Η αλληλοεξουδετέρωση κράτησε «γαλάζια» την κορυφή

Συμβιβάστηκαν σε μια «ανεπιθύμητη» ισοπαλία ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ

ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ έμειναν στην ισοπαλία και το 1-1 στο ΓΣΠ, σε αγώνα που έγινε στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Β’ φάσης του πρωταθλήματος. Οι «γαλαζοκίτρινοι» άνοιξαν το σκορ με τον Μάγκλιτσα στο 26’ ενώ η ΑΕΚ ισοφάρισε στο 36’ με τον Άνχελ Γκαρθία. Οι δύο ομάδες συμβιβάστηκαν με τον ένα βαθμό της ισοπαλίας.

Οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά δυνατά στο ντέρμπι και αμφότερες έχασαν από μία κλασσική ευκαιρία πριν το πρώτο δεκαπεντάλεπτο.

Πρώτος απείλησε ο ΑΠΟΕΛ στο 9’. Μετά από ολιγωρία στην άμυνα των φιλοξενούμενων, ο Μάγκλιτσα σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Ντανίλο ο οποίος έκανε το πλασέ αλλά ο Τόμοβιτς έδιωξε προτού η μπάλα φτάσει στα δίκτυα.

Τρία λεπτά αργότερα, και συγκεκριμένα στο 12’, η ΑΕΚ έχασε καλή ευκαιρία με τον Φαράζ ο οποίος βρέθηκε φάτσα με τον Μιχαήλ αλλά έστειλε την μπάλα πολύ ψηλά, πάνω από τα δοκάρια.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και είχαν κατοχή όμως οι «γαλαζοκίτρινοι» κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 26’ με τον Μάγκλιτσα. Ο Λέο Νατέλ έκανε την σέντρα από τα αριστερά και ο Κροάτης με υποδειγματική κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν και δέκα λεπτά αργότερα ισοφάρισαν με κεφαλιά του Άνχελ Γκαρθία μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λέδες.

Στο 41’ η ΑΕΚ έφτασε κοντά και σε δεύτερο γκολ με τον Γκιούρτσο. Ο Μαγυάρος έκανε το πλασέ από πλάγια αριστερά αλλά δεν βρήκε στόχο.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Νατέλ επιχείρησε να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ αλλά ο Τούμπας μάζεψε σταθερά.

Το τέλος του πρώτου μέρους βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 1-1.

Στο δεύτερο μέρος, οι «γαλαζοκίτρινοι» μπήκαν πιο δυνατά και έδειξαν διάθεση να επιτεθούν. Παρ’ όλα αυτά δυσκολεύτηκαν πάρα πολύ στο δημιουργικό κομμάτι και δεν μπορούσαν να διασπάσουν την άμυνα της ΑΕΚ.

Η πρώτη φάση στην επανάληψη ήρθε στο 67’ και ήταν για τον ΑΠΟΕΛ. Μετά από κομπίνα σε φάουλ, ο Θεοδώρου έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Τούμπας απέκρουσε σωτήρια.

Στο 72’, οι γηπεδούχοι κατέγραψαν άλλη μία τελική προσπάθεια. Ο Φακούντο Σαμπάλα έκανε το σουτ εκτός περιοχής αλλά ο κίπερ της ΑΕΚ μάζεψε σχετικά εύκολα.

Η ομάδα του Νταβίντ Μπαντία έχασε μοναδική ευκαιρία με τον Ρόμο στο 89’ για να φύγει με τη νίκη. Ο Βενεζουελάνος βρέθηκε μπροστά από τον Μιχαήλ αλλά το σουτ του ήταν πολύ άστοχο.

Οι δύο ομάδες έμειναν στην ισοπαλία και συμβιβάστηκαν με τον ένα βαθμό.

ΑΠΟΕΛ (Αυγουστή): Μιχαήλ, Πέδρο, Έσελινγκ, Βινίσιους, Σαμπάλα, Σόουζα, Σαρφό, Ντανίλο (54' Οκριασβίλι), Θεοδώρου (69' Εφραίμ), Νατέλ (88' Σατσιάς), Μάγκλιτσα

ΑΕΚ (Μπαντία): Toύμπας, Λέδες, Τρισκόφσκι (87' Λαμπόικο), Φαράζ (61' Ακοράν), Γκαρθία (87' Τάντι), Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες, Τόμοβιτς, Γκιούρτσο, Μάμας (74' Εσπινόσα), Άλτμαν (61' Ρόμο)

Σκόρερ: 26' Μάγκλιτσα / 36' Γκαρθία

Κίτρινες κάρτες: 56' Θεοδώρου, 59' Οκριασβίλι, Σαμπάλα 90+2' / 41' Μάμας, 45+2' Γκαρθία

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Simone Sozza

VAR: Rosario Abisso