ΑΠΟΕΛ – Σουτζέσκα 3-0: Έθελξε, άρεσε, προκρίθηκε

Χατ – τρικ στο πρώτο επίσημο του αγώνα ο Πάβλοβιτς

Το ΑΠΟΕΛ μετέτρεψε τον επαναληπτικό απέναντι στην Σουτζέσκα σε αγώνα επίδειξης. Οι «γαλαζοκίτρινοι» με κορυφαίους τους Τάμαρι που σέρβιρε και Πάβλοβιτς που σκόραρε κατά ριπάς πήραν την εύκολη και άνετη νίκη απέναντι στους πρωταθλητές Μαυροβουνίου με 3-0.

Μια αναμέτρηση όπου το πιο σημαντικό που βγήκε ήταν ότι η ποδοσφαιριστές του Τραμετσάνι ευχαρίστησαν τον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο με την εκπληκτική απόδοσή τους. Ένα ΑΠΟΕΛ με εξαιρετικούς αυτοματισμούς, αλληλεπικαλύψεις σε άμυνα και κέντρο και ένα εκπληκτικό Πάβλοβιτς που μετέτρεψε σε προσωπικό του σόου τον σημερινό αγώνα σκοράροντας χατ-τρικ.

Ένα σοβαρό ΑΠΟΕΛ, σωστό δομημένο στον αγωνιστικό χώρο πιστώνοντας εύσημα στον Πάολιο Τραμετσάνι για τις εσωτερικές αλλαγές που έκανε. Σαφώς καλύτερη επιλογή του Μάτιτς που βοήθησε στον αμυντικό τομέα. Λίγα και καλά τα ανεβάσματα από τον Γιάκολιτς και εξαιρετικά κινητικός ο Μιχαήλοβιτς. Ηγέτης ο Ντε Βινσέντι, κανόνι ο Πάβλοβιτς και άπιαστος ο Τάμαρι.

Πλέον οι πρωταθλητές μας περιμένουν τον αυριανό (31/7) αγώνα της Καραμπάχ απέναντι στην Ντάνταλκ (1-1 ο πρώτος) αγώνας για να μάθουν αντίπαλο.

Αποφασισμένοι βγήκαν οι «γαλαζοκίτρινοι» του Πάολο Τραμετσάνι να καθαρίσουν την υπόθεση πρόκριση από το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Η Σουτζέσκα ήταν η ομάδα που απείλησε για πρώτη φορά στην αναμέτρηση στο 3ο λεπτό όταν ο Όσμαλιτς πάτησε περιοχή, αλλά ο Γιάκολις ήταν σωστά τοποθετημένος και τον ανέκοψε. Έπειτα τα ηνία του αγώνα ανέλαβε ο ΑΠΟΕΛ με πρωταγωνιστή τον Πάβλοβιτς. Στο 13' ο Τάμαρι με την επιμονή του κέρδισε την μπάλα μέσα από την περιοχή, κάνοντας ωστόσο ένα αδύναμο πλασέ. Η μπάλα κόντραρε σε πόδια αμυνόμενου, φτάνοντας στον Πάβλοβιτς όπου με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ. Στο 16ο λεπτό ο Γιάκολις έκανε το δυνατό γύρισμα στην περιοχή με τον Μιχαήλοβιτς να προσπαθεί να επαναφέρει την μπάλα εκ νέου, αλλά το γύρισμα του ήταν αδύναμο. Στο 25ο λεπτό ο Πάβλοβιτς σκόραρε και δεύτερο τέρμα καθαρίζοντας ουσιαστικά την υπόθεση πρόκριση. Ο Τάμαρι και πάλι μέσα από την περιοχή έδωσε στον Σέρβο όπου με υποδειγματικό πλασέ σκόραρε το δεύτερο τέρμα για το ΑΠΟΕΛ. Στο 28ο λεπτό και πάλι ο Τάμαρι έδωσε στον Γιάκολις που έκανε το σουτ πλάγια από την περιοχή του Γκίλγεν με την μπάλα να περνά δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα της Σουτζέσκα. Το ΑΠΟΕΛ ήταν πολύ ουσιαστικό στο πρώτο ημίχρονο και έκανε αυτό που έπρεπε, καθαρίζοντας την υπόθεση πρόκριση.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς αλλαγές για τις δυο ομάδες. Οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν η ομάδα που ήταν καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο κα έλεγχε τον ρυθμό του αγώνα, χωρίς να απειληθεί ουσιαστικά. Η πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη ήταν στο 55ο λεπτό. Ο Ντε Βινσέντι βρήκε τον χώρο κάνοντας το δυνατό σουτ με τον Γκίλγεν να αποκρούει την μπάλα όπως όπως. Στην συνέχεια της φάσης ο Μάτιτς έκανε δεύτερο σουτ με τον τερματοφύλακα της Σουτζέσκα να ελέγχει την φάση. Το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να σκοράρει και τρίτο τέρμα και πάλι με τον Πάβλοβιτς. Ο Σέρβος πήρε την κεφαλιά από την σέντρα του Μιχαήλοβιτς με την μπάλα να χτυπά στον Νέτιτς και τον φορ του ΑΠΟΕΛ παίρνει το ριμπάουντ και με πλασέ να κάνει το 3-0. Από εκεί και πέρα οι «γαλαζοκίτρινοι» έριξαν τον ρυθμό τους ελέγχοντας τον αγώνα κατά κράτος. Το ΑΠΟΕΛ λίγο έλειψε να σκοράρει και τέταρτο τέρμα με τον Τάμαρι να αδυνατεί να σκοράρει προ κενής εστίας στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρηση. Μάλιστα ο Ιορδανός αποχώρησε τραυματίας από την αναμέτρηση.

H TAYTOTHTA TOY ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

ΑΠΟΕΛ (Πάολο Τραμετσάνι): Μπέλετς, Ιωάννου, Σάβιτς (Μερκής 76'), Βούρος, Μιχαήλοβιτς, Μάτιτς, Γκέντζογλου (Άλεφ 78'), Ντε Βινσέντι, Τάμαρι, Πάβλοβιτς (Μπέζιακ 70'), Γιάκολιτς

Σουτζέσκα (Νίκολα Ρακόγεβιτς): Γκίλτζεν, Σίγκερ, Νέτιτς, Σοφράνατς, Μπουλάτοβιτς, Γιάνκοβιτς, Μπουμπάνχα, Κοτζάσεβιτς, Μάρουσιτς (Σέτκοβιτς 60'), Όσμαλιτς (Βλαϊσάγεβιτς 71'), Μπόζοβιτς (Νίκολιτς 67').

Διαιτητής: Ρόι Ρέινσχρειμπερ (Ισραήλ)

Σκόρερ: Πάβλοβιτς 13',25',66' /-

Κίτρινες: Ντε Βινσέντι / Γιάνκοβιτς