ΑΠΟΕΛ: Λάθος προσέγγιση... να μη χαθεί η συγκέντρωση

Οι «γαλαζοκίτρινοι» καλούνται να κάνουν την αυτοκριτική τους και να επανέλθουν

Στραβοπάτησε στην εκκίνηση των πλέι οφ το ΑΠΟΕΛ που «κόλλησε» στο 1-1 στο χθεσινό «αιώνιο» ντέρμπι κόντρα στην Ομόνοια. Οι «γαλαζοκίτρινοι» με τον βαθμό που πήραν έφθασαν τους 60 βαθμούς, τρεις πίσω από την δεύτερη ΑΕΚ που έχει αγώνα λιγότερο.

Η χθεσινή εμφάνιση της ομάδας του Βλάνταν Μιλόγεβιτς ήταν σε γενικότερο βαθμό κάτω του μετρίου και γι’ αυτό δεν κατάφερε να φύγει με το τρίποντο με το οποίο θα είχε την ευκαιρία να διατηρήσει το «μαξιλαράκι» ασφαλείας από την ομάδα της Λάρνακας. Τα κίνητρα για μια νίκη στο χθεσινό «αιώνιο» ήταν πολλά (και σίγουρα πιο πολλά από αυτά του αντιπάλου), ωστόσο η ομάδα ήταν κατώτερη των περιστάσεων.

Το γκολ του Κρέσπο στα τελευταία λεπτά του Α’ μέρους έδωσε την ευκαιρία στο ΑΠΟΕΛ να πάει με το προβάδισμα στην επανάληψη και να διαμορφώσει ανάλογα το πλάνο του προκειμένου να πάρει τη νίκη.

Αντ’ αυτού, στο Β’ ημίχρονο οι «γαλαζοκίτρινοι» έδωσαν χώρο στον αντίπαλο, οπισθοχώρησαν στο δικό τους μισό και μοιραία δέχθηκαν την ισοφάριση στο 86’. Η τακτική που ακολούθησε η ομάδα στο δεύτερο 45λεπτο αποδείχθηκε λανθασμένη αφού η Ομόνοια από ένα σημείο και έπειτα, έλεγξε το παιχνίδι και με τις κερδισμένες μπάλες στην μεσαία γραμμή, είχε τη δυνατότητα να ανανεώνει με συχνότητα τις επιθέσεις της.

Φυσικά η φρεσκάδα που ομολογουμένως έλειπε στο Β’ μέρος, απορρέει και από τα πολλά αγωνιστικά προβλήματα που έχει η ομάδα του Μιλόγεβιτς αφού παίκτες «κλειδιά» που βρίσκονταν στον πάγκο, δεν ήταν σε θέση να αγωνιστούν. Ποδοσφαιριστές όπως ο Μπεν και ο Δώνης που μόνο με την παρουσία τους ανεβάζουν επίπεδο την ομάδα και χθες ήταν… απόντες.

Όπως και να έχει, οι «γαλαζοκίτρινοι» καλούνται να κάνουν την αυτοκριτική τους και να ξεχάσουν όσο πιο γρήγορα γίνεται την χθεσινή εμφάνιση και να εστιάσουν στην επερχόμενη - πολύ δύσκολη αναμέτρηση με την Πάφο μέσα στο ΓΣΠ.

Μοναδικό ζητούμενο για το ΑΠΟΕΛ είναι να παραμείνει στην κορυφή και οι ποδοσφαιριστές θα πρέπει να δώσουν το μάξιμουμ των δυνατοτήτων τους, για να επιτευχθεί ο μεγάλος στόχος.