Κίνδυνος για Καραμπάχ-Ντουντελάνζ

Η εξέλιξη της υπόθεσης ενδιαφέρει και τον ΑΠΟΕΛ

Τα χθεσινά γεγονότα στην αναμέτρηση της Ντουντελάνζ με την Καραμπάχ στο Λουξεμβούργο έκαναν τον γύρο του κόσμου.

Ο αγώνας διακόπηκε για περίπου 20 λεπτά και ενώ το σκορ βρισκόταν στο 2-0 υπέρ των Αζέρων. Ο λόγος της διακοπής ήταν η εμφάνιση ενός drone πάνω από το γήπεδο, στο οποίο υπήρχε κρεμασμένη μια σημαία της Αρμενίας.

Αμέσως μετά τη διακοπή του ματς, οι οργισμένοι οπαδοί της Καραμπάχ εισέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο με απειλητικές διαθέσεις και προκάλεσαν μεγάλη ένταση και χρειάστηκε αρκετά λεπτά μέχρι να εκτονωθεί η κατάσταση. Εκτός ελέγχου βρίσκονταν και οι πλείστοι παίκτες της Καραμπάχ, οι οποίοι προσπαθούσαν μανιωδώς να ρίξουν το drone με τη μπάλα, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρουν. Τα πνεύματα ηρέμισαν μετά την απομάκρυνση του drone. Ο αγώνας επανάρχισε και ολοκληρώθηκε χωρίς να υπάρξει κάποιο άλλο απρόοπτο, με τους Αζέρους να παίρνουν τη νίκη με 4-1.

Καραμπάχ και Ντουντελάνζ κινδυνεύουν με τιμωρία από την UEFA, η πρώτη για την εισβολή των οπαδών της στο γήπεδο και η δεύτερη για το drone.

Η επίσημη ενημέρωση από την Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία αναφέρει ότι θα εξεταστούν οι επίσημες εκθέσεις του διαιτητή και του παρατηρητή για τα όσα έγιναν και στη συνέχεια θα αποφασιστεί εάν θα ξεκινήσει πειθαρχική διαδικασία.

Θεωρούμε ότι θα παραπεμφθούν και οι δυο ομάδες στο πειθαρχικό όργανο της UEFA. Η εξέλιξη της υπόθεσης ενδιαφέρει και τον ΑΠΟΕΛ καθώς την επόμενη αγωνιστική θα πάει στο Αζερμπαϊτζάν για να παίξει με την Καραμπάχ. Η εισβολή οπαδών στο γήπεδο είναι ένα αρκετά σοβαρό παράπτωμα που μπορεί να φέρει ακόμη και ποινή κεκλεισμένων των θυρών για τους Αζέρους.