ΑΠΟΕΛ: Πρώτη απώλεια βαθμών για την Σεβίλλη

Εξήλθε ισόπαλη 1-1 με την Θέλτα

Η αντίπαλος του ΑΠΟΕΛ στους ομίλους του Europa League, Σεβίλλη, ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Θέλτα στο «Ramón Sánchez-Pizjuán» με την ομάδα του Λοπετέγκι να χάνει τους πρώτους της βαθμούς για φέτος μετά το 2/2 στις πρώτες αγωνιστικές.

Η Θέλτα χωρίς να είναι καλύτερη των Σεβιγιάνων κατάφερε και κράτησε το μηδέν μέχρι το 80'. Εκεί, οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ που κατά πολλούς θα τους χάριζε και τη νίκη ωστόσο οι Γαλιθιάνοι στην πρώτη πολλή μεγάλη ευκαιρία που δημιούργησαν, έφεραν το ματς στα ίσα φεύγοντας από την Ανδαλουσία με το βαθμό.

Η Σεβίλλη είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 7' με κεφαλιά του Ντε Γιόνγκ, μετά από σέντρα του Νάβας, που μπλόκαρε ο Ρουμπέν Μπλάνκο. Ένα λεπτό αργότερα σουτ του Ζορντάν, πέρασε λίγο έξω. Στο 23' οι γηπεδούχοι απείλησαν και πάλι με σουτ του Νολίτο που απέκρουσε ο Μπλάνκο. Στο 42' η Σεβίλλη είχε νέα ευκαιρία με τον Ρεγκιλόν να βγάζει σέντρα για τον Ελ Χανταντί που έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Μπλάνκο απέκρουσε.

Στην πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 80' (!) και ενώ μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν είχε συμβεί τίποτα το αξιόλογο, η Σεβίλλη άνοιξε το σκορ με εξαιρετική κεφαλιά του Φράνκο Βάθκεθ, μετά από φάουλ του Μπανέγα. Τέσσερα λεπτά αργότερα η Θέλτα έφερε το ματς στα ίσα με τον Σάντι Μίνα να περνά ωραία για τον Ντένις Σουάρεθ που μέσα από την περιοχή σούταρε κάνοντας το 1-1.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Βάτσλικ, Χασούς Νάβας, Ρεγκιλόν, Καρίσο, Ντιέγκο Κάρλος, Μπανέγα, Ζορντάν (70' Φράνκο Βάθκεθ), Φερνάντο, Νολίτο (79' Ρόνι Λόπεθ), Ντε Γιόνγκ, Ελ Χανταντί (55' Μπράιαν Χιλ)

ΘΕΛΤΑ: Ρουμπέν Μπλάνκο, Αϊντό, Ολάθα, Κέβιν Βάθκεθ (65' Ούγκο Μάγιο), Αραούχο (76' Νταβίντ Κόστας), Λομπότκα, Ντένις Σουάρεθ, Μπράιθ Μέντεθ, Μπελτράν, Φερνάντες (54' Σάντι Μίνα), Ιάγο Άσπας