ΑΠΟΕΛ: Το τέταρτο…φωτιά

Όταν φορτσάρει η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή

Ο ΑΠΟΕΛ διαθέτει τη 2η πιο παραγωγική επίθεση του πρωταθλήματος με 43 γκολ σε 28 παιχνίδια (1η είναι η Ανόρθωση με 45 γκολ).

Οι «γαλαζοκίτρινοι» σκοράρουν κατά μέσο 1.54 γκολ ανά αγώνα. Από τα 43 γκολ που πέτυχε η ομάδα του Αυγουστή συνολικά, τα 30 σημειώθηκαν στο 2ο ημίχρονο. Δηλαδή, το 69.8 % των τερμάτων του ΑΠΟΕΛ σημειώθηκαν στην επανάληψη.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το πιο παραγωγικό 15λεπτο των «γαλαζοκιτρίνων» είναι το 76-90, διάστημα στο οποίο σημείωσαν 14 γκολ. Αυτό το νούμερο μεταφράζεται στο ποσοστό του 32.6%. Ουσιαστικά ΑΠΟΕΛ πέτυχε το 1/3 των τερμάτων του στο τελευταίο 15λεπτο.

Οι πιο πάνω αριθμοί δείχνουν ότι η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή φορτσάρει και γίνεται πιο παραγωγική στο 2ο ημίχρονο και πολύ περισσότερο στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο των αγώνων, διάστημα στο οποίο έχει πετύχει πολύ σημαντικά γκολ που έχουν φέρει βαθμούς στην ομάδα.