«Καθάρισε» με τεσσάρα και βλέπει ΑΕΚ (vid)

Ο φετινός «νόμος» του ΓΣΠ ίσχυσε και στο ματς με την Καρμιώτισσα για τον ΑΠΟΕΛ

Άνοιξε ξανά τις αποστάσεις ο ΑΠΟΕΛ! Κάνοντας ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα της Λευκωσίας «καθάρισε» με 4-1 την Καρμιώτισσα στο ΓΣΠ και έφτασε σε 3η σερί νίκη στο πρωτάθλημα.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για την ομάδα του Ρικάρντο Σα Πίντο ήταν οι Ντάλσιο και Μαρκίνιος. Ο πρώτος πέτυχε δυο γκολ τα οποία σέρβιρε ο δεύτερος. Πολύ καλή παρουσία είχε επίσης και ο Εντονγκαλά.

Το επίσημο του ντεμπούτο πραγματοποίησε ο Μεχρί ο οποίος πρόλαβε να μοιράσει και μια ασίστ στον Κονσταντίνοφ. Το άλλο γκολ για τους «γαλαζοκίτρινους» πέτυχε ο Σατσιάς.

Ο φετινός «νόμος» του ΓΣΠ ίσχυσε και στο ματς με την Καρμιώτισσα για τον ΑΠΟΕΛ, με τους «γαλαζοκίτρινους» να μετρούν δέκα νίκες και μόλις μια ισοπαλία στην έδρα τους μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα της Λευκωσίας έφτασε τους 51 βαθμούς και άνοιξε εκ νέου την απόσταση από Άρη και ΑΕΚ στους 4 και 6 βαθμούς αντίστοιχα.

Πλέον, ο ΑΠΟΕΛ στρέφει την προσοχή του στο πολύ μεγάλο παιχνίδι με την ΑΕΚ που είναι προγραμματισμένο για την ερχόμενη Δευτέρα στο ΓΣΠ.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο πρώτο 15λεπτο του αγώνα η μπάλα ταλαιπωρήθηκε στο χώρο της μεσαίας γραμμής. Η πρώτη τελική στο ματς καταγράφηκε στο 17ο λεπτό για την Καρμιώτισσα. Ο Κοβάσεβιτς έκανε το γύρισμα στην περιοχή, ο Ρόσσι έπιασε ένα άψυχο πλασέ με τη μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Μπέλετς. Στο 20’ ο Μαρκίνιος έπιασε ένα δυνατό σουτ, με τη μπάλα να χτυπά στην πλάτη του Παουλάβετς και να φεύγει σε κόρνερ. Στο 27’ ο Εντονγκαλά δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση όμως δεν βρήκε στόχο. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ απώλεσε μια πολύ καλή ευκαιρία. Ο Μαρκίνιος ελίχθηκε όμορφα μέσα στην περιοχή, έβγαλε τη σέντρα στον Βιγιαφάνιες, ο οποίος έκανε την κεφαλιά από πολύ πλεονεκτική θέση χωρίς να βρει στόχο.

Στο 34’ ο ΑΠΟΕΛ πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Ντάλσιο, ο οποίος νίκησε τον Άντος με πλασαριστό σουτ εκτός περιοχής έπειτα από στρώσιμο του Μαρκίνιος. Η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε για πολλά λεπτά καθώς στο 37’ η Καρμιώτισσα ισοφάρισε με κοντινό πλασέ του Κατσαντώνη έπειτα από λάθος απομάκρυνση του Ντάλσιο και ολιγωρία στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ. Στο 45’ ο Μαρκίνιος έκανε μια όμορφη κάθετη στον Ντάλσιο μέσα στην περιοχή όμως ο τελευταίος νικήθηκε από τον Άντος, ο οποίος απόκρουσε το πλασέ του μέσου του ΑΠΟΕΛ. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένα άστοχο σουτ του Ντβάλι έξω από την περιοχή.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ από πλευράς ΑΠΟΕΛ στο 49ο λεπτό. Ο Σούσιτς έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, ο Βιγιαφάνιες άφησε έξυπνα τη μπάλα να περάσει και ο Σατσιάς νίκησε τον Άντος με ένα πολύ δυνατό σουτ εντός περιοχής. Πέντε λεπτά αργότερα ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε και τρίτο γκολ. Ο Μαρκίνιος έβγαλε τον Ντάλσιο απέναντι στον Άντος με μια εξαιρετική κάθετη, με τον τελευταίο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με πλασέ. Στο 62’ ο Βιγιαφάνιες έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή όμως η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Στο 71’ ο Κονσταντίνοφ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1. Ο Βούλγαρος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά έπειτα από καλοζυγισμένη σέντρα του Μεχρί από τα δεξιά. Στο 82’ ο Τσεπάκ απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ όμως ο Άντος ήταν σε ετοιμότητα και απόκρουσε δύσκολα σε κόρνερ. Στο 84’ ο Δώνης έπιασε το πλασέ μέσα από την περιοχή όμως ο Άντος απόκρουσε κόρνερ. Το 4-1 έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

ΓΚΟΛ: 34' και 54' Ντάλσιο, 49' Σατσιάς, 71' Κονσταντίνοφ - 37' Κατσαντώνης

ΑΠΟΕΛ (Ρικάρντο Σα Πίντο): Μπέλετς, Σατσιάς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Σούσιτς (71' Τσεπάκ), Κονσταντίνοφ, Ντάλσιο, Βιγιαφάνιες (66' Μεχρί), Μαρκίνιος (76' Γου΄ίλσον), Εντονγκαλά (76' Δώνης), Τομανέ (66' Κβιλιτάια).

Καρμιώτισσα (Χρίστος Χαραλάμπους): Άντος, Ντούμπια (58' Χαραλάμπους), Θεοδώρου (85' Γκριμπάκιν), Ρόσσι (67' Ματθαίου), Γκραντινάρου, Χριστοφόρου (67' Μιχαήλ), Αγγελή, Κατσαντώνης, Κοβάσεβιτς, Σουκ (58' Ψύχας), Παουλάβετς

Κίτρινες κάρτες: Ντούμπια, Χριστοφόρου, Αγγελλή, Σουκ