ΑΕΛ – ΑΠΟΕΛ 0-3: Στο Τσίρειο είναι αλλιώς (vid)

Μεγάλη και ιστορική νίκη για το ΑΠΟΕΛ

Μεγάλη και καθαρή νίκη για το ΑΠΟΕΛ που παραμένει στην κορυφή τους βαθμολογικού πίνακα για άλλη μια αγωνιστική περνώντας άλλο ένα ντέρμπι αλώβητος από το Τσίρειο. Πλέον μετρά το εκπληκτικό τέσσερα στα τέσσερα μέσα στην Λεμεσό. Η ομάδα του Τραμετσάνι ήταν καλύτερη από την αρχή της αναμέτρησης και πήρε ένα δυνατό προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο. Η ΑΕΛ προσπάθησε να πιέσει στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου χωρίς όμως να καταφέρει να μπει ξανά στον αγώνα.

Πλέον το ΑΠΟΕΛ πάει στο +5 από τον Απόλλωνα και περιμένει την αυριανή αναμέτρηση για να δει αν θα μείνει έτσι η διαφορά.

Με πολύ καλό ρυθμό ξεκίνησε η αναμέτρηση. Η ΑΕΛ ήταν αυτή που βρήκε την πρώτη ευκαιρία με τον Χουράδο. Ο Ισπανός επιθετικός της ΑΕΛ έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με τον Βάτερμαν να ήταν στη σωστή θέση και να μπλοκάρει την μπάλα. Το ΑΠΟΕΛ απάντησε λίγα λεπτά αργότερα με το φάουλ του Νατέλ. Ο Βραζιλιάνος έκανε την σέντρα στην περιοχή από το φάουλ που κέρδισε η ομάδα του βρίσκοντας με συστημένη μπαλιά τον Καρλάο. Ο Βραζιλιάνος δεν κατάφερε να κάνει το κοντρόλ και απώλεσε μια μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα του. Στο 11ο λεπτό ο Νατέλ έκανε το γύρισμα στην περιοχή με τον Βοζίνια να απομακρύνει την μπάλα σε πρώτο χρόνο και τον Μοράις να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή, χωρίς στόχο όμως το σουτ του αρχηγού του ΑΠΟΕΛ. Στο 12ο λεπτό ο Βοζίνια έκανε λάθος απομάκρυνση της μπάλας από την μικρή του περιοχή του. Η μπάλα έφτασε στα πόδια του Νούνο Μοράις και με ένα δυνατό φαλτσαριστό σουτ νίκησε τον Βοζίνια που ήταν εκτός θέσης για το 1-0. Στο 29ο λεπτό είχαμε ένα σουτ από τον Λεάντρο Σίλβα με τον Βάτερμαν να ελέγχει την μπάλα. Το ΑΠΟΕΛ έφτασε πολύ κοντά στο δεύτερο τέρμα με τον Μπέζιακ. Ο Καζού έκανε το γύρισμα στην περιοχή με τον Μπέζιακ να βάζει την προβολή και τον Βοζίνια να απομακρύνει ενστικτωδώς την μπάλα σε κόρνερ. Στην συνέχεια της φάσης και ένα λεπτό αργότερα ο Καζού έκανε το σουτ με τον Βοζίνια να κάνει την ασταθή απόκρουση και τον Νικόλα Ιωάννου να κάνει το 0-2 από κοντά χωρίς κανένα πρόβλημα. Ένα πρώτο ημίχρονο όπου οι δυο ομάδες δεν πρόσφεραν αρκετή ποιότητα και θέαμα στο παιχνίδι. Το ΑΠΟΕΛ ήταν αποτελεσματικό και στις λιγοστές ευκαιρίες που του δόθηκαν κατάφερε να σκοράρει δυο τέρματα και να πάει με ένα πολύ καλό αποτέλεσμα στα αποδυτήρια.

Η ΑΕΛ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με μια πολύ καλή ευκαιρία. Ο Γουήλερ πάτησε περιοχή και έκανε το γύρισμα με τον Μακρή να προσπαθεί να στείλει την μπάλα στα δίκτυα αλλά το γύρισμα ήταν δυνατό. Το ΑΠΟΕΛ απάντησε μερικά λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα με τον Γιάκολις να κάνει το ψηλοκρεμαστό σουτ και την μπάλα να περνά λίγο πάνω από την εστία του Βοζίνια. Στο 51ο λεπτό ο Φιντέλις έκανε το σουτ με τον Βάτερμαν να αποκρούει σταθερά την μπάλα. Η ΑΕΛ κατάφερε να σκοράρει με τον Χουράδο 52ο λεπτό με τον βοηθό να καταλογίζει τον Ισπανό σε θέση οφ σαιντ λανθασμένα. Στο 61ο λεπτό ο Μοράις έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από την εστία του Βοζίνια. Στο 65ο λεπτό ο Μακρής προσπάθησε να νικήσει τον Βάτερμαν μέσα από την περιοχή ωστόσο δεν ήταν σε ισορροπία και έκανε τα πράγματα να φαίνονται πιο εύκολα για τον Βάτερμαν. Στο 77ο λεπτό ο Βιντιγκάλ είχε την ευκαιρία να βγει στην αντεπίθεση και φάτσα με τον Βοζίνια. Το κοντρόλ του νεαρού δεν ήταν και τόσο καλό δίνοντας έτσι την δυνατότητα στον Βοζίνια να απομακρύνει την μπάλα και τον κίνδυνο. Στο 87ο λεπτό ο Γιάκολις έκανε το γύρισμα στην περιοχή με τον Βιντιγκάλ να μην μπορεί να σκοράρει σε απόσταση αναπνοής από τον Βοζίνια και την εστία. Το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να σκοράρει και τρίτο τέρμα με τον Αλωνεύτη στο 90ο λεπτό.Ο Μοράις έκανε το γύρισμα στην περιοχή και τον Αλωνεύτη να προλαβαίνει τον Βοζίνια στην έξοδο και να κάνει με προβολή το 0-3.

Μεγάλη και δίκαιη νίκη για την ομάδα του Πάολο Τραμετσάνι που ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια του αγώνα. Η ΑΕΛ με την ήττα της πέρασε στην τέταρτη θέση για πρώτη φορά την φετινή χρονιά, ενώ το ΑΠΟΕΛ βρίσκεται στο +5 από τον Απόλλωνα που αγωνίζεται άυριο.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

ΑΕΛ: Πολύ καλό παιχνίδι έκανε ο Γουήλερ που κράτησε μακριά από την περιοχή της ΑΕΛ τον μεγάλο κίνδυνο που ήταν ο Τάμαρι

ΑΠΟΕΛ: Εξαιρετικό παιχνίδι από τον Γιάκολις που έκανε την καλύτερη του εμφάνιση με τα χρώματα του ΑΠΟΕΛ. Επίσης εκεί που χρειάζεται δηλώνει παρόν ο μεγάλος αρχηγός του ΑΠΟΕΛ, ο Νούνο Μοράις με ένα τέρμα και μια ασίστ ήταν από τους διακριθέντες

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

ΑΕΛ: Όχι και τόσο καλό παιχνίδι από Ντα Σίλβα που ήταν ο κινητήριος μοχλός της ομάδας του Κέρζκεζ. Δεν κατάφερε να τροφοδοτήσει σωστά τους επιθετικούς της ομάδας του. Κακό παιχνίδι έκανε και ο Βοζίνια που είχε μερίδιο ευθύνης στα τέρματα που πέτυχε το ΑΠΟΕΛ.

ΑΠΟΕΛ: -

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Πέντε αλλαγές στο αρχικό σχήμα και για τον Ντούσαν Κέρκεζ σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στον Απόλλωνα. Την θέση τους κατάφεραν να κρατήσουν οι Βοζίνια, Γκαστανιάγα, Αβραάμ, Ντα Σίλβα, Μακρής και Χουράδο. Ο Αντόνια πήρε τη θέση δεξιά στην άμυνα ενώ αριστερά ήταν ο Γουίλερ, Γκοντάλ και Γκαστανιάγα στο κέντρο της άμυνας. Στην συνέχεια Σίλβα και Φιντέλις ήταν στα χαφ με τον Ντα Σίλβα μπροστά τους. Ο Χουράδο στην κορυφή και οι Μακρής και Αβραάμ στα δύο επιθετικά άκρα.

ΑΠΟΕΛ (Πάολο Τραμετσάνι): Με πέντε αλλαγές σε σχέση με τον τελευταίο αγώνα παρέταξε την ομάδα του ο Τραμετσάνι. Ντε Βινσέντι, Φακινέτι, Μπάλογκ, Βιντιγκάλ, Μερκής και τη θέση τους πήραν οι Καζού, Γιάκολις, Νατέλ, Καρλάο, Μπέζιακ.Με τριάδα στην άμυνα για ακόμη μια φορά με τους Ιωάννου, Καρλάο και Βούρο. Σαν μπακ χαφ οι Καζού και Γιάκολις. Μοράις και Σοουζα στο χώρο του κέντρου και οι Νατέλ, Τάμαρι και Μπέζιακ τριάδα στην επίθεση

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Σε γενικές γραμμές ήταν καλή η διαιτησία του Τιμόθεου. Έκανε ένα πολύ μεγάλο λάθος στο τέρμα του Χουράδο που ακύρωσε λανθασμένα το τέρμα του Ισπανού.