Καρέ νικών με Βλάνταν… στάσιμη η Ένωση

Τέταρτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πρωταθλήματος, με τον Σέρβο προπονητή στο πάγκο του για τον ΑΠΟΕΛ, που κέρδισε τους «βυσσινί» με 2-0

Συνέχισε το νικηφόρο του σερί το ΑΠΟΕΛ που επικράτησε με 2-0 της ΕΝΠ στο ΓΣΠ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν την υπεροχή στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, έβαλαν πίεση στον αντίπαλο στο δικό του μισό και στο τέλος της ημέρας κατάφεραν να προσθέσουν ακόμη τρεις βαθμούς στο «τσουβάλι» τους. Τα γκολ της αναμέτρησης πετύχαν οι Δώνης 4’ και Σαρφό 90+3’.

Με γρήγορο ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στο ΓΣΠ με το ΑΠΟΕΛ να κρατάει την μπάλα και την ΕΝΠ να θέλει να γίνει απειλητική στην κόντρα.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήταν για τους φιλοξενούμενους μόλις στο 1ο λεπτό, με τον Λαμί να παίρνει την μπάλα από τα αριστερά της περιοχής, να κάνει το σουτ το οποίο κατέληξε στην εξωτερική μεριά των δικτυών του Μπέλετς.

Τρία λεπτά μετά, μόλις στην πρώτη τους επίσκεψη στην περιοχή του Κόστιτς, οι «γαλαζοκίτρινοι» άνοιξαν το σκορ με τον Μαγκλιτσα να κάνει την γυριστή κεφαλιά από το κόρνερ του Βιγιαφάνες και τον Δώνη, βρισκόμενος μόνος στο δεύτερο δοκάρι, να σπρώχνει την μπάλα στα δίκτυα.

Η ομάδα του Μιλόγεβιτς, συνέχισε να έχει την υπεροχή και έχασε καλή ευκαιρία στο 18’, με την απευθείας εκτέλεση του Βιγιαφάνες να περνάει εκατοστά δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κόστιτς.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με τους γηπεδούχους να γυροφέρνουν την μπάλα έξω από την περιοχή της ΕΝΠ, χωρίς ωστόσο να απειλήσουν περεταίρω την αντίπαλη εστία.

Στο 44’, τα δεδομένα στην αναμέτρηση άλλαξαν με τον Έχμαν να δέχεται την κόκκινη κάρτα αφού πρόταξε τις σχάρες πάνω στον Μαρκίνιος.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το ΑΠΟΕΛ να έχει το προβάδισμα και την αριθμητική υπεροχή.

Με το ίδιο σκηνικό όπως και στο Α’ μέρος ξεκίνησε η επανάληψη στο ΓΣΠ, με το ΑΠΟΕΛ να ελέγχει τον ρυθμό και την ΕΝΠ αν περιμένει στο δικό της μισό.

Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος άνηκε στους γηπεδούχους στο 56’, με τον Δώνη να κάνει την σέντρα από τα δεξιά, τον Μαρκίνιος να παίρνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και την μπάλα να περνάει λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κόστιτς.

Η αναμέτρηση συνεχίστηκε με δυνατές μονομαχίες, ένταση και πάθος που δεν επέτρεψαν στο παιχνίδι να πάρει γρήγορο ρυθμό.

Στο 76’ η ομάδα του Μιλόγεβιτς απείλησε μετά από ώρα, με τον Ηλία να συγκλίνει από τα δεξιά, να κάνε το σουτ που πέρασε μόλις άουτ.

Οκτώ λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι έχασαν την μεγαλύτερη τους ευκαιρία στον αγώνα, με την μακρινή εκτέλεση φάουλ του Γεβρέμοβιτς να βρίσκει στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του ΑΠΟΕΛ.

Στο 90’ οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να τελειώσουν μια και καλή το παιχνίδι, με τον Μπλουμ να βγάζει τον Ηλία απέναντι από τον Κόστιτς, ο Κύπριος φορ να περνά τον αντίπαλο πορτιέρο, και από πλαγία θέση να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι!

Τρία λεπτά μετά όμως ο Σαρφό με μια επέλαση από τα δεξιά, βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα της ΕΝΠ, πλάσαρε εύστοχα και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

ΑΠΟΕΛ (Μιλόγεβιτς): Μπέλετς (70' Χριστοδούλου), Ντβάλι, Μάγκλιτσα (70' Ηλία), Τσεμπάκ, Κρέσπο, Βιγιαφάνες, Ντάλσιο (60' Κονσταντίνοφ), Μαρκίνιος, Γουίλερ, Σαρφό, Δώνης (70' Εφραίμ)

ΕΝΠ (Σατσιάς): Κόστιτς, Κορσιά (46 Ντρέκσα), Σίλβα, Έχμαν, Μέιρα, Γεβρέμοβιτς, Κωνσταντίνου (46' Βούκσεβιτς), Κατσιαρής (80' Λόπεζ), Βουκσένοβιτς (70' Ρουσιάς), Κοτσώνης, Λαμί (64' Ντιαβαρά).

Σκόρερ: 4' Δώνης, 90+3' Σαρφό / -

Κίτρινες: 32' Τσεμπάκ, 67' Δώνης / -

Κόκκινες: - /44' Έχμαν

Διαιτητής: Κυριάκος Αθανασίου

VAR: Φωτίου Κωνσταντίνος