ΑΠΟΕΛ: Θόλωσε το μυαλό η κούραση

Δεν είχε τη φρεσκάδα που είχε στα προηγούμενα παιχνίδια

Γιώργος Παττίχης

Παρότι προηγήθηκε δυο φορές στο παιχνίδι, ο ΑΠΟΕΛ δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη μένοντας στο 2-2 με την ΑΕΚ στο ΓΣΠ.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» δεν είχαν τη φρεσκάδα που είχαν στα προηγούμενα παιχνίδια και αυτό φάνηκε ιδιαίτερα στα τελευταία λεπτά του ντέρμπι, όπου οι παίκτες του Ρικάρντο Σα Πίντο έμειναν από δυνάμεις με αποτέλεσμα να μην μπορέσουν να κρατήσουν το προβάδισμα που απέκτησαν δυο φορές.

Πέρα από το κομμάτι της κούρασης, ο ΑΠΟΕΛ πλήρωσε και την αστοχία του καθώς είχε τις ευκαιρίες για να πάρει προβάδισμα δυο τερμάτων, τις οποίες δεν κατάφερε να αξιοποιήσει.

Ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε αρκετά καλά στο παιχνίδι δείχνοντας την αποφασιστικότητα του να κερδίσει έναν πολύ σημαντικό αγώνα με έναν από τους βασικούς αντίπαλους του για τον τίτλο. Πήρε προβάδισμα, νωρίς (στο 4’) και στην συνέχεια επέλεξε να παίξει συντηρητικά αφήνοντας στους φιλοξενούμενους την κατοχή της μπάλας αλλά χωρίς να κινδυνέψει ιδιαίτερα. Αντίθετα ήταν οι γταλαζοκίτρινοι που έχασαν δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες για να φτάσουν σε δεύτερο τέρμα με τους Βιγιαφάνες (9’) και τον Κβιλιτάια (44’).

Η ΑΕΚ έπαιξε με τριάδα πίσω και ήταν πολύ ισχυρή στη μεσαία γραμμή, με τετράδα παικτών κάτι που της επέτρεπε να φτάνει εύκολα έξω από τη μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων οι οποίοι όμως αμύνονταν σωστά και με ψυχραιμία με αποτέλεσμα οι κιτρινοπράσινοι να δημιουργήσουν την πρώτη τους τελική μόλις στο 38’ (άστοχο σουτ του Γκαρσία).

Στα πρώτα λεπτά του Β’ ημιχρόνου είδαμε το ίδιο σκηνικό με την ΑΕΚ να κρατά περισσότερο μπάλα κα τον ΑΠΟΕΛ να κλείνει καλά τους χώρους και να είναι πολύ επικίνδυνο στις αντεπιθέσεις του χάνοντας δύο ακόμα μεγάλες ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα τέρματα του. Στο 52’ σε εξαιρετικό σουτ του Ντάλσιο η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι ενώ λίγο αργότερα, στο 56’ κεφαλιά του Τσεμπάκ από πολύ κοντά έκοψε στην γραμμή του τέρματος ο Γκαρσία.

Στο τελευταίο τέταρτο η ΑΕΚ έριξε όλες τις δυνάμεις της στην επίθεση και κατάφερε στο 77’ να φτάσει στην ισοφάριση. Ο Πέτροβιτς στο 82’ έδωσε ξανά προβάδισμα στον ΑΠΟΕΛ αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν εκ νέου, τέσσερα λεπτά αργότερα. Στα πέντε λεπτά των καθυστερήσεων το σκορ έμεινε αναλλοίωτο παρά το ότι και οι δύο ομάδες πάλεψαν μέχρι το τελικό σφύριγμα για τη νίκη.

Ο Κβιλιτάια ξεχώρισε με το πάθος και τις πολλές κερδισμένες μπάλες. Του έλειψε μόνο το γκολ. Ο Κονσταντίνοφ συνείσφερε πολλά στις αναχαιτίσεις των αντιπάλων. Ο Ντάλσιο είχε στο ενεργητικό του εξαιρετικές προσπάθειες. Πολύ καλοί ήταν όσο είχαν δυνάμεις οι Μαρκίνιος και Βιγιαφάνες, με τον Αργεντινό να χάνει στο 9’ την ευκαιρία του αγώνα.