ΑΠΟΕΛ: Ήταν «must» και το πήρε

Το «ηλίθιο» πέναλτι όπως το χαρακτήρισε ο Μιλόγεβιτς και η αντίδραση μετά το 1-1

Ο ΑΠΟΕΛ δυσκολεύτηκε στην Πάφο απέναντι στον Ακρίτα όμως κατάφερε να πάρει το τρίποντο και να επιστρέψει στα νικηφόρα αποτελέσματα στο πρωτάθλημα μετά από δυο σερί ισοπαλίες.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» μπήκαν αρκετά καλά στο παιχνίδι και είχαν τον έλεγχο στο πρώτο 45λεπτο. Ήρθε το γκολ του Κρέσπο από μια στημένη φάση στο 27’ και έδιωξε αρκετό από το άγχος που είχαν στα πόδια τους οι ποδοσφαιριστές, ωστόσο ο ΑΠΟΕΛ δεν κατάφερε να πετύχει ένα δεύτερο γκολ για να πάει με μεγάλο προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης ο ΑΠΟΕΛ μπήκε κάπως νωθρά στον αγώνα, με την ομάδα του Ακρίτα να παίρνει περισσότερες πρωτοβουλίες. Στο 69’ ο Νταουσβίλι μάρκαρε απρόσεκτα τον Γιαβριήλ, δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα από την άσπρη βούλα.

Ο ΑΠΟΕΛ έβγαλε αντίδραση στη συνέχεια, ανέβασε στροφές και κατάφερε να προηγηθεί εκ νέου στο παιχνίδι με τον Γιώργο Εφραίμ ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Ο 33χρονος Κύπριος άσος «ξελάσπωσε» την ομάδα του και ήταν εν εκ των κορυφαίων αλλά και συνάμα πολυτιμότερων παικτών της ομάδας του Μιλόγεβιτς. Άξιος συμπαραστάτης του Εφραίμ ήταν ο Σαρφό είχε μια αισθητά βελτιωμένη αγωνιστική παρουσία σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια. Από το παιχνίδι αποχώρησαν με πρόβλημα τραυματισμού οι Ντάλσιο και Καρώ.

Το παιχνίδι κόντρα στον Ακρίτα ήταν «must win» για την ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς, η οποία πήρε αυτό που έψαχνε και πλέον πηγαίνει στα δυο επερχόμενα ντέρμπι με AEK και Απόλλων με τις καλύτερες δυνατές προϋποθέσεις, θέλοντας να δώσει συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα.