Aνασαίνει στο σβέρκο του ΑΠΟΕΛ o Άρης (vid)

Ήρθε απο τον πάγκο και έκανε χατ-τρικ ο Σαβό οδηγώντας τον Άρη σε 5ο σερί τρίποντο

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Σαβό ο όποιος σκόραρε χατ τρικ ερχόμενος από τον πάγκο (63’,81’ και 96’) και τον Σπόλιαριτς (91’) ο Άρης επικράτησε με 4-0 του Οθέλλου, βάζοντας πίεση έτσι στο ΑΠΟΕΛ, απ’ το οποίο βρίσκεται στο -1, έχοντας ωστόσο αγώνα περισσότερο. Ο Οθέλλος πάλεψε αρκετά στο παιχνίδι ωστόσο υπέκυψε στην ανωτερότητα του Άρη, αν και απ’ τους φιλοξενούμενους εκφράστηκαν παράπονα για πέναλτι στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης. Πλέον ο Άρης έφθασε του 47 βαθμούς όντας στη 2η θέση, ενώ ο Οθέλλος παρέμεινε στην 13η έχοντας 13 βαθμούς.

Α ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Με το καλημέρα του πρώτου ημιχρόνου σημειώθηκε μια φάση που θα αφήσει απόηχο, όταν στο πρώτο λεπτό ο Πίχ βρέθηκε στο έδαφος εντός περιοχής του Άρη σε μια προσωπική μονομαχία με τον Σανέ με τον διαιτητή της αναμέτρησης να λέει πως δεν υπήρχε παράβαση. Η φάση εξετάστηκε για περίπου δυο λεπτά με το VAR να μην καλεί τον διαιτητή κι έτσι το παιχνίδι συνεχίστηκε.

Το πρώτο σουτ στο παιχνίδι ήρθε στο 11ο λεπτό για τον Άρη από τον Γκομίς, όμως η κατάληξη του ήταν απελπιστικά έξω ενώ η πρώτη καλή φάση ήρθε για τον Οθέλλο στο 13ο λεπτό όταν ο Σταμούλης δοκίμασε το πόδι του με τον Βάνα Άλβες να του λέει όχι.

Εν συνεχεία ο Άρης ανέβασε ρυθμούς και είχε μια καλή στιγμή στο 20’ όταν το σουτ του Σανέ, βρήκε έτοιμο τον Ταουντούλ.

Ο Οθέλλος με τη σειρά παρά το γεγονός πως έδινε βάρος στην άμυνα, έψαξε το τέρμα σε αντεπίθεση και στο 29’ απείλησε με σουτ του Πίχ, που και πάλι απέκρουσε ο Βάνα Άλβες.

Στο 31’ μετά από πάσα του Γκομίς, ο Μοντνόρ έπιασε το δυνατό σουτ, ωστόσο η μπάλα πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι, ενώ στο 44’ ο Κακόριν απείλησε όντας σε καλή θέση εντός περιοχής βρίσκοντας όμως τον Ταουντούλ και πάλι σε ετοιμότητα.

Τη μεγαλύτερη όμως ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου έχασε ο Οθέλλος, όταν σε μια αντεπίθεση στο 45+1’ ο Πίχ μετά από ωραία ντρίμπλα στο ύψος της περιοχής έφερε τη μπάλα στο αριστερό, επιχείρησε το σουτ, με τον Βάνα Άλβες να απογειώνεται για να διώξει σε κόρνερ. Μάλιστα η φάση αυτή έφερε τον τραυματισμό του τερματοφύλακα του Άρη ο οποίος ζήτησε αλλαγή, κάτι που συνέβη στην ανάπαυλα του ημίχρονου, με τον Ζάντρο να περνά στη θέση του.

Β ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Σπιλέφσκι έκανε επιθετικογενείς αλλαγές με σκοπό να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του. Αυτό έδωσε άλλον αέρα και το είδαμε με τον Σεμέδο αφού στο 47ο λεπτό με ωραία επέλαση του ξεμαρκαρίστηκε, όμως το σουτ του δεν βρήκε στόχο.

Ευκαιρία βρήκε ο Σεμέδο ξανά, όμως το σουτ του στο 56ο λεπτό ήταν αδύναμο και πάνω στον Ταουντούλ που μάζεψε εύκολα.

Ακόμη ένα σουτ του Σεμέδο όπου μέσα σε 12 λεπτά έχει τρεις τελικές. Το σουτ όμως πέρασε μόλις λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Η υπεροχή του Άρη έφερε αποτέλεσμα με τον Σαβό. Μετά από μπαλιά του Μουσούντα στην πλάτη της άμυνας, ο Σαβό βγήκε μόνος του απέναντι στον Ταουντούλ και με πλασέ σκόραρε για να ανοίξει το σκορ με το 1-0.

Στην συνέχεια ο Άρης έριξε τον ρυθμό του και κράτησε μπάλα με στόχο να διπλασιάσει τα τέρματα του με την πρώτη ευκαιρία.

Αυτό κατάφερε ο Σαβό στο 81ο λεπτό. Με ακριβώς τον ίδιο τρόπο, όπως και στο πρώτο τέρμα. Μπαλιά πίσω από την πλάτη της άμυνας από τον Μπένγκστον που απελευθερώθηκε άνετα, με τον Σαβό να γίνεται αποδέκτης και να σκοράρει ψύχραιμα.

Δεν σταμάτησε εκεί η ομάδα του Σπιλέφσκι όπου στο 89ο λεπτό έχασε τεράστια ευκαιρία χαμένη για τον Άρη. Πρώτα ο Σεμέδο και στην συνέχεια ο Σαβό με τον Ταουντούλ και τον Γιάνσεν να λένε όχι αντίστοιχα.

Το έψαξε όμως δε ο Άρης και το πέτυχε με τον Σπόλιαριτς όπου μετά από γύρισμα του Σεμέδο έγραψε το 3-0 στο 91ο λεπτό.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Σαβό από την άσπρη βούλα στο 96ο λεπτό και πήρε την μπάλα σπίτι αφού σκόραρε χατ-τρικ. Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Το 24sports σας μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης

Άρης: Άλβες (Ζάντρο 46'), Σανέ, Μουσούντα, Μπρόρσον (Σεμέδο 46'), Ουρόσεβιτς, Σόκε, Νίκολιτς (Στρούσκι 66'), Μοντνόρ, Μπένγκτσον, Κακόριν (Σπόλιαριτς 74'), Γκομίς ( Σάβο 46').

Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Λουκουμπάρ, Μάτισικ, Στρούσκι, Σάβο, Σεμέδο

Οθέλλος: Ταουντούλ, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ράμος (Ναρντίνι 76'), Χριστοδούλου (Μπραμπίλια 76'), Χατζηπασχάλη, Σλάβικ ( Κατσιατή 60') , Ανάνγκ, Κόπας, Ντούρις (Σανγκαρέ 85'), Πιχ (Ιωάννου 85').

Στον πάγκο: Τζιακουρής, Παναγιώτου, Ναρντίνι, Κυριάκου, Σούτο, Μπραμπίλια, Σανγκαρέ, Κατσιατή, Καστάνας, Μιτσής, Ιωάννου, Κορίνους.

Σκόρερ: Σαβό 63' 81'96', Σπόλιαριτς 91 /-

Κίτρινες: Κακόριν / Ντούρις, Χριστοδούλου

Αποβολές: -/-

Διαιτητής: Ανδρέας Αργυρού

VAR: Φωτίου Κωνσταντίνος

Άρης: Τελευταία Ενημέρωση

«Καθάρισαν» γρήγορα, αφήνοντας εκτός την Ανόρθωση και θέλουν το πρώτο τους κύπελλο στον Άρη