«Δόξα» σοι ο Θεός...

Επιτέλους νίκη για τον ΑΠΟΕΛ!

Επιστροφή στις νίκες για τον ΑΠΟΕΛ καθώς επικράτησε της Δόξας με 2-0 στο ΓΣΠ για την εξ αναβολής αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος CYTA. Τα γκολ για την ομάδα του Μικ Μακάρθι σημείωσαν στο 2ο ημίχρονο οι Μερκής με κεφαλιά και Ζαχίντ με εκτέλεση πέναλτι. Καλό ματς από πλευράς Δόξας, περιόρισε όσο μπόρεσε τον αντίπαλο της.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό και την Δόξα να κρατάει περισσότερο την μπάλα.

Στο 19’ είδαμε την πρώτη τελική στο παιχνίδι, με το μακρινό σουτ του Γένσεν αλλά η μπάλα πέρασε εκτός. Στο 30’ ήταν η σειρά του Ατζίλι να επιχειρήσει μακρινό σουτ αλλά ήταν κι αυτό άστοχο, με την Δόξα να κλείνει γενικά πολύ καλά τους χώρους και να μην αφήνει το ΑΠΟΕΛ να γίνει απειλητικό.

Στο 40’ ο ΑΠΟΕΛ έφτασε πολύ κοντά στο γκολ με το πλασέ του Ντονγκαλά εντός περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε για πολύ λίγο εκτός.

Στο 57’ ο ΑΠΟΕΛ άνοιξε το σκορ στο παιχνίδι με τον Μερκή ο οποίος έπιασε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Ζαχίντ και έκανε το 1-0. Στο 64’ ο Ζαχίντ διπλασίασε τα τέρματα του ΑΠΟΕΛ μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι το οποίος ο ίδιος κέρδισε.

Στο 79’ ο Ντονγκαλά μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ αλλά ο τερματοφύλακας της Δόξας έσωσε με τα πόδια.

Δεν άλλαξε κάτι μέχρι τέλους και ο ΑΠΟΕΛ επέστρεψε στις νίκες.

ΑΠΟΕΛ: Σίλβα, Ζεράλδες, Σιέλης, Μερκής, Ζόρζε, Γένσεν, Ζαχίντ (Λουντέμο 60'), Ατζίλι, Εντογκαλά (Γαβριήλ 83'), Κλωναρίδης, Νούχιου

Δόξα: Σισκόφσκι, Πάντιτς, Εγγλέζου, Μουκτάρης, Ολιβέιρα, Σαντίκ (Κίκας 36'), Οικονομίδης, Κάρλος (Φιρμίνο 69'), Τραιτσέφσκι, Αμπουμπακάρ, Μέσκα

Σκόρερς: Μερκής /-

Κίτρινες Κάρτες:  Ντονγκαλά, Σιέλης / Πάντιτς