ΑΠΟΕΛ ή Ομόνοια... σε 14 ημέρες

Ισόπαλο 1-1 εξήλθε το πρώτο παιχνίδι μεταξύ των «αιώνιων»

Σε παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης του κυπέλλου, ΑΠΟΕΛ και Ομόνοια εξήλθαν ισόπαλοι 1-1. Το σκορ άνοιξαν οι «γαλαζοκίτρινοι» με τον Κλωναρίδη (51’), ενώ η Ομόνοια απάντησε άμεσα με τον Τιάγκο (54’).

Μέτριο το θέαμα μεταξύ των αιώνιων, αφού οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα προσεκτικές στα μετόπισθεν και σε συνδυασμό με το αποτέλεσμα που έφεραν, τα πάντα παραμένουν ανοικτά μέχρι και τις 10 Μαρτίου, όταν και θα γίνει ο επαναληπτικός.

Κακό το θέαμα στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να δείχνουν δυσκολία στη δημιουργία φάσεων και να είναι ιδιαίτερα προσεκτικές στα μετόπισθεν.

Αν και δεν δημιούργησε κάποιο πρόβλημα στον Ουζόχο, η Ομόνοια ήταν η ομάδα που κράτησε περισσότερο μπάλα και που σημείωσε τις περισσότερες τελικές.

Η καλύτερη στιγμή του πρώτου μέρους σημειώθηκε στο 10’, όταν ο Γκόμεθ με πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία. Ένα λεπτό αργότερα καταγράφηκε η πρώτη τελική στον στόχο, με ένα μακρινό και αδύναμο σουτ του Κούσουλου.

Η επόμενη τελική ήρθε στο 44’, με μια άστοχη εκτέλεση φάουλ του Τιάγκο, ενώ στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, ο Βινίσιους πήρε τη κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Ζαχίντ και έστειλε τη μπάλα έξω.

Β΄ Ημίχρονο

Εντελώς διαφορετικό ήταν το δεύτερο ημίχρονο στο ξεκίνημα του, καθώς μόλις στο έκτο λεπτό της επανάληψης το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Ντογκαλά πήρε τη μπάλα εντός περιοχής, οι αμυντικοί της Ομόνοιας δεν έδιωξαν σωστά στο γύρισμα του Κονγκολέζου και ο Κλωναρίδης από κοντινή απόσταση και μπροστά σε κενή εστία, έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Άμεση ήταν η απάντηση της Ομόνοιας, που ισοφάρισε στο 54’ με τον Τιάγκο. Ο Τζιωνής έκανε το σουτ εντός περιοχής, ο Ουζόχο απόκρουσε σε πρώτο χρόνο, όμως ο Βραζιλιάνος ακολούθησε τη φάση και έφερε το ματς στα ίσα.

Στη συνέχεια, ο ρυθμός έπεσε, όμως οι «γαλαζοκίτρινοι» έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να πάρουν εκ νέου προβάδισμα με τον Φαμπιάνο να διώχνει εντυπωσιακά στην κεφαλιά του Γκάρνερ στο 67’.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να δίνουν έμφαση στο να μην δεχθούν γκολ και ως εκ τούτου δεν σημειώθηκε κάποια νέα καλή στιγμή μέχρι και το 90’, όταν ο Λοίζου ανενόχλητος εντός περιοχής έκανε το σουτ και έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Highlight: Η έμφαση που έδωσαν οι δύο ομάδες στην αμυντική τους λειτουργία, που είχε ως αποτέλεσμα ο ρυθμός του αγώνα να κινηθεί σε πολύ μέτρια επίπεδα.

ΑΠΟΕΛ (Σ. Πουρσαϊτίδης): Ουζόχο, Ενσούε, Βινίσιους, Σάντος, Ζαμπάλα, Λουντέμο (84' Ντε Βινσέντι), Ανουάρ, Ζαχίντ, Εντονγκαλά, Κλωναρίδης (58' Κατσαντώνης), Γκάρνερ (84' Μπεν Σαχάρ).

Ομόνοια (Χ. Μπεργκ): Φαμπιάνο, Σέχου, Χούμποτσαν (46' Λανγκ), Λούφτνερ, Λέτσιακς, Λοΐζου, Γκόμεθ (46' Γκόμες), Κούσουλος, Τιάγκο, Ασάντε (46' Τζιωνής), Τσέποβιτς (46' Ντούρις).

Σκόρερ: 51' Κλωναρίδης / 54' Τιάγκο.

Κίτρινες: 53' Γκάρνερ, 85' Μπεν Σαχάρ, 87' Ανουάρ / 27' Κούσουλος.

Διαιτητής: Βασίλης Δημητρίου.