόρθωση αυτή την φορά για τον Γκασάμα λόγω οφσάιντ ξανά στο 83ο λεπτό.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση για το παιγνίδι που ολοκληρώθηκε στο 2-0 για την Ανόρθωση.

ΑΕΖ: Μιλοσάβλιεβιτς, Παστελλής, Γιαντάλ(Κάστρο 63'), Αντωνίου Ε, Σλόγκαρ(Αντωνίου 63'), Ρόχα Σάντος, Ρέινολντς, Ελευθερίου(Ρουίθ 63'), Σιφνέος(Χατζηβασίλη 72'), Χρίστου(Ντιγκινί 72'), Κλε.

Στον πάγκο: Στυλιανού, Μπέκερ, Αντωνίου, Χριστοφή, Κάστρο, Ματόνγκο, Ντιομαντέ, Χατζηβασίλη, Ρουίθ, Ντιγκινί, Ιωσηφίδης.

Ανόρθωση: Aρμπολέδα, Κάργας, Κορρέα, Ουαγκέ(Αντωνίου 46'), Κορέια, Τεχέρα)Ιωάννου 85'), Τιουνέ, Φερέιρα(Παρούτης 85'), Τσίκο, Καστέλ(Γκασαμά 70'), Κίκο(Περέα 70').

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κεραυνός, Μακούν, Παρούτης, Γκασαμά, Αντωνίου, Ιωάννου Κωνσταντίνου, Περέα, Χρυσοστόμου.

Σκόρερ: -/Τσίκο 18', Καστέλ 42'

Κίτρινες: Χρίστου, Σάντος, Ρουίζ /-